Wojciech Wybranowski: Polska wykorzystała szansę, jaką dały fundusze unijne
- Niezależnie od tego, jaki był rząd, Polska wykorzystała szansę, którą dały fundusze unijne. (...) Widzimy autostrady, widzimy lepsze drogi, widzimy odnowione, zrewitalizowane centra miast i to Polacy doceniają - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski ("Do Rzeczy"). Gościem Polskiego Radia 24 był również Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
2019-04-30, 11:44
Posłuchaj
1 maja obchodzimy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
"Unia Europejska musi wrócić do korzeni, jako wspólnota narodów, które są silne, wolne i równe" - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule zamieszczonym na portalu Politico, zatytułowanym "Wizja Polski dla Europy". Szef rządu podkreślił, że Unia powinna zmienić kurs po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo utknęła w błędnym kole kolejnych kryzysów.
- Ostatni sondaż CBOS pokazał, że 91 proc. Polaków jest zadowolonych z tego, że weszliśmy do Unii. Ja się nie mieszczę w tej grupie, widzę plusy, ale gdybym miał głosować za wejściem do takiej Unii jak dziś, Unii Timmermansa i Junckera, to pewnie głosowałbym przeciwko - stwierdził Wybranowski.
Prowadzący zauważył, że to najwyższy wskaźnik poparcia dla UE w Polsce w historii. - Niezależnie od tego, jaki był rząd, Polska wykorzystała szansę, którą dały fundusze unijne. Wykorzystaliśmy je w pełni, nawet jak niektóre się gdzieś rozpłynęły między urzędnikami czy zostały zmarnowane. Widzimy autostrady, widzimy lepsze drogi, widzimy odnowione, zrewitalizowane centra miast i to Polacy doceniają - podkreślił publicysta "Do Rzeczy”. - Wreszcie - otwarcie granic. Polacy zaczęli jeździć pracować w Unii Europejskiej, wracać, co pozwoliło pokonać pewne polskie kompleksy - dodał.
REKLAMA
Gościem Polskiego Radia był również Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa), który mówił o tym, co może się znaleźć w orędziu prezydenta, które zostanie wyłoszone we wtorek o 20.00. - Myślę, że będzie to próba bilansu tych 15 lat. Bilansu niewątpliwie pozytywnego. Będzie również, tak mi się przynajmniej wydaje, mowa o tym, że te 15 lat jest z jednej strony okresem podsumowań i refleksji, a z drugiej strony, że z tych refleksji powinien wyłonić się jakiś spójny program odnowy instytucji i samej idei UE - zaznaczył Truskawa.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
PR24/dcz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 30.04.2017
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA