Ekspert: świadczenie emerytura+ jest potrzebne
- Niewątpliwie problem adekwatności świadczeń w polskim systemie emerytalnym wymaga uwagi rządzących, w tym kontekście wszystkie działania zmierzające do poprawy sytuacji emerytów są jak najbardziej wskazane – mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Jedynak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
2019-04-03, 11:01
Posłuchaj
Dr Tomasz Jedynak przyznał, że działania socjalne rządu, mi.in. dodatkowe świadczenia spowodują wzrost deficytu budżetowego. – To jest jedna z propozycji rządu, które doprowadzą do zwiększenia deficytu budżetowego, nie należy jednak demonizować problemu, deficyt w ograniczonych rozmiarach nie jest szkodliwy dla budżetu państwa. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w jakim momencie pojawiają się te informacje, jesteśmy w szczycie koniunktury gospodarczej, rodzi to pytania o finansowanie tych zobowiązań w przyszłości – zauważył.
Ekonomista przytoczył dane ZUS, zgodnie z którymi 40 procent kobiet pobiera emeryturę mniejszą niż 1600 złotych. - Świadczenie jest potrzebne, ale pozostaje pytanie czy te środki, 11 mld. złotych można było przeznaczyć efektywniej na poprawę sytuacji emerytów. Największe wątpliwości budzi przyznanie świadczenia wszystkim, także tym o największych emeryturach. Bezpośrednia redystrybucja od osób płacących podatki do wszystkich emerytów jest najprostsza i nie budzi wątpliwości konstytucyjnych, natomiast środki trafią także do osób, które ich niekoniecznie potrzebują, mamy w Polsce 2. procent emerytów, którzy otrzymują z ZUS ponad 5 tys. brutto – przypominał ekspert.
W środę w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie świadczenia emerytura+. Projekt przewiduje, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto).
Świadczenie emerytura+ ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Większość świadczeń zostanie wypłacona w maju.
REKLAMA
"Trzynastą emeryturę" otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).
Na temat programu emerytura+ w Polskim Radiu 24 mówił także prof. Zbigniew Krysiak z SGH.
Więcej w zapisach rozmów.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 03.04.2019
Godzina emisji: 10:06
REKLAMA