Dzień przyjaźni polsko-wegierskiej. Spotkanie prezydentów Polskie i Węgier

- Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader uczestniczą w sobotę w uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach, koncelebrowanej w językach polskim i węgierskim. Nabożeństwo jest pierwszym punktem sobotnich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

2019-03-23, 12:16

Dzień przyjaźni polsko-wegierskiej. Spotkanie prezydentów Polskie i Węgier
Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Węgier Janos Ader z żoną Anitą Herczegh. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Mszę św. koncelebrują ordynariusz diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski oraz przewodniczący episkopatu Węgier, bp Andras Veres.

Tuż przed nabożeństwem prezydenci złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej, znajdującej się w pobliżu kościoła. Tablica upamiętnia 96 ofiar - z prezydentem Lechem Kaczyńskim - które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Po nabożeństwie w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów pary prezydenckie odsłonią popiersie wybitnego węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Zapalą także znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów.

Po południu w Hali Legionów pary prezydenckie wezmą udział w młodzieżowym turnieju drużyn piłki ręcznej z Polski i Węgier. Prezydenci wręczą puchary zwycięzcom toczących się od czwartku rozgrywek.

REKLAMA

Bedzie to ostatni punkt dwudniowej wizyty prezydenta Janosa Adera w Kielcach, związanej z obchodami Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W planach jest jeszcze prywatna wizyta węgierskiej pary prezydenckiej w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

W piątek podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca prezydent Ader odebrał przyznany przez prezydenta Dudę - "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy" - Order Orła Białego.

Prezydenci Polski i Węgier odsłonili popiersie kompozytora Beli Bartoka

Popiersie węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka odsłonili w sobotę w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach prezydenci Polski i Węgier, którzy uczestniczą w obchodach Dnia Przyjaźni obydwu państw.

Popiersie węgierskiego kompozytora odsłonięto w Alei Sław, gdzie znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, upamiętniających ludzi kultury XX wieku, m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Edith Piaf, Krzysztofa Kieślowskiego.

Bela Bartok to jednym z największych węgierskich kompozytorów XX wieku oraz badaczy muzyki ludowej. Do zdobycia przez niego popularności przyczyniły się przede wszystkim rytmy i motywy melodyczne zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki węgierskiej i bałkańskiej. Oprócz twórczości fortepianowej, kameralnej i symfonicznej Bartok zasłynął także jako twórca pieśni na głos solowy, pieśni chóralnych, jak i kompozytor opery "Zamek Sinobrodego" (1918) i baletu "Cudowny mandaryn" (1926). Jego mniej znanym utworem skomponowanym dla baletu jest "Drewniany książę" (1917), który premierowo został wystawiony w piątkowym przedstawieniu w Kieleckim Teatrze Tańca, w którym udział wzięły pary prezydenckie Polski i Węgier.

Po odsłonięciu popiersia Bartoka pary prezydenckie zapaliły znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Andrzej Duda oraz Janos Ader uczestniczą w dwudniowych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Kielcach. Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów.

pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej