X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Maciej Kawecki: w 2019 roku będziemy pracować w ministerstwie cyfryzacji nad projektami 5G

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 09:49
5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności. - W tym roku będziemy nad tym pracować. Chodzi m.in. o ultraszybki dostęp do sieci, bez opóźnień. Istotny tam, gdzie ograniczenie dostępu do internetu może mieć bardzo daleko idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor departamentu zarządzania danymi w resorcie cyfryzacji dr Maciej Kawecki. 
Audio
  • 1.01.19 Maciej Kawecki: pracujemy nad projektami 5G
Maciej Kawecki
Maciej Kawecki Foto: PR24/AK

Wdrożenie sieci 5G przyniesie znaczny wzrost prędkości transmisji danych oraz zmniejszenie opóźnień do pojedynczych milisekund. Będzie się to wiązało z koniecznością wykorzystania nowych zasobów częstotliwości i lawinowym wzrostem liczby stacji bazowych. Budowa sieci 5G wymaga także rewizji obecnych metod wyznaczania pól elektromagnetycznych.

- Mówi się o tzw. kanałach 5G, które są dedykowane autonomicznym pojazdom. Jeżeli wybierzemy np. trasę z Warszawy do Wilna to cała trasa musi być objęta siecią, nie może być białych plam. Tymczasem w całej Europie występują miejsca, gdzie mamy ograniczony dostęp do internetu - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jego zdaniem należy również zdiagnozować bariery prawne związane z rozwojem nowych technologii. - Wszyscy eksperci wskazują, że największą barierą jest ochrona prywatności. Aplikacja związana z parkowaniem musi być tak skonstruowana, by nie pobierała informacji o geolokalizacji pojazdu. Po roku właściciel takiej aplikacji będzie posiadał wszystkie informacje o naszym stylu życia, gdzie się znajdujemy, o której godzinie wstajemy, gdzie jeździmy do pracy - tłumaczył Maciej Kawecki. Dodał również, że kolejną barierą są regulacje sektorowe.

- Rozwój technologii nie lubi prawa. Wynika to z tego, że prawo nakłada pewne ramy, a technologie rozwijają się bardzo szybko. Dobre normy prawne są neutralne technologicznie. Wskazują jedynie na pewien kierunek myślenia, nakładając jednak obowiązek oceny. Norma prawna nie może wskazywać jak technicznie zabezpieczać określony nośnik, by informacja nie wyciekła na zewnątrz. Za dwa lata te zabezpieczenia będą archaizmem - wyjaśniał ekspert z ministerstwa cyfryzacji.

W tym kontekście wspomniał również o przepisach RODO, które są skonstruowane neutralnie, ale ich rewizja będzie potrzebna za ok. 15 lat.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Data emisji: 1.01

Godzina emisji: 8.33

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zagórski: 5G jednym z priorytetów prac Ministerstwa Cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:32
Naszymi priorytetami w najbliższych miesiącach będzie budowa i tworzenie podstaw do budowy sieci 5G w Polsce - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że najważniejsze e-usługi, które resort uruchomił w ostatnim czasie, to m.in. zgłoszenie online narodzin dziecka, czy e-meldunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2019 r. polskich urzędników wesprze sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 09:39
Sztuczna inteligencja, Internet rzeczy, dostosowanie ponad 160 ustaw do unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) - to niektóre sprawy, którymi w przyszłym roku będzie zajmować się Ministerstwo Cyfryzacji.
rozwiń zwiń