Maciej Kawecki: w 2019 roku będziemy pracować w ministerstwie cyfryzacji nad projektami 5G

2019-01-01, 09:49

Maciej Kawecki: w 2019 roku będziemy pracować w ministerstwie cyfryzacji nad projektami 5G
dr Maciej Kawecki . Foto: PR24/AK

5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności. - W tym roku będziemy nad tym pracować. Chodzi m.in. o ultraszybki dostęp do sieci, bez opóźnień. Istotny tam, gdzie ograniczenie dostępu do internetu może mieć bardzo daleko idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor departamentu zarządzania danymi w resorcie cyfryzacji dr Maciej Kawecki. 

Posłuchaj

1.01.19 Maciej Kawecki: pracujemy nad projektami 5G
+
Dodaj do playlisty

Wdrożenie sieci 5G przyniesie znaczny wzrost prędkości transmisji danych oraz zmniejszenie opóźnień do pojedynczych milisekund. Będzie się to wiązało z koniecznością wykorzystania nowych zasobów częstotliwości i lawinowym wzrostem liczby stacji bazowych. Budowa sieci 5G wymaga także rewizji obecnych metod wyznaczania pól elektromagnetycznych.

- Mówi się o tzw. kanałach 5G, które są dedykowane autonomicznym pojazdom. Jeżeli wybierzemy np. trasę z Warszawy do Wilna to cała trasa musi być objęta siecią, nie może być białych plam. Tymczasem w całej Europie występują miejsca, gdzie mamy ograniczony dostęp do internetu - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jego zdaniem należy również zdiagnozować bariery prawne związane z rozwojem nowych technologii. - Wszyscy eksperci wskazują, że największą barierą jest ochrona prywatności. Aplikacja związana z parkowaniem musi być tak skonstruowana, by nie pobierała informacji o geolokalizacji pojazdu. Po roku właściciel takiej aplikacji będzie posiadał wszystkie informacje o naszym stylu życia, gdzie się znajdujemy, o której godzinie wstajemy, gdzie jeździmy do pracy - tłumaczył Maciej Kawecki. Dodał również, że kolejną barierą są regulacje sektorowe.

- Rozwój technologii nie lubi prawa. Wynika to z tego, że prawo nakłada pewne ramy, a technologie rozwijają się bardzo szybko. Dobre normy prawne są neutralne technologicznie. Wskazują jedynie na pewien kierunek myślenia, nakładając jednak obowiązek oceny. Norma prawna nie może wskazywać jak technicznie zabezpieczać określony nośnik, by informacja nie wyciekła na zewnątrz. Za dwa lata te zabezpieczenia będą archaizmem - wyjaśniał ekspert z ministerstwa cyfryzacji.

W tym kontekście wspomniał również o przepisach RODO, które są skonstruowane neutralnie, ale ich rewizja będzie potrzebna za ok. 15 lat.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Data emisji: 1.01

Godzina emisji: 8.33

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej