Sąd wydał zgodę na udostępnienie prokuraturze informacji ws. SK Banku

2019-01-25, 12:08

Sąd wydał zgodę na udostępnienie prokuraturze informacji ws. SK Banku
KNF. Foto: Mateusz_Szymanski/Shutterstock.com

Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał zgodę na udostępnienie Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie informacji stanowiących tajemnicę bankową przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. 

Posłuchaj

Ewa Bialik: prokuratura otrzyma informacje będące tajemnicą bankową (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, decyzja ma związek z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem dotyczącym nieprawidłowego nadzoru byłych władz KNF nad Spółdzielczym Bankiem Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) w latach 2013-2015. Postępowanie jest prowadzone w sprawie niedopełnieniu obowiązków i przekroczenia uprawnień przez członków Komisji Nadzoru Finansowego.

Postanowienie sądu zobowiązuje przewodniczącego KNF do wydania Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie rzeczy i informacji mogących obejmować tajemnicę bankową, a dotyczących SK Banku, w tym związanych z nadzorem sprawowanym przez Komisję nad tym bankiem. Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, uchylenie tajemnicy bankowej jest niezbędne dla szczegółowego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz pełnej oceny zaniechań byłych władz KNF wobec licznych informacji o nieprawidłowościach w SK Banku. Efektem procederu, polegającego na masowym wyłudzaniu kredytów z SK Banku, była jego niewypłacalność, ogłoszenie w grudniu 2015 roku upadłości i straty sięgające 3 miliardów złotych.

Śledztwo po ustaleniach NIK

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych członków Komisji Nadzoru Finansowego zostało wszczęte w rezultacie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. W wystąpieniu pokontrolnym Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego zostały podniesione zarzuty, że działania KNF wobec SK Bank były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione. Prokuratura Krajowa informuje, że wnioski Najwyższej Izby Kontroli znajdują potwierdzenie w zgromadzonym w śledztwie materiale dowodowym. Wynika z niego, że działania podejmowane przez KNF nie zapewniły bezpieczeństwa środków gromadzonych na rachunkach SK Banku, a zarządzona przez Komisję inspekcja w banku - na co wskazywała również NIK - była spóźniona. Znacząco wpłynęło to zwiększenie strat klientów i wierzycieli SK Banku.

"Wcześniejsze przeprowadzenie inspekcji i ujawnienie nieprawidłowości mogłoby zapobiec upadłości SK Banku i konieczności wypłaty jego klientom 2 mld zł przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Pozwoliłoby na zahamowanie alarmującego wzrostu zobowiązań SK Banku, będących skutkiem masowego udzielania kredytów firmom, których nie weryfikowano prawidłowo pod względem ich zdolności kredytowych i które nie spłacały kredytów" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zdaniem prokuratury spóźniona była również decyzja władz Komisji Nadzoru Finansowego z sierpnia 2015 roku o ustanowieniu zarządu komisarycznego w SK Banku. Została podjęta w momencie, gdy bank był już niewypłacalny, a wartość jego zobowiązań przekraczała o 1 mld zł wysokość zobowiązań. W efekcie Komisja Nadzoru Finansowego w listopadzie 2015 roku zawiesiła działalność SK Banku i wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Sąd ogłosił upadłość banku w grudniu 2015 roku.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej