Andżelika Możdżanowska: polskie kobiety są wyjątkowe i przedsiębiorcze

- To rewolucyjny dokument, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet gospodarnych i wyjątkowych - oceniała w Polskim Radiu 24 Andżelika Możdżanowska. Wiceminister inwestycji i rozwoju, z okazji Dnia Kobiet, mówiła na naszej antenie m.in. o ustawie o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie pod koniec listopada 2018 roku. 

2019-03-08, 13:02

Andżelika Możdżanowska: polskie kobiety są wyjątkowe i przedsiębiorcze
Andżelika Możdżanowska, foto: PR24/PJ

Posłuchaj

8.03.19 Andżelika Możdżanowska: polskie kobiety są wyjątkowe i przedsiębiorcze
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała w PR24 Andżelika Możdżanowska, nowa ustawa pozwala kobietom na szerszą działalność w ramach kół gospodyń wiejskich. - Ta ustawa jest rewolucyjna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet gospodarnych i wyjątkowych. Panie do tej pory działające w kołach gospodyń wiejskich realizowały inicjatywy lokalne, mobilizowały mieszkańców, łączyły tradycję z nowoczesnością. Brakowało im jednak niezależności, bo nie miały osobowości prawnej - wskazywała wiceminister inwestycji i rozwoju.

- Nadanie kołom osobowości prawnej pozwala na pozyskiwanie środków finansowych, nie tylko tych zagwarantowanych przez rząd, po raz pierwszy w historii, w wysokości od trzech do pięciu tysięcy złotych. Teraz panie są w fazie wydawania środków, przyznanych właśnie w ramach wsparcia systemowego - mówiła Andżelika Możdżanowska, dodając przy tym, że kolejne środki dla kół są przygotowywane w resorcie. - Oprócz tego teraz koła gospodyń wiejskich mogą również pozyskiwać fundusze z urzędów marszałkowskich, gmin, powiatów, a także innych ministerstw. Dodatkowo koła mogą się ubiegać np. o środki unijne - tłumaczyła polityk. 

Drugim filarem ustawy - jak zauważyła minister Możdżanowska - jest fakt, że koła gospodyń wiejskich otrzymały prawo do prowadzenia działalności zarobkowej. - Koła mogą to robić w ramach działalności tradycyjnej, ludowej. Bez kasy fiskalnej - podkreślała gość PR24. To oznacza, że tego typu podmioty mogą, w świetle ustawy, sprzedawać wyroby sztuki ludowej, w tym rękodzieła i wyroby rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywność regionalną. Andżelika Możdżanowska zauważyła również, że koła gospodyń wiejskich mogą korzystać z przywilejów fiskalnych - przychód z takiej działalności jest zwolniony z podatku dochodowego. 

Zgodnie z ustawą o kołach gospodyń wiejskich tego rodzaju podmiot jest "dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich". Wśród wymienionych w ustawie celów działalności kół znajduje się m.in. "wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet", "inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi" czy "reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej".

REKLAMA

Więcej - również o pozycji kobiet na rynku pracy w perspektywie awansu zawodowego - w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska. 

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

REKLAMA

Data emisji: 8.03.19

Godzina emisji: 12.45

 

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej