"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta w Łazienkach Królewskich

2019-04-02, 20:59

"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta w Łazienkach Królewskich
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer. Foto: PAP/Paweł Supernak

W Łazienkach Królewskich otwarto wystawę z XVII-wiecznym dziełem Rembrandta - "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". To jeden z zaledwie trzech obrazów mistrza w polskich zbiorach.

Podczas wernisażu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił symbolikę arcydzieła Rembrandta i jego kunszt malarski. Wyjaśniał, że dzieło alegorycznie przedstawia życie człowieka rozpięte między tragizmem, złem a nadzieją i dobrem. Zaznaczył, że na tym obrazie szalenie ważny jest szczegół, kolor i światło.

- Do takiego obrazu się wraca, on jest inspiracją, bo na tym polega tajemnica kultury i najlepszych dzieł sztuki - dodał szef resortu kultury. Obraz pochodzi z kolekcji książąt Czartoryskich. Na co dzień znajduję się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego dyrektor Andrzej Betlej powiedział, że to dzieło wyjątkowe w dorobku Rembrandta.

- To obraz, który się chłonie, ponieważ z każdym podejściem można dostrzec jeden nowy element, nowe rozwiązanie - dodał. Przypomniał, że jest to jeden z nielicznych krajobrazów Rembrandta. Jego zdaniem, w związku z tym możemy być szczęśliwi, że to dzieło od grudnia 2016 roku jest w zbiorach państwowych.

Dzieło Rembrandta w Pałacu na Wodzie będzie można oglądać do 5 maja. Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio. Oprócz "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" w polskich zbiorach znajdują się jeszcze dwa dzieła Rembrandta - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie". Obrazy są własnością Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" powstał w 1638 roku. Tematyka obrazu nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, opisanej w Ewangelii św. Łukasza.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej