Elżbieta Rafalska: finansowanie Emerytury+ z Funduszu Pracy nie jest zagrożone

- Celem świadczenia Emerytura+ jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w tej sprawie.

2019-04-03, 12:00

Elżbieta Rafalska: finansowanie Emerytury+ z Funduszu Pracy nie jest zagrożone

Posłuchaj

Elżbieta Rafalska o finansowaniu Emerytury Plus (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister podkreśliła, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów rządu. - Celem polityki społecznej wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów przez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi, aktywnymi i zapewnienie im bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo oznacza poczucie wolności od ubóstwa, a także wolność od niepokoju o własne bezpieczeństwo zdrowotne, psychiczne i fizyczne we wszystkich wymiarach życia społecznego osób starszych - powiedziała Rafalska.

Minister podkreślała, że seniorzy wnoszą "olbrzymi wkład w rozwój każdej rodziny dzięki kultywowaniu i rozwijaniu więzi międzypokoleniowej".

Powiązany Artykuł

wsejmie 1200.jpg
Premier w Sejmie: chcemy zadbać o tych, którzy pracowali długie lata

Rafalska wskazywała, że celem świadczenia Emerytura+ jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie, w tym dochodów osób starszych przebywających na emeryturach, rentach lub pobierających świadczenia przedemerytalne.

- To ważna ustawa dla osób starszych przebywających na emeryturach i rentach, ustawa, która ułatwi im życie, udzieli wsparcia, która pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta i dba o Polaków na emeryturach i rentach. Po latach pracy dla Polski zasłużyli sobie, zapracowali sobie na to wsparcie - podkreślała minister. Powiedziała, że jednorazowe świadczenie otrzyma ponad 9,8 mln osób. Koszt realizacji tego programu to 10,8 mld zł.

REKLAMA

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że finansowanie Emerytury+ z Funduszu Pracy nie jest zagrożone. Tłumaczyła, że dynamika wpływu składek do funduszu zwiększyła się, co jest związane z dobrą sytuacją na rynku pracy - dużą liczbą pracowników i rosnącymi wynagrodzeniami. Dlatego - jak podkreślała - wpływy ze składki są wyższe, niż planowano. - A więc nie ma najmniejszego zagrożenia dla sfinansowania dodatkowego świadczenia z tego źródła - mówiła minister. 

Świadczenie Emerytura+ w wysokości 1100 zł brutto ma być wypłacone osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. "Trzynastą emeryturę" otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę. 

Z projektu wynika, że pieniądze na ten cel według projektu ustawy będą pochodzić z Funduszu Pracy, czyli ze środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem w trakcie trudnej sytuacji na rynku pracy. 

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej