X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Andrzej Zybertowicz: opinia TSUE będzie miała walor propagandowo-kampanijny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:57
- Opinia TSUE w sprawie KRS będzie opinią polityczną obudowaną narracją praworządnościową, którą historycy potraktują kiedyś jako próbę ingerencji w sprawy państwa członkowskiego Unii Europejskiej - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP. - Polaków, chcących uporządkować swoje sprawy, próbuje się postawić na baczność - dodał.
Audio
  • 3.04.19 Prof. Andrzej Zybertowicz: opinia TSUE będzie miała walor propagandowo-kampanijny.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących m.in. niezależności Krajowej Rady Sądownictwa zostanie wydana 23 maja, trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że będzie miała ona walor propagandowo-kampanijny.

Karol Karski 663.jpg
Prof. Karol Karski: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej staje się narzędziem w rękach sił politycznych

- Przedstawicielom instytucji unijnych można wiele zarzucać, ale tego, żeby nie potrafili zapoznać się wnikliwie z kalendarzem, to nie sądzę. Wskazanie TSUE będzie również miało charakter polityczny z dobudowaną narracją praworządnościową. Historycy potraktują to kiedyś jako próbę ingerencji w sprawy państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli będą chcieli tych "nieodpowiedzialnych" Polaków, którzy samodzielnie próbują przez legalnie wybrany rząd uporządkować swoje sprawy, postawić na baczność - wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Polskie starania o większą podmiotowość budzą niepokój

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Polska próbuje poszerzać obszar podmiotowości w Unii Europejskiej, co wzbudza niepokój. W opinii niektórych unijnych urzędników dajemy zły przykład mniejszym krajom członkowskim. Doradca prezydenta skomentował również postawę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który od dłuższego czasu ma zastrzeżenia do jakości praworządności w Polsce.

45b5e62e-35bc-4802-9c61-3435b2a09920.jpg
Prof. Waldemar Gontarski: TSUE zaczyna ustawiać się w pozycji organu politycznego w sprawie przeciwko Polsce

- Jest przekonany, że pełni funkcję misjonarza, który powie Polakom, jak urządzać ład w swoim kraju, by było dobrze. Wierzy, że naprostowuje tych półdzikich na wschodzie Europy. Jeżeli jest państwo, które domaga się więcej dialogu i wspólnego omawiana spraw ważnych dla Unii, a mniej "uzgadniania pod stołem", to stanowi to naruszenie interesów największych graczy na naszym kontynencie, którzy narzucali przepisy i regulacje. Chodziło w nich o to, żeby wszyscy się rozwijali, ale by kraje bardziej zacofane nie mogły nadrobić zbyt szybko dystansu rozwojowego - wyjaśnił prof. Zybertowicz.

Nauczyciele stracili autorytet?

"Być może bezpowrotnie odeszła w przeszłość sytuacja, w której nauczyciel mógł być autorytetem" - zastanawiał się prof. Andrzej Zybertowicz. W audycji odniósł się także do tego, co dzieje się w polskiej oświacie.

- Gdy ruszyło powszechne szkolnictwo, nauczyciele byli wyspami wiedzy w morzu niewiedzy. Dziś w morzu fejków są zagubionymi bojkami potrząsanymi przez fale informacyjne. Podpięcie młodych ludzi do smartfonów powoduje, że autorytet nauczycieli, poza nielicznymi wyjątkami, odszedł bezpowrotnie w przeszłość. Współczesna edukacja to produkcja frustratów. Są nimi nauczyciele. Nie mają oni bowiem przekonania, że uczniowie cenią ich pracę i rolę. To problem systemowy. Zniszczono autorytet starszego pokolenia, szkoły, instytucji i historii. Dzisiejsi nauczyciele muszą być prawdziwymi pasjonatami, by przetrwać obecny system edukacji - stwierdził.

Prof. Andrzej Zybertowicz zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu żyliśmy w czasach mniej dynamicznych. Wtedy szkoła była w stanie sprostać rozumieniu świata. Dziś wydaje się, że nie może tego uczynić.

Z prof. Andrzejem Zybertowiczem rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska: Timmermans jest inspirowany politycznie przez "totalną opozycję"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 07:41
– Myślę, że wizyta Fransa Timmermansa była niepotrzebna. Gdyby wykazywał wolę zakończenia sprawy, jego obecność w Polsce byłaby bezprzedmiotowa – komentowała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w poniedziałek spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Komisja Europejska próbowała postawić Polskę do kąta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 16:50
– Polski wymiar sprawiedliwości nie podlega jurysdykcji Unii Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli chcą widzieć źdźbło w polskim oku, a nie zauważają belki w oku francuskim, niemieckim, austriackim, czy hiszpańskim – powiedział w audycji "Sztuka Słuchania Ekstra" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do stosunku unijnych instytucji wobec reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń