Jarosław Guzy: Unia Europejska przechodzi kryzys
- Są wątpliwości, co do oddania na rzecz UE części suwerenności. Tym bardziej, że mechanizmy władzy w Unii, niezależnie od tego że zapisane w traktach, są niesłychanie płynne. Widzimy to na przykładzie sporu z UE, w którym Komisja Europejska czy Trybunał Sprawiedliwości UE próbują sobie przypisać władzę, której wg traktów nie mają – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
2019-01-01, 12:05
Posłuchaj
Jarosław Guzy odniósł się do spotkania Angeli Merkel z Emmanuelem Macron na którym ma dojść do odnowienia Traktatu Elizejskiego - Słyszymy zapowiedzi że Francja i Niemcy mają jednoczyć Unię Europejską według wspólnej koncepcji, co oznacza m.in. próby rozstrzygania o polityce UE. Mechanizm decydowania ustalony przez Traktat Lizboński daje tym dwóm krajom, mającym silną reprezentację, duże możliwości kształtowania wspólnoty. Na pewno będzie to łatwiejsze bez Wielkiej Brytanii – zauważył komentator.
Komentator podkreślał, że Unia Europejska jako całość nie stanowi wspólnoty politycznej. – Taką wspólnotą są obywatele krajów członkowskich, oni mają swoją reprezentację. To państwa jednak są fundamentalną częścią UE, o czym świadczy fakt, że ostateczne zdanie ma Rada Europejska, w której głosują właśnie państwa. Mamy także do czynienia z podwójnymi standardami, które uwidoczniły się szczególnie jeśli chodzi o nowe kraje członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej. Stały się one przedmiotem próby dyskredytacji już w 2015 r, kiedy pojawiła się rozbieżność, jeśli chodzi o stosunek do imigracji z krajów muzułmańskich. Fundamentem UE jest hipokryzja, to właśnie miało miejsce w przypadku kryzysu migracyjnego – podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 11:37
REKLAMA