X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o KRS. Politycy komentują

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 15:33
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski zgadza się z dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. W jego ocenie decyzja ta wskazuje, że zmiana ustawy o KRS jest dobrze zakorzeniona w konstytucji. 
Audio
Trybunał Konstytucyjny. Zdjęcie ilustracyjne
Trybunał Konstytucyjny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Jan Maria Jackowski tłumaczy, że w konstytucji nigdzie nie jest zapisane, że to sędziowie mają wybierać sędziów-członków KRS. Senator PiS zwraca uwagę, że w wielu krajach, między innymi w Niemczech, środowiska polityczne mają wpływ na nominacje sędziowskie.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Wybór sędziów KRS. Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Odmiennego zdania jest część opozycji. W ocenie Kamili Gasiuk-Pihowicz z klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest "prawnym kłamstwem".

Posłanka PO-KO uważa, że przez wielu ekspertów zostanie uznane za nieważne, ponieważ w wydaniu wyroku uczestniczył tzw. sędzia dubler, czyli sędzia, który jej zdaniem został wybrany na obsadzone już stanowisko sędziego TK. 

Do sprawy odniosła się również Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS. "Nie jest rolą polityków dokonywanie interpretacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, przyjmujemy do wiadomości to orzeczenie, zastosujemy się do niego" - napisała na Twitterze.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił dziś, że przepisy ustawy o KRS pozwalające na wybór 15 sędziów-członków Rady przez Sejm są zgodne z konstytucją. Za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał natomiast przepisy dające możliwość odwołania od uchwał KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednocześnie Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku ws. przepisów o KRS

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:09
- Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa do 25 marca - poinformowała prezes TK sędzia Julia Przyłębska. Pierwotnie TK miał ogłosić ten wyrok w czwartek.
rozwiń zwiń