X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent dziękuje ZNP za zawieszeniu strajku. "Odpowiedzialna decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:10
- Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku. To bardzo ważna decyzja, dziękuję, bo prosiłem, aby zdjąć niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Łosicach (mazowieckie).
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty 27 kwietnia, od godz. 6, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - powiedział Sławomir Broniarz.

Czytaj więcej
znp 1200.jpg
Sławomir Broniarz: zawiesiliśmy strajk prawomocną uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZNP

Do informacji o zawieszeniu strajku nauczycieli odniósł się w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami w Łosicach prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu, przerwaniu strajku, którą dzisiaj podjęli. To jest bardzo ważna decyzja. Dziękuję, bo prosiłem o to, aby w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach, żeby zostali wszędzie sklasyfikowani, aby można było normalnie przeprowadzić maturę, by oni mogli spokojnie iść w dorosłe życie - powiedział Andrzej Duda.

- Jeszcze raz proszę wszystkich nauczycieli, aby to zrobić, aby tej młodzieży zapewnić to spokojne zdanie matury i zapewnić spokój ich rodzicom, mówię to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki. Przecież państwo jesteście tymi, którzy tych młodych ludzi do matury przez lata przygotowywali. Pozwólcie im państwo zdać ją spokojnie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzialne decyzje w tym zakresie, pokazujecie państwo w ten sposób, co to znaczy etos nauczyciela, pokazujecie też państwo, co to znaczy powołanie do tej służby, jaką sprawuje nauczyciel - powiedział prezydent.

Podkreślił, że jednym z problemów jest wysokość nauczycielskich wynagrodzeń. - Ja zawsze powtarzam: chciałbym, byśmy spotkali się gdzieś pośrodku, te oczekiwania, które są oczekiwaniami nauczycieli i to, co rząd może dzisiaj czy na następny czas zaoferować. Ale chcę bardzo mocno podkreślić, ja bardzo mocno wspieram nauczycieli. Dlaczego? Bo ja znam to środowisko - dodał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, on sam zdaje sobie sprawę z tego, że zwłaszcza nauczycielom w wielkich miastach "naprawdę bardzo trudno się żyje". Podkreślił, że sytuacja jest nieco łatwiejsza w obszarach wiejskich, gdzie - jak ocenił - pensja nauczyciela dyplomowanego jest pensją dość wysoką, a koszty wynajęcia, utrzymania, czy zakupu mieszkania są niższe.

Czytaj więcej
pap mateusz morawiecki 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: z satysfakcją przyjmuję decyzję ZNP o zawieszeniu strajku

- Ale musimy jakoś kompleksowo ten problem rozwiązać. To wymaga wielkiej reformy, a wielka reforma, która zmieni, naprawi cały system - bo wiemy, że są dziś na wsi szkoły, gdzie klasy liczą po 6-7 uczniów, bo wiemy, że są dziś olbrzymie dysproporcje w dodatkach, które wypłacają samorządy, że jakoś trzeba próbować to wszystko ułożyć, bo nie jest to dobrze ułożone i wszyscy chyba zdajemy sobie z tego sprawę, ale to wymaga konsensusu, wymaga wypracowania - mówił prezydent.

Według niego, "okrągły stół, jest dobrym pomysłem, żeby usiąść: nauczyciele, samorządy, władza centralna, czyli rząd, eksperci, którzy się na tym znają, którzy zajmują się sprawami edukacji i oświaty". Prezydent zaznaczył, że "to nie będzie jedno, dwa, trzy spotkania". - To wymaga długiej i rzetelnej pracy, by później w konsensusie wprowadzić reformy. O to właśnie proszę, żeby się tak to odbyło, bo nie ma innej drogi, jestem o tym przekonany, że niczego nie zrobimy na siłę. A wszyscy ponosimy odpowiedzialność za wychowanie następnych pokoleń, za wychowanie naszej młodzieży - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też, że obecnie rodzice narzekają, iż muszą płacić za korepetycje. - Proszę więc, by tak do tego podejść, byśmy mogli na ten temat rozmawiać - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że on deklarował już gotowość do udostępnienia prezydenckich obiektów, "by w rozszerzony sposób, w formule Rady Dialogu Społecznego debatować".

Czytaj więcej
sejm-pap-1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego. Teraz ustawa trafi do Senatu

Dziękował też wszystkim nauczycielom, którzy "odpowiedzialnie uczą polską młodzież, wkładając w to wielki trud i wielkie zaangażowanie". - Mam nadzieję, że przeprowadzicie państwo matury i że młodzi będą mogli spokojnie do tych matur podejść, spokojnie te matury zdać i dalej się rozwijać - dodał prezydent. 

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt ustawy maturalnej. Szef KPRM: chcemy stworzyć drogę, która uratuje uczniów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:04
- Musimy zagwarantować, że każdy maturzysta będzie miał pewność przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Chcemy stworzyć drogę, która uratuje uczniów przed powtarzaniem ostatniej klasy liceum - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: dziękuję ZNP za zawieszenie strajku i zapraszam do okrągłego stołu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:50
- Decyzja ZNP o zawieszeniu strajku jest ważna i potrzebna wszystkim - przede wszystkim maturzystom, rodzicom i nauczycielom. Dziękuję za nią - oświadczyła wicepremier Beata Szydło. Zapewniła, że rząd jest otwarty na rozmowę i chce prowadzić dialog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele są zaskoczeni decyzją ZNP o zakończeniu strajku. "Odebraliśmy to z mieszanymi uczuciami"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:59
Większość nauczycieli, z którymi rozmawiała PAP, twierdzi, że decyzja o zawieszeniu strajku ich zaskoczyła. Niektórzy uważają, że to absolutna porażka, przejaw słabości i obłudy szefa ZNP Sławomira Broniarza, inni sądzą, że wznowienie strajku będzie trudne.
rozwiń zwiń