Filmowa Warszawa. Rusza 25. festiwal "Wiosna Filmów" i 16. "Święto Niemego Kina"

W Warszawie rozpoczyna się 25. festiwal "Wiosna Filmów". Podczas przeglądu zostanie zaprezentowanych 60 tytułów - najbardziej nagradzanych i docenianych na najważniejszych światowych festiwalach. Wielbiciele niemego kina będą mogli obejrzeć trzy przedwojenne filmy o najsłynniejszym detektywie Sherlocku Holmesie.

2019-04-05, 06:44

Filmowa Warszawa. Rusza 25. festiwal "Wiosna Filmów" i 16. "Święto Niemego Kina"
25. Wiosna Filmów. Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

Rozpoczyna się 25. festiwal "Wiosna Filmów" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Myśliński wyjaśnia, że jego ideą jest prezentowanie najlepszego światowego kina, filmów wyróżnionych na festiwalach, docenianych przez Europejską i Amerykańską Akademię Filmową, a także tych, które otrzymały nagrodę publiczności.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie premierowo kilka filmów, a jeden z premierowo pokazywanych tytułów będzie inaugurował przegląd. Będzie to obraz w reżyserii Nadava Lapida "Synonimy". Film ten zdobył Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrodę FIPRESCI na tegorocznym MFF w Berlinie. 

Michał Myśliński dodaje, że na festiwalu nie zabraknie też polskich filmów oraz spotkań z twórcami. Jednym z głównych gości będzie była asystentka Krzysztofa Kieślowskiego, francuska reżyserka Julie Bertuccelli, która przyjedzie do Polski przy okazji premiery swojego najnowszego filmu "Pamiątki Claire Darling", w którym główną rolę zagrała Catherine Deneuve. 

Zaplanowano także cykl spotkań z polskimi filmowcami, a także debaty. Pełny program festiwalu, który potrwa do 14 kwietnia, można znaleźć na stronie www.wiosnafilmow.pl.

REKLAMA

16. "Święto Niemego Kina"

Projekcje odbędą się w warszawskim kinie Iluzjon w ramach 16. "Święta Niemego Kina". Tegoroczny festiwal poświęcony jest kinu kryminalnemu, a Sherlock Holmes jest głównym bohaterem. Patronem medialnym jest Polskie Radio.

Jan Błaszczak, kurator muzyczny "Święta Niemego Kina", wyjaśnia, że na wyjątkową uwagę zasługuje pokazywany wieczorem film "Sherlock Holmes" w reżyserii Arthura Bertheleta z 1916 roku. Jak tłumaczy, to film wręcz "kanoniczny", jeśli chodzi o prezentację postaci brytyjskiego detektywa z niezwykłą rolą Williama Gillette'a, który studiował literaturę pod kątem zachowań Sherlocka Holmesa i zrobił bardzo wiele, by jak najmocniej upodobnić się do granego przez siebie bohatera. 

Dodatkową atrakcją będzie występ tria jazzowego. Związani z bydgoską sceną perkusista Jacek Buh, trębacz Wojciech Jachna oraz gitarzysta Jakub Ziołek stworzą na żywo muzykę do tego filmu. 

Po projekcji filmu Arthura Bertheleta, pokazane zostaną inne filmy o przygodach Sherlocka Holmesa: "Porwanie bankiera Fuxa" w reżyserii Karla Antona z 1923 roku oraz "Zagadka nadmuchiwanej ryby" w reżyserii Johna Emersona i Christy Cabanne z 1916 roku.

REKLAMA

Do filmów muzykę wykonają formacje: Tęskno oraz Diomede.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej