Relacje Polska-USA. Jak kształtowały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
– Pokrewieństwo ideologiczne pomiędzy polskim rządem, a Donaldem Trumpem jest jednym z głównych powodów tego, że stale utrzymują się dobre relacje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnił amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 podsumowanie stosunków polsko-amerykańskich w mijającym 2018 roku.
2018-12-31, 14:56
Posłuchaj
Jako bardzo doniosły i zwrotny określił Artur Wróblewski rok 2018 w relacjach na linii Polska-USA. Polityka obecnego rządu jest kontynuacją proamerykańskiej linii poprzednich rządów, jednak obecne władze implementują w swoje działania postulaty, które padały w przeszłości.
– Mam na myśli m.in. kroki w kierunku Patriotów lub baz amerykańskich w naszym kraju, a także zintensyfikowania współpracy gospodarczej. Pamiętajmy, że zawdzięczać to możemy utrzymującym się dobrym stosunkom polskiego rządu z prezydentem Donaldem Trumpem. Wynika to z pewnej "chemii", sympatii i pokrewieństwa ideologicznego. To powoduje, że możemy otrzymać pewne rzeczy, których poprzednie rządy nie były w stanie wypracować – dodał Artur Wróblewski.
Rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślił, iż współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi oparta jest na trzech filarach: działaniach gospodarczych, kwestiach bezpieczeństwa, a także energetyce. Wskazał, że wszystkie te segmenty uległy widocznemu rozwojowi w roku 2018. – W USA jest obecnie dobra koniunktura dla naszego kraju, gdyż Donald Trump popadł w konflikty z najważniejszymi państwami Europy, czyli z Niemcami i Francją. Trzeba to wykorzystać – zaznaczył amerykanista.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
-------------------------------
Data emisji: 31.12.2018
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA