X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zatrzymanie b. rzecznika MON. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 13:09
- Ta sprawa dowodzi, że Centralne Biuro Antykorupcyjne rzeczywiście pilnuje również "dobrej zmiany" - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Pyza z "Sieci", który w maju był współautorem publikacji dotyczącej nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Na naszej antenie o zatrzymaniu b. szefa MON mówili również Cezary Gmyz z TVP, Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy", Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych oraz Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Audio
  • 28.01.19 CBA zatrzymało Bartłomieja M. Komentarz Cezarego Gmyza
  • 28.01.19 CBA zatrzymało Bartłomieja M. Komentarz Marka Pyzy
  • 28.01.19 CBA zatrzymało Bartłomieja M. Komentarz Wojciecha Wybranowskiego
  • 28.01.19 CBA zatrzymało Bartłomieja M. Rozmowa ze Stanisławem Żarynem
  • 28.01.19 CBA zatrzymało Bartłomieja M. Rozmowa z Tomaszem Truskawą
Były rzecznik MON Bartłomiej M.
Były rzecznik MON Bartłomiej M.Foto: Witold Rozbicki/REPORTER/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało łącznie sześć osób, które powoływały się na wpływy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak podało CBA w komunikacie, zatrzymani mieli doprowadzić Polską Grupę Zbrojeniową do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej".

Wśród zatrzymanych jest były szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej M., były członek zarządu spółki PGZ S.A. Radosław O., były parlamentarzysta Mariusz Antoni K., a także trzej byli pracownicy MON oraz spółki PGZ.

- To nie jest jeszcze zakończone śledztwo. W tej chwili wciąż trwają przeszukania niemal 30 lokalizacji w Polsce; zatrzymani też nie zostali jeszcze przesłuchani - relacjonował w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn. - Zarzuty sprowadzają się do tego, że przy okazji zawierania umów przez PGZ zatrzymana szóstka prowadziła działania, które zmierzały do tego, by ze spółki wypływały pieniądze w sposób niezasadny i niekorzystny - dodawał rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych. 

Marek Pyza wskazywał na naszej antenie, że zatrzymanie Bartłomieja M. jest potwierdzeniem jego niejasnych działań. - Bartłomiej M., po naszej publikacji, mówił o paszkwilu, mówił, że wytoczy nam proces. Oczywiście do tego nie doszło; to była jednodniowa, obronna kampania medialna - komentował publicysta "Sieci". - Wiedzieliśmy, że kwestią czasu jest "realizacja", czyli zatrzymania i stawianie zarzutów. Stało się to 9 miesięcy po publikacji naszego materiału; tyle to trwa. - Ta sprawa jednak dowodzi, że Centralne Biuro Antykorupcyjne rzeczywiście pilnuje również "dobrej zmiany" - podkreślał. 

Z kolei Cezary Gmyz zwrócił uwagę na to, że sprawa może dotyczyć dużych pieniędzy. - Sumy, które pojawiają się w tej sprawie, mogą wyglądać skromnie w kontekście PGZ. Myślę jednak, że ok. 700 tys. zł, które przypuszczalnie wyprowadzono ze spółki, to nie jedyne pieniądze. Suma może być znacznie większa - mówił. - Tak czy inaczej, sumy nie mają znaczenia. Jeżeli ktoś ukradł choćby złotówkę z budżetu państwa czy spółki Skarbu Państwa, powinien być ścigany - zaznaczył dziennikarz TVP. 

Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego, zatrzymania mogą mieć wpływ na bieżącą politykę. -  Sprawa rzeczywiście jest "gruba". Opozycja będzie podkreślać, że "PiS miał być czysty, a też kradnie". Z drugiej strony, rządzący będą wskazywali, że "nie ma świętych krów"; "usuwają" nieuczciwych - pointował publicysta. 

- Osoby są nadal podejrzane, nic nikomu nie udowodniono, ale fakt wysłania przez CBA zespołów realizacyjnych świadczy o tym, że ma ono dowody na popełnienie tych przestępstw. To pożywka dla wielu dziennikarzy i mediów. Pamiętajmy, że szef gabinetu politycznego nie działa w politycznej próżni. W tamtym okresie był nim Antoni Macierewicz. Wierzę, że o tym nie wiedział, ale jednak ponosi odpowiedzialność za całość funkcjonowania podległego mu resortu - skomentował Tomasz Truskawa.

Więcej komentarzy w rozmowach z gośćmi Polskiego Radia 24. 

Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel. 

Polskie Radio 24/IAR/zz

-----------------------------

Data emisji: 28.01.19 

Godzina emisji: 10.10; 10.35; 11.20; 11.40; 15:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. Publicyści o zatrzymaniu Bartłomieja M.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 09:12
- Myślę, że dla przeciętnego obserwatora sceny politycznej zatrzymanie Bartłomieja M. nie powinno być wielką sensacją, zaskoczeniem - powiedział w Debacie Poranka Dariusz Grzędziński z "Faktu". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i Miłosz Lodowski, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Mazurek o zatrzymaniach CBA: nie będzie "świętych krów"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 09:58
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że nie będzie "świętych krów", wszyscy wobec prawa są równi bez względu na legitymacje i sympatie polityczne - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się w poniedziałek do informacji o zatrzymaniu m.in. b. rzecznika prasowego MON Bartłomieja M.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były rzecznik MON i były poseł PiS w rękach CBA. Przesłuchanie dziś lub jutro

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:44
W poniedziałek, najpóźniej we wtorek dojdzie do przesłuchania zatrzymanych przez CBA w związku z nieprawidłowościami w PGZ. Śledztwo w sprawie doprowadzenia PGZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) prowadzi od grudnia 2017 roku. 
rozwiń zwiń