List premiera w hołdzie abp. Teodorowiczowi. "Zaangażowanie posłów pomogło odmienić rzeczywistość"
"Sejm Ustawodawczy funkcjonował w warunkach walki o wolność i granice Rzeczpospolitej, a ciężka praca posłów - w tym arcybiskupa Józefa Teodorowicza - przyniosły imponujące owoce" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników uroczystości w warszawskiej bazylice archikatedralnej Jana Chrzciciela. Odbyły się one w 100. rocznicę wygłoszenia kazania przez arcybiskupa na otwarcie obrad 9 lutego 1919 roku.
2019-02-09, 19:23
Posłuchaj
Szef rządu napisał, że zaangażowanie posłów pomogło odmienić rzeczywistość ówczesnych Polaków. "Posłów łączyło bowiem poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro jakim było i jest Polska." - dodał. Mateusz Morawiecki w liście przypomniał słowa arcybiskupa Teodorowicza z innego kazania "O miłości Ojczyzny". "Takiej chcę reformy jakiej wymaga dobro Ojczyzny. Wszelką inną odrzucam choćby nie wiem jak miała ubogacić mnie samego. Niech będą dla nas wszystkich mających na sercu dobro Polski o Polaków inspiracją i zobowiązaniem" - głosi przytoczony fragment.
W warszawskiej Bazylice Archikatedralnej Jana Chrzciciela kardynał Kazimierz Nycz odprawił uroczystą mszę świętą i odsłonił tablicę pamięci wielkiego kapelana i patrioty arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Ten polski arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, teolog, był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz senatorem I kadencji w II RP. Uroczystości odbyły się w rocznicę wygłoszenia kazania na otwarcie obrad Sejmu Ustawodawczego w lutym 1919 roku.
Działacz społeczny i polityczny
Józef Teofil Teodorowicz prowadził ożywioną działalność społeczną i polityczną. Był członkiem Ligi Narodowej. Działał w wielu organizacjach dobroczynnych. W okresie 1902-1918 był posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie i Izby Panów w Wiedniu, gdzie bronił spraw polskich.
Arcybiskup, 9 lutego 1919 roku wygłosił słynne kazanie w katedrze świętego Jana w Warszawie, w przeddzień rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego. Podkreślił w nim konieczność porzucenia spraw partykularnych i osobistych interesów na rzecz pracy dla dobra wspólnego w odradzającej się z zaborczych podziałów Polsce. Józef Teofil Teodorowicz zmarł w 1938 roku we Lwowie. Odznaczony został między innymi Wielką Wstęga Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA
Sejm Ustawodawczy był jednoizbowym organem parlamentu wybranym do uchwalenia konstytucji II RP. Obradował od 10 lutego 1919 roku do 27 listopada 1922 roku. Obrady otworzył przemówieniem Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Funkcję marszałka Sejmu Ustawodawczego sprawował Wojciech Trąmpczyński. 17 marca 1921 roku izba uchwaliła konstytucję RP, zwaną marcową.
dn
REKLAMA