Andrzej Duda: wystawa w Pałacu Prezydenckim prezentuje Polskę przez szereg pokoleń

- Ta wystawa prezentuje Polskę, prezentuje nas Polaków przez cały szereg pokoleń. Poczynając od I Rzeczypospolitej poprzez czas zaborów aż do współczesności - mówił prezydent Andrzej Duda na wernisażu wystawy "Oblicza Polski - oblicza Polaków" we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

2019-02-19, 20:25

Andrzej Duda: wystawa w Pałacu Prezydenckim prezentuje Polskę przez szereg pokoleń
Andrzej Duda podczas wernisażu wystawy malarstwa "Oblicza Polski - oblicza Polaków". Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Andrzej Duda: wystawa szeroko prezentuje dzieje Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania, dlatego że jest to także okazja, żeby państwu podziękować za ten zeszłoroczny czas, kiedy prowadzone przez państwa instytucje kulturalne w różnych aspektach uczciły stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo mi na tym zależało, żebyśmy to święto obchodzili w różnych formułach. Ta formuła pokazania polskiej kultury, pokazania tego stulecia i pokazania Polski była bardzo ważna i ogromnie dziękuję za to, że państwo tę prośbę spełnili - powiedział prezydent zwracając się do obecnych na wtorkowym wernisażu dyrektorów instytucji kultury.

- Dziękuję, że w większości przypadków w tak piękny sposób to stulecie zostało uczczone, dając także naszym rodakom możliwość obcowania z kulturą bardzo wysoką i w różnych jej formach. Także tutaj w Pałacu Prezydenckim bardzo się staraliśmy. Dziękujemy też ogromnie za pomoc, którą uzyskaliśmy od państwa. Cieszę się ogromnie z multimedialnego, mobilnego muzeum, które przygotowaliśmy w ramach Kancelarii Prezydenta i które przez 112 dni jeździło po Polsce, odwiedzając 65 miejscowości. To muzeum zwiedziło ponad 50 tys. osób - podkreślił Andrzej Duda.

"Tę wystawę zobaczą głowy państw"

Jak mówił, wystawa polskiego malarstwa "Oblicza Polski - oblicza Polaków" została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. - Prezentuje Polskę, prezentuje nas Polaków przez cały szereg pokoleń. Poczynając od I Rzeczypospolitej poprzez czas zaborów aż do współczesności. Ogromnie się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli tę wystawę zobaczyć, ale przede wszystkim, że będą tę wystawę mogły zobaczyć i głowy państw, i goście, którzy odwiedzają Pałac Prezydencki - zaznaczył prezydent dodając, że wystawa "będzie zdobiła Pałac Prezydencki przez prawie rok do stycznia 2020 r.".

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej wyjaśnił, że na wystawę zostały wybrane obrazy niezwykłe, które "coś znaczą". - To są oblicza Polaków, ale przez oblicza Polaków poznajemy oblicza Polski i wydarzeń, które towarzyszyły powstawaniu porterów - powiedział. Dyrektor Muzeum podkreślł też, że "mamy do czynienia ze swoista kolekcją znakomitości, którą reprezentują zarówno marszałkowie Sejmu, naczelnik państwa ale i zwykli ludzie".

REKLAMA

Dodał, że na wystawę zostały wybrane także obrazy z kolekcji Książąt Czartoryskich. - To wyjątkowa kolekcja, jedyna tego typu w naszym kraju. Mam nadzieję, że wybór, który został dokonany na tę wystawę, spotka się z państwa uznaniem - powiedział Andrzej Betlej.

Portrety wodzów i wizerunki robotników

Na wystawie "Oblicza Polski - oblicza Polaków" można zobaczyć prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki i Leona Wyczółkowskiego, a także malarzy współczesnych takich jak Wiesław Szamborski i Romuald Oramus.

Obok prezentowanych w tzw. Antyszambrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski i Józef Piłsudski oraz znanych artystów jak sportretowana przez Franciszka Krudowskiego Helena Modrzejewska na ekspozycji znalazły się wizerunki robotników i biedoty np. "Śmieciarze" i "Koncert" Wlastimila Hofmana, "Kowal" Franciszka Teodora Ejsmonda i "Kobiety modlące się w kruchcie" Mieczysława Reyznera.

W Małej Sieni Pałacu można zobaczyć sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek z kolekcji krakowskiego Muzeum Narodowego. W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej i Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej wykonane przez portrecistę Pompeo Batoniego. W Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa XX-wiecznego nawiązujące do życia codziennego - publicznego i prywatnego.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej