more_horiz
Wiadomości

"Gazeta Polska Codziennie": rekordowo niska szara strefa na rynku tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:44
- Do rekordowo niskiego poziomu 11,4 proc. spadła w trzecim kwartale szara strefa wyrobów tytoniowych. Według szacunków IV kwartał będzie równie dobry i wskaźnik ten może spaść nawet poniżej 10 proc. - pisze dziennik "Gazeta Polska Codziennie".
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosów
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosówFoto: cbsp.policja.pl

Jak podała gazeta "w ramach akcyzy od branży tytoniowej do polskiej kasy wpłynęło w 2017 r. 18,8 mld zł". "Na skutek zaostrzonej walki z szarą strefą legalna sprzedaż wyrobów tytoniowych na krajowym rynku zwiększyła się w zeszłym roku o 1 proc. do 41,59 mln sztuk. To już trzeci rok z rzędu, kiedy legalny rynek rośnie. Zmiany przepisów obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. uszczelniły system obrotu tytoniowym przez pośredniczące podmioty tytoniowa" - czytamy.

Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", "pod koniec ubiegłego roku rząd przystał na argumenty małych firm i przedłużył okres obowiązywania zerowej stawki na e-papierosy i produkty nowatorskie. (...) Warto zauważyć, że nowatorskie produkty tytoniowe mają dwie bardzo ważne zalety - po pierwsze mniej substancji szkodliwych niż w dymie papierosowym, po drugie w ich przypadku brak szarej strefy. Dlatego nawet przy braku lub niewielkiej akcyzie mogą w przyszłości przynieść duże zyski do skarbu państwa".

"Mimo dobrych i skutecznych działań rządu nadal istnieje problem przemytu nielegalnych przepisów. Najwięcej podrabianych i przemycanych wyrobów tytoniowych trafia do nas z Białorusi i Ukrainy (...) dlatego w planach jest uszczelnienie przejść na Wschodzie. Celnicy zostaną doposażeni w nowoczesny sprzęt: skanery i przejścia rentgenowskie" - napisała gazeta. 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem