Działalność, historia i znaczenie Centralnej Biblioteki Rolniczej

Placówka poza działalnością bibliotekarską skupia wokół siebie ludzi prowadzących wiele innych projektów, takich jak: Uniwersytet III Wieku, coroczne Festiwale Nauki oraz działalność muzealną. Jest też organizatorem "Święta Chleba". O historii Muzeum mówili w Polskim Radiu 24 Zbigniew Filipkowski - dyrektor Biblioteki oraz Elżbieta Osińska – główny specjalista w pracowni popularyzacji kultury wsi, dydaktyki i wydawnictw Centralnej Biblioteki Rolniczej.

2018-12-29, 08:15

Działalność, historia i znaczenie Centralnej Biblioteki Rolniczej
Obchody Dni Podlasia w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Foto: cbr.gov.pl

Posłuchaj

29.12.18 Zbigniew Filipkowski i Elżbieta Osińska o historii Centralnej Biblioteki Rolniczej
+
Dodaj do playlisty

Sama Biblioteka powstała w 1875 r. z Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które w 1881 r. odkupiło pobernardyński budynek mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu od rosyjskiego zaborcy. Muzeum od początku było ostoją nauki i kultury. Tu przed laty pracowała w pracowni fizycznej i chemicznej Maria Skłodowska-Curie, tu zrealizowano wiele wystaw, które w owym czasie były motorem postępu, popularyzowano wiedzę i polskość. Muzeum dało początek Instytutowi Meteorologicznemu oraz Instytutowi Badań Nasion i Muzeum Etnograficznemu, znalazła tutaj także swoje miejsce pierwsza w Królestwie Polskim Biblioteka Rolnicza.

Zbigniew Filipkowski mówił o dziejach Muzeum - Biblioteka jest kontynuatorką działań Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Nie sposób zapomnieć o tradycji i działań, które w tym budynku były prowadzone. Muzeum utworzyli  ziemianie wespół ze światłymi przedsiębiorcami i biznesmanami warszawskimi. Zaczęło się to w majątku Jana Tadeusza księcia Lubomirskiego, tam powstała grupa inicjatywna, która postanowiła utworzyć muzeum, które zajmowałoby się zbiorem wyrobów przemysłu krajowego i rzemiosł a także pracą na rzecz rolnictwa -.

Elżbieta Osińska zwracała uwagę na szeroki zakres działalności placówki. – Jako spadkobiercy i kontynuatorzy tradycji Muzeum organizujemy m.in. rolnicze festiwale nauki, na które zapraszamy całe środowisko naukowe, studentów, rolników praktyków jak i naukowców. Istotą tych spotkań jest sprawienie, aby wiedza służyła praktyce. Jedną z imprez, organizowaną od 16 lat, jest Święto Chleba, którego zadaniem jest przekazanie, szczególnie młodym pokoleniom, szacunku dla chleba i przypomnienie, jak istotną rolę w tradycji polskiej odgrywał.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz

____________________ 

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 07:38

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej