Wiceszef MSZ: Polska przygotowuje się na bezumowny brexit, ale celem porozumienie z Londynem

Polska przygotowuje się na bezumowny brexit. Pakiet rozwiązań w tej sprawie przyjął dziś rząd. Jednak, jak zaznacza wicemister spraw zagranicznych Konrad Szymański, Warszawa będzie robić "wszystko, co możliwe", by udało się ratyfikować zaakceptowaną przez państwa członkowskie umowę wyjścia z Unii Europejskiej. 

2019-03-05, 16:59

Wiceszef MSZ: Polska przygotowuje się na bezumowny brexit, ale celem porozumienie z Londynem

Posłuchaj

Polska szykuje się na bezumowny brexit. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konrad Szymański zapewniał, że w przypadku upadku umowy po 29 marca, podjęto zabezpieczenia zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. - Rada Ministrów przyjęła pakiet rozwiązań ustawowych, które pozwolą na to, aby przez prawo krajowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii, po pierwsze - stworzyć system ochrony praw obywateli, po drugie - aby ograniczyć tak dalece jak to jest możliwe wszelkie koszty, które mogą wystąpić dla przedsiębiorców - wyjaśniał wiceszef dyplomacji. Jak dodał, w tym obszarze Polska należy do czołówki najlepiej przygotowanych państw unijnych. 

Minister Konrad Szymański podkreślał, że brexit to nie tylko problem Londynu. Jak mówił, w najlepszym interesie Unii, w tym Polski, jest stworzenie warunków do ratyfikacji umowy. Polityk zadeklarowal, Warszawa angażuje się w te prace a w ostatnich tygodniach marca może dojść do przełamania kryzysu w brytyjskim parlamencie.

- Nie przewiduję by tekst samej umowy się zmieniał, natomiast dokumenty towarzyszące tej umowie mogą być ukształtowane w lepszy sposób, jeżeli będziemy mieli gwarancję, że tego typu działania podejmowane przez szefów rządów na poziomie Rady Europejskiej, będą gwarantowały nam pokonanie kryzysów - wyjaśniał Konrad Szymański. 

Korzystna umowa

Wiceszef dyplomacji podkreślał, że umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców. Porozumienie zakłada bowiem ponad 2-letni okres przejściowy, w którym Wielka Brytania byłaby w unii celnej i obowiązywałyby reguły wspólnego rynku. 

REKLAMA

Konrad Szymański uważa, że upadek umowy wiązałby się z ogromnymi konsekwencjami dla różnych sektorów gospodarki. - Musielibyśmy nagle znaleźć się jako gospodarka, ale także jako konkretne sektory - rolno-spożywczy, maszynowy, meblarski, usługowy, w tym transportowy, w sytuacji współpracy z Wielką Brytanią jako krajem trzecim. Działoby się to w oparciu o reguły WTO, które przewidują nie tylko stawki celne, ale które niezwykle utrudniają fizyczny dostęp do tego rynku - mówił wiceminister, dodając, że dostęp do brytyjskiego rynku wiązałby się z kontrolami. 

Konrad Szymański powiedział również, że osobne rozwiązania na wypadek bezumownego brexitu przygotowuje Unia Europejska. Dotyczą one na przykład dostępności usług transportowych, koordynacji świadczeń społecznych czy utrzymania ruchu bezwizowego. - We wszystkich tych dziedzinach jesteśmy u końca prac legislacyjnych - mówił minister do spraw europejskich. Nie wykluczył jednocześnie odłożenia w czasie brexitu, jeśli Wielka Brytania złożyłaby wniosek o przedłużenie negocjacji. 

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej