more_horiz
Wiadomości

Życie za życie. Nie tylko Ulmowie ratowali Żydów [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:53
Rodzina Ulmów z małej podrzeszowskiej wsi została zamordowana przez niemieckich żandarmów za to, że ukrywała żydowskich sąsiadów. Niemcy nie oszczędzili nawet dzieci. Podobnych historii w Polsce jest wiele. Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz sześciorgiem dzieci we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie dali schronienie ośmiorgu znajomym Żydom. O tym fakcie doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta.

Rankiem 24 marca 1944 roku przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży), a na samym końcu dzieci.

10 września 2023 roku w Markowej zostaną beatyfikowani Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci. Ulmowie z Markowej będą pierwszą w historii Kościoła całą rodziną wyniesioną na ołtarze. Pierwszy raz beatyfikowane zostanie także dziecko jeszcze nienarodzone. W uroczystościach beatyfikacyjnych ma wziąć udział ponad 32 tys. wiernych. 

***

Zapraszamy do obejrzenia reportażu o rodzinie Ulmów i o Markowej. Nagranie przygotowali w 2019 roku Izabella Mazurek i Paweł Kurek.

Zobacz także

Zobacz także