X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:00
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, raniony nożem podczas wczorajszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa gdańskiej placówki. Poniżej zapis relacji na żywo na portalu PolskieRadio24.pl
Audio
  • Dr Tomasz Stefaniak: mimo wszelkich starań nie udało się uratować prezydenta (IAR)
Wiec poświęcony pamięci Pawła Adamowicza w Gdańsku
Wiec poświęcony pamięci Pawła Adamowicza w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

RELACJA:

21:41

Minutą ciszy i zapaleniem światełek w telefonach komórkowych kilkuset wrocławian uczciło pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wrocławianie ułożyli też wielkie serce z zapalonych zniczy. Uczestnicy zgromadzenia zebrali się na placu Nowy Targ we Wrocławiu, gdzie dzień wcześniej w ramach 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się akcja "Światełko do nieba". W założeniu spotkania nie było przemówień, czy transparentów.

Trzymano tylko baner o treści "Paweł Adamowicz - cześć jego pamięci" i plakat "Stop przemocy, nienawiści, podziałom. Polska jest jedna".

21:40

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Jestem zszokowany wiadomością o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wiem, jak wiele dobrego uczynił on dla Ukraińców w Polsce i dla stosunków ukraińsko-polskich. To dla nas wszystkich wielka strata. Solidaryzujemy się z Polską i polskim narodem w smutku i modlitwie. Cześć Jego pamięci" - napisał na swym koncie na Twitterze w poniedziałek wieczorem. 

21:34

Ponad tysiąc osób w poniedziałek wieczorem w Bydgoszczy, w dobę po śmiertelnym ugodzeniu nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wzięło udział w milczącym proteście przeciwko nienawiści. Manifestacja odbyła się pod pomnikiem założyciela Bydgoszczy króla Kazimierza Wielkiego, w pobliżu gmachu sądów.

"Spotykamy się tutaj, żeby w sposób godny, pełen refleksji, zadumy i powagi wspólnie spędzić czas. (...) Nie będzie dziś wiele słów, będzie milczenie, które jest tysiąckroć mocniejsze od słowa" - powiedział na początku prowadzący manifestację.

21:32

"Z ogromnym niedowierzaniem przyjęliśmy wczoraj wiadomość o ataku dokonanym na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zaś informacja o jego śmierci pogrążyła nas w głębokim smutku" - napisali w oświadczeniu naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz zarząd i społeczność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Michael Schudrich i społeczność żydowska przekazali rodzinie Pawła Adamowicza wyrazy współczucia. "Łączymy się w tym trudnym czasie z jego Rodziną, Przyjaciółmi i Współpracownikami" - podkreślono w oświadczeniu.

21:22

Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria przekazał w imieniu władz swego kraju kondolencje z powodu śmierci Pawła Adamowicza. Zarówno dyplomata, jak i media w Hiszpanii uznały w poniedziałek zamach na prezydenta Gdańska za "godny potępienia".

Hiszpański ambasador napisał, że przesłał do Gdańska "wyrazy współczucia dla rodziny i mieszkańców miasta".

21:19

- Śmierć Pawła Adamowicza uczy nas, że nienawiść i przyzwolenie na to, żeby się rozszerzała, to droga donikąd - powiedział podczas poniedziałkowej mszy żałobnej w intencji zmarłego prezydenta Gdańska metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W swoim kazaniu w warszawskiej archikatedrze kardynał podkreślał, że nikt z nas nie żyje ani nie umiera dla siebie. - Śp. Paweł nie żył dla siebie; żył dla swojej rodziny, żył dla swojego miasta, w którym od wczesnych lat, już w czasie studiów i zaraz po studiach, pełnił bardzo ważne funkcje - najpierw na Uniwersytecie Gdańskim, potem w Solidarności, i wreszcie, przez pełne 20 lat, jako gospodarz i prezydent tego miasta, wybierany na kolejne kadencje, ostatnio kilka miesięcy temu - mówił o zmarłym.

21:17

Czołowi niemieccy politycy są wstrząśnięci zamordowaniem Pawła Adamowicza. Prezydent Frank Walter Steinmeier złożył kondolencje żonie zamordowanego prezydenta Gdańska. Z kolei rzecznik prasowy rządu Steffen Seibert nazwał zabójstwo prezydenta Gdańska czynem podstępnym i okropnym. "Opłakujemy Pawła wspólnie z naszymi przyjaciółmi" - napisał na Twitterze rzecznik. 

Także wicekanclerz Olaf Scholz napisał na Twitterze, że jest dogłębnie wstrząśnięty zabójstwem Pawła Adamowicza, który padł ofiarą "tchórzliwego ataku". Szef niemieckiej dyplomacji napisał, że Niemcy są zasmucone i zszokowane śmiercią prezydenta Gdańska. "W trudnych godzinach myślimy o jego rodzinie i przyjaciołach" - napisał na Twitterze Heiko Maas.

21:16

Główne media w Grecji informują o śmierci Pawła Adamowicza. Podkreślają, że Polska jest zszokowna napaścią na prezydenta Gdańska, i że wszystkie siły polityczne potępiły brutalny atak. 

Grecka gazeta "Kathimerini" w internetowym wydaniu cytuje słowa Jarosława Kaczyńskiego, który wyraził głęboki żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska. W komentarzu napisano, że mimo sporów politycznych wszystkie ugrupowania potępiły atak nożownika. 

21:10

- Przychodzimy tu dzisiaj przede wszystkim po to, żeby modlić się za naszego zmarłego brata Pawła, by dobry i miłosierny Bóg szeroko otworzył mu bramy nieba - mówił w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz podczas mszy świętej w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W archikatedrze warszawskiej odbywa się w poniedziałek msza święta w intencji zmarłego prezydenta Gdańska. Przewodniczy jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczą w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki.

- To, co zaczęło się wczoraj i miało swoje wypełnienie w śmierci dzisiejszej śp. Pawła (Adamowicza) samo z siebie jest i powinno być czasem refleksji, skupienia i w tym skupieniu modlitwy, ale oby także stało się homilią i kazaniem dla wszystkich wierzących w Chrystusa i dla wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce - mówił metropolita warszawski podczas kazania.

20:57

W archikatedrze warszawskiej trwa msza święta w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przewodniczy jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W eucharystii uczestniczą m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki. Są też prezydenccy ministrowie Paweł Mucha i Andrzej Dera, wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef KPRM Michał Dworczyk, rzecznik rządu Joanna Kopcińska, prezes TK Julia Przyłębska, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

20:55

- Paweł Adamowicz zawsze był człowiekiem, który starał się działać ponad podziałami; najlepsze, co możemy zrobić, to unikać konfliktów, jakich doświadczaliśmy w ostatnich latach - powiedział w poniedziałek w Poznaniu szef wielkopolskich struktur PO Rafał Grupiński.

Pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, czy niedzielny atak na prezydenta Gdańska i śmierć Pawła Adamowicza wpłyną na obecność języka nienawiści w przestrzeni publicznej, wyraził nadzieję, że ostatnie zdarzenia "wpłyną bardzo tonująco na ten sposób działania, jakiego byliśmy świadkami przez ostatnie lata".

20:50

- Polska straciła kogoś, kto występował w obronie państwa, samorządu i konstytucji; Paweł Adamowicz mógł, moim zdaniem, odegrać jeszcze bardzo dużą rolę w polityce ogólnopolskiej - powiedział w poniedziałek Aleksander Hall, przyjaciel prezydenta Gdańska i b. polityk.

- Stał się straszny dramat i dzisiaj nie tylko Gdańsk (...) jest pogrążony w żałobie, ale Polska jest pogrążona w żałobie - mówił w poniedziałek wieczorem w TVN24 Hall, przyjaciel zmarłego, b. minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a w latach PRL opozycjonista, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski.

20:46

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego podjęła decyzję, że w tym roku wyróżnienie trafi pośmiertnie do Pawła Adamowicza - poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego. "Taki jest nakaz moralny dyktowany mordem na Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska" - uzasadniło decyzję Towarzystwo.

Towarzystwo przyznając Nagrodę Orała Jana Karskiego odeszło od własnej tradycji. Co roku wyróżnienie trafia do laureata 24 czerwca, kiedy przypadają urodziny Jana Karskiego. Jak jednak podkreśliło Towarzystwo przyznając wyróżnienie tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska wcześniej niż zwykle, organizacja chciała wypełnić założenie, które przyświecało jej powstaniu. Chodzi o słowa Karskiego, że nagroda jest przyznawana "dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować”.

20:45

- Teraz potrzeba takiego wyciszenia, spokoju i jednoczenia się z rodziną śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - powiedział w poniedziałek Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Ważne jest żebyśmy pokazywali, że potrafimy się wznieść ponad podziały polityczne - dodał.

20:40

Pracownicy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, czyli urzędu ONZ koordynującego działania na rzecz uchodźców, wyrazili smutek po śmierci Pawła Adamowicza. W opublikowanym przez urząd komunikacie czytamy, że prezydent Gdańska był bardzo odważnym i moralnym liderem, pokazującym, jak należy pomagać w integrowaniu uchodźców i migrantów. "Choć otrzymywał maile z pogróżkami za swoją przyjazną uchodźcom postawę, nigdy nie osłabła jego wiara w integrację" - napisała o Pawle Adamowiczu Montserrat Feixas Vihe, przedstawicielka organizacji na Europę Środkową. 

20:35

20:33

20:31

Kilkaset osób wzięło udział w Łodzi w zgromadzeniu - Stop nienawiści, stop przemocy stop hejtowi! Spotkanie zorganizowane zostało w związku z niedzielnym zamachem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestnicy zgromadzenia zapalili światełka dla tragicznie zmarłego prezydenta.

20:29

Kilkuset bielszczan zgromadziło się w poniedziałek wieczorem na jednym z głównych placów miasta, by uczcić pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przez kwadrans stali w milczeniu. W wiecu uczestniczyli m.in. samorządowcy różnych opcji i działacze społeczni.

20:24

20:23

Polska straciła kogoś, kto występował w obronie państwa, samorządu i konstytucji; Paweł Adamowicz mógł, moim zdaniem, odegrać jeszcze bardzo dużą rolę w polityce ogólnopolskiej - powiedział w poniedziałek Aleksander Hall, przyjaciel prezydenta Gdańska i b. polityk.

20:20

Kilkaset osób wzięło udział w Łodzi w zgromadzeniu - Stop nienawiści, stop przemocy stop hejtowi! Spotkanie zorganizowane zostało w związku z niedzielnym zamachem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestnicy zgromadzenia zapalili światełka dla tragicznie zmarłego prezydenta.

20:13

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przekazał w poniedziałek kondolencje żonie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, podkreślając, że jest "głęboko zasmucony jego śmiercią".

Podkreślił, że Adamowicz był aktywnym działaczem pokojowej opozycji w czasach PRL, "która doprowadziła do upadku komunistycznego reżimu w Polsce oraz utorowała drogę do upadku muru berlińskiego".

20:11

Burmistrz fińskiego miasta Turku Minna Arve wyraziła poniedziałek żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz złożyła kondolencje rodzinie zmarłego i jego miastu. Turku i Gdańsk są miastami partnerskimi od ponad 60 lat.

- Jest mi bardzo przykro słyszeć, że prezydent Gdańska zmarł po otrzymaniu ciosu nożem podczas strasznego ataku. Moje najszczersze kondolencje dla jego rodziny oraz miasta Gdańsk - napisała na Twitterze.

20:05

Premier Litwy Saulius Skvernelis, przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis i mer Wilna Remigijus Szimaszius przekazali wyrazy współczucia z powodu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- To niewyobrażalny, brutalny atak, który nie może być usprawiedliwiony czy wytłumaczony. Łączę się w bólu i przekazuję wyrazy współczucia rodzinie ofiary, Polakom, mieszkańcom Gdańska - napisał Saulius Skvernelis w komunikacie.

- Przekazuję wyrazy szczerego współczucia i życzenia wytrwałości rodzinie Pawła Adamowicza, a także wszystkim mieszkańcom Gdańska i Polski - napisał z kolei Viktoras Pranckietis w imieniu swoim i członków parlamentu.

19:58

Minutą ciszy prezydent Andrzej Duda oraz pracujący w Polsce zagraniczni dyplomaci oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w czasie dorocznego spotkania z ambasadorami i szefami zagranicznych placówek w Polsce, prezydent Andrzej Duda poprosił, by w ten właśnie sposób uczcić pamięć Pawła Adamowicza.

19:33

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow nazwał w poniedziałek Pawła Adamowicza "wielkim przyjacielem" tego regionu. Pamięć zabitego prezydenta Gdańska uczczono minutą ciszy podczas spotkania działającej przy gubernatorze rady społeczno-politycznej.

O śmierci polskiego polityka informują w poniedziałek wszystkie media rosyjskie, zarówno państwowe, jak i niezależne. Piszą o niej także media regionalne w Kaliningradzie, który jest miastem partnerskim Gdańska. - Mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej Paweł Adamowicz niejednokrotnie wypowiadał się przeciw antyrosyjskiej retoryce i aktywnie starał się rozwijać więzi gospodarcze i kulturalne z obwodem kaliningradzkim - przypomina portal Kaliningrad.ru

19:32

Blisko sto osób na kieleckim rynku upamiętniło w ciszy zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Dzisiaj możemy okazać tylko ogromny szacunek, ból i współczucie dla jego najbliższych - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

19:26

Niemiecka Brema, która jest miastem partnerskim Gdańska, żegna Pawła Adamowicza. Jak dowiedziało się Polskie Radio, władze miasta wystawiły w ratuszu księgę kondolencyjną. Ponadto, na oficjalnych stronach ratusza, Pawła Adamowicza pożegnał burmistrz Bremy Carsten Sieling.

W rozmowie z Polskim Radiem burmistrz Bremy powiedział, że informacja o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska wstrząsnęła całym miastem. - Osobiście jako burmistrz, ale także całe miasto jesteśmy wstrząśnięci przerażającą i okrutną śmiercią Pawła Adamowicza - powiedział.

19:25

19:23

Brytyjski minister ds. europejskich Alan Duncan złożył w poniedziałek w imieniu rządu W. Brytanii kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, podkreślając, że "ataki na polityków uderzają w samo serce demokracji".

Polityk, który jest posłem Partii Konserwatywnej i zajmuje obecne stanowisko od 2016 roku, podkreślił na Twitterze, że jest "zbulwersowany i zasmucony tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, który został zaatakowany w trakcie wspierania wydarzenia dobroczynnego".

19:19

19:16

19:15

Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Stefana W., sprawcy śmiertelnego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej.

19:14

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wpisali się w poniedziałek wieczorem do księgi kondolencyjnej wystawionej we wrocławskim Ratuszu. Księgę wyłożył magistrat po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

19:08

19:06

"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Pawła Adamowiczai" - napisał na Twitterze ambasador Turcji w Warszawie Tunc Ugdul.

19:05

19:04

Podczas pobytu w zakładzie karnym u Stefana W. rozpoznano schizofrenię. Był on pod stałą medyczną kontrolą do końca odbywania kary za napady na banki - ustaliła nieoficjalnie PAP.

Stefan W. odsiadywał od 2013 roku wyrok 5 lat i 6 miesięcy roku więzienia za napady na placówki bankowe z bronią w ręku. Według informacji PAP w tym czasie, na początku 2016 roku, spędził około półtora miesiąca na oddziale psychiatrycznym aresztu śledczego. Rozpoznano u niego schizofrenię. Według lekarzy doszło do remisji choroby czyli przejściowego ustąpienia lub zahamowania objawów chorobowych. Do końca pobytu w więzieniu, do 8 grudnia 2018 roku, Stefan W. był pod stałą medyczną kontrolą.

18:57

"Był politykiem otwartym. (...) Sprzyjał językowi białoruskiemu i zapraszał do pracy mieszkańców Białorusi" - pisze w poniedziałek o zmarłym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu Radio Swaboda, białoruska sekcja RWE/RS, na swej stronie internetowej. Z wielu miejsc na świecie płyną słowa żalu i kondolencje po zabójstwie polityka.

18:54

Donald Tusk w Gdańsku: chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą.

18:42

18:34

W kilkunastu polskich miastach, m.in. Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach w poniedziałek wieczorem rozpoczęły się wiece poświęcone pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

18:25

18:22

W kanadyjskich telewizjach informacja o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest w poniedziałek jedną z głównych wiadomości pojawiających się na paskach informacyjnych. Doniesienia z Gdańska pojawiają się na stronach internetowych kanadyjskich mediów.

18:16

- Dzień śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz to smutny, tragiczny dzień dla polskiego życia publicznego - oświadczył w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska, zaangażowanego uczestnika konspiracji solidarnościowej lat 80-tych, współtwórcy współczesnego polskiego samorządu. Jego Bliskim i Współpracownikom składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał wicepremier w oświadczeniu zamieszczonym na stronie MKiDN. 

18:11

Największe media belgijskie informują w poniedziałek o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W swoich relacjach podkreślają, że jego śmierć wywołała w Polsce szok.

"Agresja wywołała szok w Polsce, kraju, w którym od upadku komunizmu prawie trzydzieści lat temu nie doszło do takiego brutalnego incydentu z wyjątkiem zastrzelenia w Łodzi w 2010 roku członka Prawa i Sprawiedliwości" - podkreśla na swym portalu główny francuskojęzyczny nadawca radiowo-telewizyjny RTBF.

"Le Soir" akcentuje w wydaniu online, że według wstępnych informacji zabójstwo Adamowicza było motywowane najprawdopodobniej względami osobistymi, a nie politycznymi.

18:07

 - Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał w poniedziałek zarządzenie ws. żałoby po śmierci Pawła Adamowicza - poinformowało biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta.

Żałoba obowiązywać będzie od 15 do 17 stycznia. Poznańskie autobusy i tramwaje mają być w tym czasie oflagowane flagami miasta z kirem. Na budynkach zajmowanych przez poznański magistrat opuszczone do połowy będą flagi miasta. Podobnie będzie w przypadku budynków zajmowanych przez inne miejskie jednostki organizacyjne

18:00

Nie żyje Paweł Adamowicz - podsumowanie najważniejszych informacji.

17:59

Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wokół hali Tauron Arena Kraków wyświetlany jest ledowy napis "Myślami z Gdańskiem...". - Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało - powiedziała rzecznik agencji zarządzającej obiektem Katarzyna Fiedorowicz-Razmus.

17:51

- Żałoba w Gdańsku w związku ze śmiercią prezydenta miasta Pawła Adamowicza może zostać ogłoszona przez wojewodę pomorskiego - poinformowała rzeczniczka prasowa nieżyjącego samorządowca Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

17:49

W poniedziałek w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w intencji zmarłego w tym dniu prezydenta Pawła Adamowicza.

W nabożeństwie ekumenicznym pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia biorą udział przedstawiciele wyznań chrześcijańskich, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Gminy Wyznaniowej Muzułmańskiej.

17:45

- Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland złożył w poniedziałek kondolencje najbliższym zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W oświadczeniu napisał, że "w demokratycznym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc".

17:35

- Uważamy, że nie ma powodu, aby organizować marsz milczenia, bo byłby on złym sygnałem, który oznaczałby bardziej dzielenie niż łączenie społeczeństwa; prezydent Andrzej Duda przyjął tę argumentację - powiedziała w poniedziałek liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

17:29

Świat polskiego sportu żegna prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz był kibicem, który wspierał sport

17:26

Premier Czech Andrej Babisz złożył w poniedziałek kondolencje "rodzinie i bliskim" zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podkreślił, że "jest przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce".

"Właśnie w Singapurze czytam, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po ciężkich zranieniach. Składam szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim. Jestem przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce. Tych szalonych spraw nigdy nie zrozumiem" - napisał na Twitterze szef czeskiego rządu.

17:24

Parlament Europejski uczcił w poniedziałek na rozpoczynającej się sesji w Strasburgu "ofiary nienawiści", w tym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Musimy pamiętać, że nigdy nasz przeciwnik nie może stać się naszym wrogiem, a przemoc werbalna może stać się przemocą fizyczną - powiedział szef PE Antonio Tajani.

17:23

- Jest to chyba dla nas wszystkich niezwykle poruszające i można powiedzieć, że z całą pewnością był to po prostu cios w naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich tych ludzi, którzy chcą czynić dobro - oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim m.in. z liderami partii politycznych.

17:22

"To wielka i niepowetowana strata dla Gdańska i całego polskiego samorządu" - napisał prezydent Katowic Marcin Krupa. Prezydenci wielu polskich miast wyrażają żal i smutek po śmierci Pawła Adamowicza.

17:21

17:14


17:11

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza św. za duszę zmarłego w tym dniu prezydenta Pawła Adamowicza. - Yabójstwo Pawła Adamowicza, choć było dziełem psychopaty, jest niewątpliwie efektem napięć, które już od wielu lat są w naszej ojczyźnie. Musimy wyciągać bardzo szybko wnioski z tej tragedii. Niech atak i zabójstwo prezydenta Gdańska nie podzieli nas bardziej - apelował proboszcz ks. Ludwik Kowalski

17:10

Prezydent Andrzej Duda: nie będziemy organizowali żadnego marszu, postaramy się wszyscy zjawić na pogrzebie i oddać hołd prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

17:07

17:03

Prezydent Andrzej Duda: dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej.

17:01

16:54

- Nie było chyba takiego człowieka w Gdańsku, który by tyle dobrych rzeczy dla gdańszczan zrobił - powiedział o zmarłym w poniedziałek prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu poseł Jerzy Borowczak (PO-KO). Jak mówił, Paweł Adamowicz miał wizję Gdańska i ją realizował.

- Zamordowano nam prezydenta, którego wybieraliśmy od wielu, wielu lat. Ja osobiście poznałem go w 1988 r. podczas strajku na Uniwersytecie Gdańskim, od tego czasu mieliśmy taką bardzo dobrą współpracę. Byłem też radnym miasta Gdańska, kiedy Paweł był prezydentem - wspominał Jerzy Borowczak.

16:53

- Wraz z całym personelem Ambasady Izraela jestem wstrząśnięta śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niech spoczywa w pokoju - podkreśliła ambasador Izraela Anna Azari, która przekazała też rodzinie prezydenta i gdańszczanom kondolencje po jego śmierci.

16:52

Nożownik, który zaatakował wczoraj prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza usłyszał zarzut zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła w ten sposób wcześniejszą kwalifikację przestępstwa, którą było "usiłowanie zabójstwa".

Prokuratura skierował również do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla 27-letniego Stefana W. Podejrzany nie przyznał sie do zarzutów, poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk.

16:46

Dzisiaj o godz. 20.30, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w Mszy Św. żałobnej w intencji Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zawiadomiło Centrum Informacyjne Rządu.

16:45

16:41

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydenta miasta zaprzyjaźnionego z Wilnem – napisał na Facebooku mer Wilna Remigijus Szimaszius.

16:38

Opozycjonista, polityk, samorządowiec - sylwetka Pawła Adamowicza.

16:32

Flagi na budynkach publicznych w Palermo na Sycylii będą w poniedziałek i wtorek opuszczone do połowy masztu na znak żałoby po śmierci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - postanowił burmistrz włoskiego miasta Leoluca Orlando.

Leoluca Orlando przypomniał, że Paweł Adamowicz był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie to zostało założone przez burmistrzów miast i ma na celu "zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata". Wspiera cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"Paweł padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, przeciw któremu był zaangażowany, czyniąc ze swego miasta wzór gościnności i współuczestnictwa wbrew populistycznemu kursowi swego kraju" - oświadczył burmistrz Palermo, cytowany przez Ansę.

16:24

16:23

16:20

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) przed udaniem się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił, że przede wszystkim trzeba pamiętać o rodzinie tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Wszyscy od wczoraj mieliśmy nadzieję, że pan prezydent Adamowicz z tego wyjdzie. Niestety nie udało się. Wyrazy współczucia dla rodzin, bliskich. Olbrzymia tragedia - powiedział dziennikarzom w Sejmie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

16:19

- Zdarzyła się wielka tragedia. Pan prezydent Paweł Adamowicz padł ofiarą bestialskiej zbrodni, która zasługuje na najwyższe potępienie. Sprawca został ujęty i prowadzone są odpowiednie czynności - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Staramy się wesprzeć rodzinę pana prezydenta w tych trudnych chwilach. Zarówno pan premier, jak i my wszyscy łączymy się w bólu z rodziną, współpracownikami i przyjaciółmi pana prezydenta oraz ze wszystkimi mieszkańcami Gdańska. Teraz czas na modlitwę, wyciszenie i okazanie szacunku zmarłemu i jego bliskim - dodała.

16:17

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski: Warszawa uczci pamięć zmarłego dziś prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza trzydniową żałobą w dniach 15-17 stycznia.

16:16

16:13

16:12

P.o. prezydenta Gdańska zostanie powołany przez premiera spośród zastępców Pawła Adamowicza - wynika z informacji PAP zbliżonych do rządu.

Według informacji PAP, wojewoda pomorski spotka się z zastępcami prezydenta Gdańska w najbliższym możliwym terminie, aby ustalić, kto spośród zastępców będzie pełnić funkcję p.o. prezydenta Gdańska.

Powołanie pełniącego obowiązki prezydenta - jak dodało źródło PAP - ma na celu m.in. zapewnienie organizacji godnego pogrzebu, uroczystości żałobnych, okresu żałoby i "sprawne zarządzanie miastem w tej tragicznej sytuacji".

16:10

Premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska - dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była I zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

TVP Info przypomina, że w przypadku śmierci prezydenta miasta jego mandat wygasa, a jego zastępcy automatycznie tracą stanowiska. Następnie premier wyznacza osobę, która będzie zarządzała miastem do wyboru nowego prezydenta.

16:08

16:07

- Jesteśmy wstrząśnięci tą zbrodnią, jesteśmy wstrząśnięci śmiercią pana prezydenta Gdańska. Jadę na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, na którym zastanowimy się jak reagować na tą bezprzykładną zbrodnię - oświadczył wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

16:02

- Ze względu na prośbę rodziny prezydenta Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii nie wezmę udziału w spotkaniu ws. marszu przeciw nienawiści w Pałacu Prezydenckim - poinformował lider partii Teraz! Ryszard Petru.

16:01

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini potępił zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapewnił o swej modlitwie za zamordowanego prezydenta.

Na wieść o śmierci Pawła Adamowicza Salvini oświadczył: "Absolutne i całkowite potępienie wszelkiej formy przemocy, modlitwa za zamordowanego prezydenta i myśl ku jego rodzinie i narodowi polskiemu; narodowi pokojowemu i przyjacielskiemu".

15:59

15:55

15:52

"Trudno uwierzyć w śmierć Przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję..." - napisał prezydent Sopotu Jacek Karnowski w oświadczeniu przesłanym przez Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej miasta. Polityk podkreślił, że "odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska". "Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza. Pawle, zawsze będziesz z nami" - zaznaczył Jacek Karnowski.

15:51

15:50

- Zdecydowałem, że nie wezmę udziału w spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy ws. marszu przeciwko przemocy i nienawiści; uznałem, że to niewłaściwy moment na działania o charakterze PR-owym - poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty w liście do prezydenta zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze.

Swój udział w spotkaniu potwierdzili do tej pory przedstawiciele: PiS, PSL, Kukiz'15, Nowoczesnej, Teraz i Partii Razem. Według informacji PAP w Pałacu Prezydenckim nie pojawią się natomiast - ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii - politycy PO, którzy apelują do Andrzeja Dudy o przełożenie spotkania.

15:48

15:46

We wtorek w kościele pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski w Gdyni odbędzie się msza św. w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 18.30. - Zapraszamy do wspólnej modlitwy - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk. 

15:45

15:44

Burmistrz Londynu Sadiq Khan skomentował w poniedziałek informacje o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zapewniając, że "myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem w ten smutny dzień".

15:42

- Jest to bardzo tragiczna informacja i tragiczne zakończenie ubiegłego wieczoru. W związku z tym sytuacja też ulega zmianie, jeśli chodzi o czynności prokuratury. Była konieczność zmiany zarzutu. Do tej pory była to kwestia zarzutu związana z usiłowaniem zabójstwa, w tej chwili jest konieczność zmiany zarzutu na zabójstwo - powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

15:41

15:39

- Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe; zmienił rzeczywistość materialną tego miasta - mówił o zmarłym w poniedziałek prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - To był człowiek z pasją, człowiek z charakterem - wspominał.

15:33

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się msza św. za duszę zmarłego w tym dniu prezydenta Pawła Adamowicza. Przed rozpoczęciem nabożeństwa proboszcz ks. Ludwik Kowalski poinformował, że prezydent Adamowicz zmarł przed godziną. Poprosił o modlitwę za duszę zmarłego i o wsparcie w cierpieniu dla jego bliskich.

15:29

Przedstawiciele wszystkich partii politycznych zasiadających w Sejmie, z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej, wezmą udział w spotkaniu poświęconym organizacji marszu przeciw mowie nienawiści. Odbędzie się ono z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy dziś o godzinie 16:00 w Pałacu Prezydenckim. 

15:26

- Trudno winić organizatorów, to się zdarzyło na przepięknej pokojowej, fantastycznej, bliskiej sercu wielu Polaków imprezie. Każdy, kto na nią wchodzi, kto idzie na scenę, może mieć tam różną swoją rolę, mógł nawet ktoś wejść z dwumetrową szablą, bo coś pokazywał - powiedział Jerzy Owsiak na konferencji prasowej WOŚP.

Jak dodał, "trudno tutaj mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywał się w Syrii i w Afganistanie". - On się odbywał w Polsce, w przedszkolach też. Wyobrażacie sobie, że w każdym przedszkolu będzie antyterrorysta, będzie kontrolował wszystkich - mówił.

15:24

"Wczoraj wraz z milionami Polaków byliśmy świadkami dramatu, który wydarzył się w Gdańsku. Podczas święta miłości, mającego łączyć nas wszystkich w jedną wspólnotę dokonano zamachu na Prezydenta Pawła Adamowicza. Zginął wspaniały człowiek, wielki obywatel Rzeczypospolitej, mąż, ojciec dwóch córek" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu lider PO Grzegorz Schetyna. Zaapelował "o uszanowanie woli rodziny" zmarłego prezydenta Gdańska i "wstrzymanie się od jakichkolwiek działań politycznych".

Jak dodał, "ten akt nienawiści wywołał w nas wielki ból i smutek". - Myślami jesteśmy z Jego najbliższymi - podkreślił.

15:22

- Odszedł człowiek, przed którym było jeszcze całe życie - powiedział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Niech zamilkną ci, którzy odpowiadają za kampanię nienawiści - dodał.

15:20

Źródło PAP: przedstawiciele PO, ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii, nie wezmą udziału w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim o godz. 16.

15:18

- W związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza przewodniczący Donald Tusk udaje się do Gdańska - poinformował  członek gabinetu szefa Rady Europejskiej, b. rzecznik rządu Paweł Graś.

15:16

15:15

15:12

Słowa współczucia po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przekazał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Frans Timmermans napisał, że jest zdruzgotany tą informacją. - Taka bezsensowna przemoc. Moje myśli i modlitwy są z jego najbliższymi, przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce, Europie będzie go brakowało - napisał wiceszef Komisji. 

15:09

15:07

15:06

Jerzy Owsiak złożył rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP. Zapowiedział, że fundacja będzie nadal funkcjonowała.

15:05

15:04

Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, cytowany w komunikacie przesłanym przez rzeczniczkę partii Beatę Mazurek.

15:02

15:00

14:58

Będzie konieczność zmiany zarzutu wobec sprawcy ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z usiłowania zabójstwa na zabójstwo, czynności prokuratorskie są kontynuowane - rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej.

14:55

14:52

- Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co go dotknęło. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - powiedział w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski.

14:49

14:48

14:46

O śmierci Pawła Adamowicza poinformował dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować - powiedział dr Tomasz Stefaniak.

14:45

14:39

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje.

14:20

Setki osób oddały już krew w poniedziałek w zachodniej części województwa pomorskiego w geście solidarności z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wynika, że do oddania krwi w poniedziałek zarejestrowało się już ponad 300 osób, a poczekalnia w tym mieście nadal jest pełna. To sumaryczne zestawienie z placówek podległych RCKiK z zachodniej części regionu.

14:11

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła odrębne śledztwo, w którym będzie sprawdzać prawidłowość organizacji i zabezpieczenia niedzielnego gdańskiego finału WOŚP gdzie zaatakowany został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

O wszczęciu odrębnego postępowania poinformowała PAP w poniedziałek Grażyna Wawryniuk rzeczniczka prasowa prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka prowadzi też śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa. 

14.04

13.42

Ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński powiedział, że wydarzenie, do którego doszło w Gdańsku świadczy o kryzysie społeczeństwa.

Duchowny dodał, że zamach powinien wszystkich zmobilizować do większej modlitwy, troski i odpowiedzialności za drugiego człowieka. - Te takie nasze małe bojowania czy na poziomie partyjnym, czy w różnych środowiskach, one do niczego nie prowadzą. Nie uporządkujemy spraw, jeśli nie odwołamy się do fundamentów niezmiennych, opartych na Ewangelii - zaznaczył biskup Kamiński. Jego zdaniem kryzysem dotknięte sa również wychowanie oraz troska o drugiego człowieka.

13.38

W związku z zapowiedzią marszów potępiających atak na Pana Pawła Adamowicza, policja prosi organizatorów zgromadzeń o kontakt z lokalnymi jednostkami, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Marsze mają się odbyć w wielu miastach Polski, obok Gdańska, także m.in. w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. 

Jutro ma odbyć się marsz, do którego prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli wszystkich sił politycznych. Rozmowy na temat tej inicjatywy mają zostać przeprowadzone jeszcze dziś w Pałacu Prezydenckim, a sam marsz odbyć się ma w Gdańsku. 

13.10

12.45

Szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję o wszczęciu kontroli w Agencji Ochrony "Tajfun", która wczoraj zabezpieczała wieczorny koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, w trakcie którego doszło do ataku na prezydenta Gdańska.

Kontrolerzy z Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA sprawdzą warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. 

12.40

- Prezydent zaprosił przedstawicieli partii parlamentarnych na spotkanie w sprawie wspólnego marszu przeciw przemocy i nienawiści. Do spotkania ma dojść dziś o 16.00, a sam marsz miałby się odbyć jutro w Gdańsku - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. W spotkaniu u prezydenta o godz. 16 wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński. 

12.26

Zastępca prokuratora generalnego podkreślił, że w trakcie czynności zabezpieczono narzędzie ataku - nóż o ostrzu 14,5 cm. - W sprawie przesłuchano ponad 20 świadków, zabezpieczono liczne nagrania ze zdarzenia od obserwatorów koncertu, zabezpieczono również komputery, telefony, które będą podlegały badaniu - powiedział Sierak.

- Czekamy również na badania krwi na zawartość alkoholu i środków psychotropowych, które do chwili obecnej do prokuratorów jeszcze nie dotarły - dodał.

12.22

Prokurator Krzysztof Sierak: prokuratorzy rozważają i będzie może w sprawie badany wątek organizacji imprezy w Gdańsku, będzie ustalane na jakiej podstawie, jakich przepisów zorganizowano tę imprezę, jak była ona zabezpieczona. 

12.20

Prokurator Krzysztof Sierak: istnieją wątpliwości co do stanu poczytalności sprawcy ataku na prezydenta Gdańska; sprawca zostanie poddany badaniu przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, by ocenili jego stan w chwili zdarzenia. 

12.16

Podjęto czynności związane z przedstawieniem sprawcy ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zarzutu usiłowania zabójstwa, gdzie sprawca działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie - potwierdził wcześniejsze doniesienia Radia Gdańsk Krzysztof Sierak. 

12.15

- Trudno znaleźć słowa dla potępienia tego, co stało się w Gdańsku – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa. Zaapelował o modlitwę i trzymanie kciuków za ranionego nożem prezydenta Pawła Adamowicza, a także o powstrzymanie fali nienawiści w Polsce.

12.14

Prok. Krzysztof Sierak: w sprawie ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dotychczas przesłuchano ponad 20 świadków. 

12.11

- Bezpośredni nadzór nad śledztwem w związku z usiłowaniem zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza sprawuje zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, jest on w stałym kontakcie z prokuratorami w Gdańsku - przekazał Zbigniew Ziobro.

12.08

Sprawca ataku na prezydenta Gdańska od godziny 11:00 jest w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Przebywający na miejscu Grzegorz Armatowski z Radia Gdańsk poinformował, że Stefan W. usłyszał zarzut o usiłowanie zabójstwa. Nie wiemy, czy przyznał się do winy i czy składał wyjaśnienia, gdyż czynności z nim cały czas trwają.

12.07

Zbigniew Ziobro: moją rolą jest zapewnić rzetelne i profesjonalne śledztwo ws. ataku.

12.01

11.55

- To, co stało się w Gdańsku, jest dla mnie rzeczą niewyobrażalną - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że nie wie, jakie były przyczyny ataku na Pawła Adamowicza. W jego ocenie nałożyła się na to prawdopodobna choroba psychiczna sprawcy, ale też "zdziczenie obyczajów politycznych".

- Z drugiej strony nałożyło się na to zdziczenie obyczajów politycznych, nakręcanie pewnych rzeczy, spirala wzajemnego obrażania się i inwektyw rzucanych przez wszystkich polityków. To odbija się też na mieszkańcach – powiedział Majchrowski.

Przypomniał, że kilka lat temu doszło do morderstwa w biurze poselskim jednej z partii (w 2010 r. w biurze poselskim PiS w Łodzi – PAP).

Dodał, że trzeba będzie się zastanowić nad środkami bezpieczeństwa. - Ten pan miał zdaje się plakietkę "media". Nie wiem, czy dostał ją legalnie, ukradł czy podrobił. (…) Trzeba będzie wprowadzić pewnie akredytacje i zachować środki bezpieczeństwa. Państwo też znacie się nawzajem, wiecie, kto jest obcy, a kto nie. Jest prośba, żebyście pilnowali tego sami – apelował do dziennikarzy.

11.49

Komendant wojewódzki w Gdańsku poinformował mnie, że sprawca ataku na prezydenta Adamowicza miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej – poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

- Takich szaleńców może wśród nas się trochę pojawić, ludzi niezrównoważonych. Z tego, co już wiemy, to właśnie ten przypadek też jest taki. Sprawca odsiadywał wyrok, odsiedział karę mu wymierzoną. (…) Z tego, co poinformował mnie dzisiaj komendant wojewódzki policji w Gdańsku, wynika, że także miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej, więc to naprawdę wszystko oznacza, że powinniśmy być szczególnie ostrożni wobec ludzi, którzy mogą w sposób nieodpowiedzialny zachować się wobec kogokolwiek z nas – powiedział Zieliński.

11.45

11.38

- W związku z atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza dyrektor generalny Służby Więziennej zlecił analizę danych dotyczących 27-letniego sprawcy. Mężczyzna w grudniu 2018 r. opuścił zakład karny.

Jak poinformowała rzecznik prasowa dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska, 27-letni dziś mężczyzna odbył całość zasądzonej mu kary więzienia.

- Sprawcy napaści na prezydenta Pawła Adamowicza groziła kara do 12 lat pozbawienia wolności. W 2014 r., decyzją sądu, został skazany na 5 lat i 6 miesięcy. Zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności 8 grudnia 2018 r. – podała ppłk. Krakowska.

Już w niedzielę pojawiały się informacje dotyczące złego stanu psychicznego 27-latka, który miał się ujawnić podczas odbywania kary. Informacje te potwierdził w poniedziałek podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Dlatego bezpośrednio po zdarzeniu dyrektor generalny Służby Więziennej zlecił analizę dostępnych Służbie Więziennej danych na temat Stefana W.

- Więcej informacji będę mogła udzielić po zakończeniu analizy – powiedziała PAP ppłk Krakowska.

11.30

11.23

Wiceszef MSWiA: komendant wojewódzki w Gdańsku poinformował mnie, że sprawca miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej.

11.20

11.18

Zadaniem firmy ochroniarskiej było dbanie o bezpieczeństwo publiczne, to nie była ochrona konkretnych osób – powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik organizatora koncertu dla WOŚP w Gdańsku. Odniósł się w ten sposób do informacji niektórych mediów o tym, że reakcja ochrony była zbyt późna.

- Proszę zwrócić uwagę, że zadaniem firmy ochroniarskiej było dbanie o bezpieczeństwo publiczne, czyli wszystkich, to nie była ochrona indywidualna konkretnych osób. No niestety, to było działanie osoby, które było ukierunkowane na wyrządzenie komuś bardzo dużej krzywdy – powiedział w rozmowie z PAP radca prawny Wawrzyniec Rybak, pełnomocnik Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, organizatora koncertu.

Dodał, że firma ochroniarska, która dbała o bezpieczeństwo podczas koncertu dla WOŚP jest firmą mającą koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. - To nie jest tak, że każdy może sobie założyć taką działalność, podlega ona koncesjonowaniu – dodał Rybak.

11.14

Asystent Pawła Adamowicza, który w niedzielę zasłabł po ataku nożownika na prezydenta Gdańska, wyszedł już ze szpitala - wynika z nieoficjalnych źródeł PAP. Po zbadaniu lekarze zdecydowali o zwolenieniu go do domu.

11.10

Rząd wysłał do Londynu samolot po żonę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

11.02

Wyeliminujmy agresję z życia codziennego, politycznego, ale i każdego innego - nie wolno nam dziś eskalować przemocy - zaapelowała w poniedziałek na konferencji wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zastępuje obecnie prezydenta Pawła Adamowicza.

Dulkiewicz podkreśliła, że wciąż nie wiadomo, jakie były motywy działania napastnika. - Nie wiemy dziś, co kierowało człowiekiem, który zaatakował, ale proszę i błagam - wyeliminujmy agresję z naszego życia codziennego, politycznego, ale i każdego innego - nie wolno nam dziś eskalować przemocy - powiedziała wiceprezydent Gdańska.

- W imieniu bliskich prezydenta, rodziny, bardzo proszę, aby w tej trudnej sytuacji nie wykorzystywać tego dramatu w żaden sposób politycznie ani ideologicznie - dodała.

10.53

10.51

10.47

Stan prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza po niedzielnym ataku pozostaje bez zmian; zastępuje go wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz - poinformowała w poniedziałek rzecznik prezydenta Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

10.31

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w którym operowany był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w poniedziałek rano przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister na miejscu zapoznaje się z bieżącą sytuacją.

10.30

Impreza finałowa WOŚP w Gdańsku, podczas której został raniony prezydent miasta, nie została zgłoszona jako impreza masowa. W takim przypadku środki bezpieczeństwa byłyby zaostrzone – poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

10.16

Przestrzegam wszystkich przed jakimikolwiek próbami upolitycznienia tej tragedii – powiedział w poniedziałek o ataku na prezydenta Gdańska wicepremier Jarosław Gowin.

- Uważam, że w tej sytuacji wszyscy powinniśmy solidaryzować się z cierpieniem Pawła Adamowicza i jego rodziny – dodał.

10.12

- Rokowania odnośnie życia i zdrowia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza są nadal niepewne - powiedział dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku lek. med. Jerzy Karpiński. Dodał, że włodarz miasta stracił ogromną ilość krwi.

- Pan prezydent Adamowicz jest podłączony do aparatury, jest w bardzo ciężkim stanie, a rokowanie co do (jego) życia i zdrowia jest niepewne. Wszyscy czekają na to, aż stan homeostazy organizmu wróci do normy - powiedział PAP Karpiński.

Dodał, że prezydent Gdańska stracił ogromną ilość krwi, co powoduje niedotlenienie całego organizmu.

- Chirurdzy zaopatrzyli pana prezydenta, zrobili wszystko, co trzeba. Niedotlenienie całego organizmu, uszkodzenie wszystkich tkanek z tego powodu (utraty krwi - PAP) powoduje, że trzeba czekać i mieć nadzieję. Pan prezydent jest stosunkowo młodym, zdrowym człowiekiem - bez obciążeń. Trzeba mieć nadzieję, że jego organizm poradzi sobie z tym wszystkim, a jego stan zdrowia wróci do normy - powiedział Karpiński.

W jego ocenie, najważniejsze będzie najbliższych kilkanaście, może dwadzieścia godzin. - Po tym czasie powinniśmy wiedzieć, jak ta sytuacja wygląda - dodał.

10.08

09.59

Miejskie instytucje uruchomiły kolejne telefony, pod którymi specjaliści udzielają mieszkańcom Gdańska wsparcia psychologicznego w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pomoc jest całodobowa. O uruchomieniu kolejnych numerów telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc psychologiczną poinformowała w poniedziałek Bożena Leszczyńska-Maksymczuk z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Jak przypomniała, całodobowa pomoc psychologiczna dla mieszkańców ruszyła minionej nocy na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Wyjaśniła, że od poniedziałku całodobowo działają dwa numery telefonów: 577 772 838, 787 960 860 uruchomione w Punkcie Interwencji Kryzysowej Fundacji „Fosa” na zlecenie MOPR. Dodała, że pomoc można uzyskać również w każdym z dziewięciu Centrów Pracy Socjalnej (CPS) działających na terenie miasta (ich adresy znaleźć można na stronie www.mopr.gda.pl).

09.47

09.46

09.42

Po ataku na prezydenta Gdańska, do szpitala z problemami kardiologicznymi trafił również jego 22-letni asystent Michał Wlazło - przekazał wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk.


09.40

09.38

- Dramatyczny wieczór, dramatyczna noc i smutny poranek - mówił w poniedziałek wiceszef PO Tomasz Siemoniak, odnosząc się do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Dziś najważniejsze jest to, żeby usłyszeć w ciągu najbliższych godzin, że jego stan jest stabilny - podkreślił w Radiu Plus.

09.31

Tłumy gdańszczan oddają od rana w poniedziałek krew dla prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za dar, który czynią gdańszczanie w tej tragicznej sytuacji. Musimy kierować się racjonalnością, żeby mieć w magazynach tyle krwi, żeby nie ulegała ona później zniszczeniu, bo ma swoją datę przydatności - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Wiktor Tyburski. Dodał, że prosi dawców o oddawanie krwi o grupie 0Rh-.

- Prosimy o wstrzymanie się z oddawaniem, z racji dużej liczby chętnych osób, tych, którzy mają grupę A lub B Rh+, gdyż tej krwi w magazynie jest sporo. Dzisiaj będziemy działali do godziny 14, bo musimy tę krew jeszcze później przygotować dla lecznic. We wtorek będziemy rejestrowali do godziny 17. Dzisiaj mamy już zarejestrowanych ponad 100 osób, a będzie ich więcej. Jesteśmy w stanie pobrać krew nawet od 500 osób - dodał dyrektor.

09.27

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenia, że ochrona powinna uniemożliwić atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

- To na pewno musi zostać przeanalizowane, przebadane. Mamy do czynienia z człowiekiem, który wtargnął i nie był niepokojony przez ochronę. Mamy do czynienia z sytuacją, która powinna zostać zatrzymana na dużo wcześniejszym etapie, gdzie jeszcze zagrożenia fizycznego nie było - powiedział Stanisław Żaryn w "Sygnałach dnia".

09.25

Szef MSWiA podkreśla, że sprawca ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza to "recydywista skazany za napady z bronią w ręku, a nie żaden polityk". W ten sposób Joachim Brudziński odniósł się za pośrednictwem Twittera do wypowiedzi części mediów, wskazujących na polityczne motywy działania napastnika. 

09.16

09.11

Zmieńmy zasady przyjmowania do firm ochroniarskich; nie można niczego nie zrobić - powiedział w poniedziałek b. premier Leszek Miller. Nasze myśli biegną do gdańskiego szpitala; życzę Pawłowi Adamowiczowi powrotu do zdrowia - dodał.

Miller ocenił na antenie RMF FM, że według niego środki bezpieczeństwa nie zostały zachowane. - Mnie cały czas stoi przed oczyma ten obraz triumfującego bandyty, który biega po scenie pełnej ludzi z piętnastocentymetrowym nożem w ręku. I nikt nie reaguje, w każdym razie nikt, kto powinien reagować - ocenił Miller.

Podkreślił, że sytuacja absolutnego szoku nie jest usprawiedliwieniem, bo "na scenie było pełno ludzi i przynajmniej kilku z nich musiało to widzieć w szczegółach".

08.58

- Jeszcze nie zapadła decyzja co do czasu, w którym zostanie przesłuchany mężczyzna – powiedziała w poniedziałek rano Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka prowadzi śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa.

Rzeczniczka wyjaśniła, że prokuratorzy prowadzą czynności poprzedzające przesłuchanie. Wawryniuk odmówiła podania szczegółów dotyczących pracy prokuratorów.

08.55

08.52

Powrotu do zdrowia życzy prezydentowi Gdańska zespół Blue Cafe, który występował akurat na scenie w czasie ataku.

08.47

Sprawca ataku został wstępnie przesłuchany, przesłuchano też część świadków.

08.42

08.37

Zatrzymany w sprawie ataku na prezydenta miasta to 27-letni mężczyzna, wcześniej był notowany za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta oraz rozbój na terenie banku - poinformowała policja. 

Jak podaje Radio Gdańsk, był karany za cztery napady na banki w Gdańsku. Odsiedział wyrok pięciu i pół roku więzienia. Na wolność wyszedł pod koniec grudnia. 

08.36

08.33

Beata Mazurek w radiowej Trójce:

08.24

Chciałabym, żeby polityka zamilkła na ten temat, przynajmniej w tym okresie, kiedy należy być myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i jego rodziną - podkreśliła w poniedziałek b. premier Ewa Kopacz. 

B. premier Ewa Kopacz w Polsat News podkreśliła, że jako lekarz zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. - Jestem przekonana, że dzisiaj lekarze zrobili to, co mogli. Paweł Adamowicz jest pod dobrą opieką, w dobrym ośrodku, świetnie wyposażonym, ze specjalistami najwyższej klasy, ale wszystko jest w rękach Najwyższego - podkreśliła.

Jak dodała, o tym, że obrażenia były bardzo rozległe, świadczy sam czas operacji.

08.15

Lista pomorskich stacji krwiodawstwa

Gdańsk: ul. Hoene-Wrońskiego 4

Kościerzyna: ul. Alojzego Piechowskiego 36

Gdynia: ul. Powstania Styczniowego 9b 

Wejherowo: ul. Weteranów 10

Tczew: ul. Piaskowa 3

Starogard Gdański: ul. Doktora Józefa Balewskiego 1

Kwidzyn: ul. Józefa Hallera 31

Kartuzy: ul. Floriana Ceynowy 7

08.08

Módlmy się razem o zdrowie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zaapelował w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Nienawiść to potężna broń, która rani i zabija - musimy udowodnić, że Wspólnota jest od niej silniejsza i zwycięży - dodał Karczewski.

07.53

Rząd ws. dramatycznej sytuacji ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest do dyspozycji i dołoży wszelkich starań, żeby pomóc w tej tragedii - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. 

07.50

07.42

07.41

07.37

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker ws. ataku na prezydenta Pawła Adamowicza: w drodze do Gdańska jest minister zdrowia Łukasz Szumowski.

07.26

Według pierwszych doniesień napastnik posiadał identyfikator wskazujący, że jest dziennikarzem.

07.24

07.19

Kim był sprawca ataku na prezydenta Gdańska?

07.00

Około południa w poniedziałek będzie nowy komunikat o stanie zdrowia prezydenta Pawła Adamowicza.

06.30

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK) zaapelowało w niedzielę wieczorem na Facebooku o oddawanie krwi dla prezydenta Pawła Adamowicza. Od godz. 7.00 w poniedziałek prace zaczynają stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województa pomorskiego. 

06.00

- Modlimy się o zdrowie i o cud - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, opuszczając Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, gdzie operowany był prezydent Gdańska.

05.30

- Proszę państwa, pacjent żyje, chociaż jego stan jest bardzo, bardzo ciężki - poinformował doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej - powiedział lekarz. - Bardzo prosimy, żebyście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego - dodał.

05.00

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział dziennikarzom w nocy przed szpitalem, gdzie operowano Adamowicza, że "najbliższe godziny są decydujące". - Sprawca przygotował się do tego zamachu i wybrał akurat taki moment, który był najbardziej medialny, bo to było przecież "Światełko do nieba" - podkreślił. Ocenił, że takie są skutki, kiedy "się tyle nienawiści wylewa na człowieka".

fc

Czytaj także

Atak na Pawła Adamowicza. Policja: sprawca został zatrzymany, był wcześniej karany

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 05:00
Stefan W., który w niedzielę wieczorem ugodził nożem prezydenta Gdańska podczas 27. Finału WOŚP, był już wcześniej karany. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do prokuratury, w 2013 r. mężczyzna napadł z bronią na trzy gdańskie placówki SKOK-ów i na bank Crédit Agricole. Obecnie 27-latek przebywa w areszcie i jest przesłuchiwany.
rozwiń zwiń