X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stopnie alarmowe w Warszawie wprowadzone "profilaktycznie". Stanisław Żaryn: sytuacja jest spokojna

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:15
- Na razie sytuacja jest spokojna (...) nie mamy żadnych sygnałów, żeby coś konkretnego się zadziało - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz drugi stopień BRAVO-CRP zostały wprowadzone w ramach profilaktyki bezpieczeństwa w związku z konferencją bliskowschodnią w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Od północy na terenie Warszawy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz drugi stopień BRAVO-CRP. Alerty zarządził premier Mateusz Morawiecki w związku z konferencją dotyczącą bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się w środę i w czwartek w stolicy. Oba stopnie alarmowe obowiązują do piątku.

- Stopnie zostały wprowadzone w ramach profilaktyki, dbałości o bezpieczeństwo, ale bez konkretnych sygnałów o tym, że coś ma się zdarzyć. Zgodnie z ustawą, te dwa stopnie: ALFA i BRAVO-CRP są wprowadzone ze względu na to, że spodziewamy się, że coś może się zadziać, mówiąc hasłowo, ale bez konkretnych informacji na temat jakiś planów - tłumaczy rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy. To sygnał dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności, a przede wszystkim prowadzenia wzmożonych kontroli budynków użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi.

Ważna czujność mieszkańców

Czujność powinni zachować również mieszkańcy Warszawy, informując policję o nietypowych sytuacjach, zwracać szczególną uwagę np. na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. BRAVO-CRP to drugi stopień w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa można zapoznać się z dokładną instrukcją dot. alarmów ALFA i BRAVO-CRP.

Zatrzymanie Czeczna bez związku ze szczytem

- Stopień BRAVO-CRP od razu był wprowadzony jako drugi w związku z większym prawdopodobieństwem pojawienia się jakiś zagrożeń, ale bez konkretnych sygnałów o czymś, co się może zdarzyć - powiedział Żaryn.

Rzecznik podkreślił, że w każdej chwili stopień alarmowy może zostać podniesiony do poziomu trzeciego lub najwyższego, czwartego, ale na razie się tego nie spodziewa.

- Sytuacja jest spokojna, służby nie mają żadnych sygnałów, żeby coś konkretnego się działo, ale alarmy obowiązują dopiero od północy - zaznaczył Żaryn.

Dodał, że zatrzymanie Nurmagomeda M., Czeczena podejrzanego o powiązanie z organizacjami terrorystycznymi nie ma związku z konferencją bliskowschodnią i wprowadzeniem alarmów. 

- Do tego zatrzymania doszło już 30 stycznia, ale dopiero teraz informacja o tym pojawiła się w mediach - podkreślił rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Utrudnienia w stolicy

Z powodu obowiązujących alarmów, w najbliższych dniach mieszkańcy stolicy muszą przygotować się na utrudnienia. W rejonach hoteli, w których zatrzymają się delegacje, będą zmiany w parkowaniu. Na wielu ulicach nie będzie można się zatrzymywać. W środę kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicach Stadionu Narodowego i Starego Miasta, a piesi - na Placu Zamkowym, który będzie dla nich niedostępny. 

W związku z konferencją bliskowschodnią od wczoraj obowiązują tymczasowe kontrole na granicy Polski z należącymi do Unii Europejskiej sąsiadami. Ci, którzy chcą ją przekroczyć, powinni mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Muszą też być gotowi na udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują. Kontrole są prowadzone wyrywkowo przez patrole Straży Granicznej wyposażone w specjalistyczny, mobilny sprzęt. 

Kontrole na granicach do soboty

Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Jest ich w sumie 287, prawie połowa na granicy z Czechami. Straż graniczna przypomina, że za przekroczenie granicy w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 500 złotych. 

Obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych nieunijnych państw, które na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, by wjechać do Polski wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach, a także mieć paszport i wizę, jeśli jest wymagana. Listę państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, udostępnia na stronie polski MSZ. 

Kontrole na granicy wewnętrznej Unii potrwają do soboty, 16 lutego. 

Kontrola na granicy wewnętrznej oraz stopnie alarmowe były już wprowadzane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży (2016 r.).

IAR, polskieradio24pl/PM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Utrudnienia związane z konferencją bliskowschodnią w Warszawie. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:40
Wyrywkowe kontrole na granicach, a w Warszawie utrudnienia w komunikacji miejskiej. To najważniejsze obostrzenia i zmiany związane z organizacją w stolicy Polski, w dniach 13-14 lutego, konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu. Od poniedziałku będzie też obowiązywał pierwszy stopień alarmowy ALFA.
rozwiń zwiń