Polski system ubezpieczeń społecznych ma 100 lat
– W XXI wieku trwałymi rozwiązaniami, które mogą szczycić się kilkudziesięcioletnią tradycją i oparciem na fundamencie legislacyjnym, są właśnie systemy ubezpieczeń społecznych – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W Polskim Radiu 24 rozmowa o funkcjonowaniu tej formy ubezpieczeniowej oraz o sytuacji emerytów w naszym kraju.
2019-01-17, 12:32
Posłuchaj
Oprócz setnej rocznicy utworzenia systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, swój jubileusz obchodzi również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W październiku tego roku minie 85 lat od jego utworzenia.
– Jest to również bardzo dojrzały wiek. ZUS jest instytucją wpisaną w kontekst realizacji przez państwo prawa do ubezpieczenia społecznego. W związku z celebrowaniem rocznic w wielu krajach odbywają się debaty dotyczące systemów ubezpieczeniowych i nie tylko w Polsce eksperci zwracają uwagę, że nie wymyślono lepszego rozwiązania, które chroniłoby w razie zaistnienia zagrożeń socjalnych. Jeżeli jakaś grupa społeczna płaci składki, to w przypadku pojawienia się niemożności zarobkowania ma prawo do świadczeń. Państwo daje ich gwarancję – podkreśliła Gertruda Uścińska.
W ciągu 18 lat liczba osób w tzw. wieku poprodukcyjnym wzrosła w Polsce o dwa miliony. Jednak rośnie również liczba pracujących emerytów. – To właśnie ta druga informacja jest bardzo pozytywna. W wielu wypadkach, pomimo takiej możliwości, nie wystąpiła czynność wypłaty emerytury z tego względu, że u niektórych osób nie jest rozwiązany stosunek pracy. Wydłużenie aktywności zawodowej jest szczególnie cenne, bo pozwala na dalsze gromadzenie kapitału, który złoży się na późniejsza emeryturę – podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Więcej o polskim systemie ubezpieczeniowym, w tym o tzw. małym ZUS-ie i e-zwolnieniach, w całej rozmowie z Gertrudą Uścińską.
REKLAMA
Rozmowę przeprowadziła Anna Grabowska.
Polskie Radio 24/db
-------------------------------
Data emisji: 17.01.2019
Godzina emisji: 10.35
REKLAMA