Rusza rządowy program dopłat do czynszu. Kto może liczyć na finansowe wsparcie?

Blisko pół miliarda złotych ma przeznaczyć budżet państwa na dopłaty do czynszów. Z początkiem roku rozpoczyna się rządowy program dopłat, który ma zastąpić wcześniejszą pomoc dla kredytobiorców. 

2019-01-01, 11:37

Rusza rządowy program dopłat do czynszu. Kto może liczyć na finansowe wsparcie?
Do tej pory banki przyjęły 4 tys. 444 wniosków o udzielenie "bezpiecznego kredytu".Foto: Pixabay

Posłuchaj

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński o dopłatach do czynszu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński to od najemców i samorządów zależy, ile osób skorzysta z dopłat do czynszów. Zdaniem ministra wiele będzie zależeć od aktywności najmujących i polityki samorządów. Szef resortu przypomniał, że tegoroczne nakłady na ten cel sięgają 400 milionów złotych. Jerzy Kwieciński liczy, że kwota ta pozwoli zaspokoić potrzeby wynajmujących. Minister dodaje, że korzystający muszą przyzwyczaić się do nowej formy wsparcia.

W kolejnych latach budżetowe nakłady na dopłaty do czynszów mają rosnąć. W 2020 roku mają sięgnąć 800 milionów złotych. Później rokrocznie pieniądze na ten cel mają być zwiększane o 400 milionów złotych. 

Wcześniej ministerstwo szacowało, że program może objąć każdego roku około 30 tysięcy rodzin. Regulacja ma pomóc tym, którzy są zbyt majętni na mieszkanie socjalne, ale nie mają zdolności kredytowej.

Dopłaty do czynszów będą przyznawane najemcom nowych mieszkań, objętych współpracą inwestora z gminą. Dopłaty będą przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, spełniającym ustawowo określone warunki m.in. dochodowe. 

REKLAMA

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. 

Beneficjenci będą weryfikowani pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat co roku. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych, prawo do dopłat będzie zawieszone lub wygaszone. Ponadto jeżeli dochód rodziny się powiększy, dopłaty nie będą wstrzymywane. Zamiast tego będą pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem. 

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania dopłaty będzie zawarcie przez inwestora umowy z gminą. W kolejnym kroku gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań objętych realizowaną inwestycją. Gmina ponadto przeprowadzi wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując zapisany w proponowanej ustawie katalog kryteriów pierwszeństwa. 

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej