X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Wiesław Wysocki: Konstytucja 3 maja stała się świętością dla wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 17:11
- Konstytucja 3 maja została zaprzysiężona przez wszystkie wówczas województwa i powiaty. Tylko w niektórych odnoszono się do niej zmniejszą atencją, ale wszędzie została zaakceptowana. To coś przepięknego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Audio
  • 02.05.19 Prof. Wiesław Wysocki: Konstytucja 3 Maja to jeden z filarów naszej tożsamości
Prof. Wiesław Wysocki
Prof. Wiesław WysockiFoto: PR24/JW

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą polską ustawę zasadniczą, zwaną od daty Konstytucją 3 maja. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. 

Jak powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki, uchwała "stała się dla każdego kolejnego pokolenia pewną świętością" i "jednym z filarów naszej świadomości, tożsamości". - Traktujemy ją jako symbol postępu, demokratyzmu, dbania obywatela i dbania o państwo - mówił na antenie PR24.

- Konstytucja 3 maja jednoczyła państwo, tworzyła nową Rzeczpospolitą jako jedno państwo, z jednym rządem, jedną władzą, wzmacniała władzę królewską, znosiła przywileje szlachty - przypomniał wykładowca UKSW.

Czytaj więcej
664_364.jpg
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791

Jak powiedział prof. Wiesław Wysocki, znaczący był fakt, że szlachta, powołując uchwałę zasadniczą "odbierała sobie pewne przywileje, jak choćby wiecowanie czy to, że można było zakładać konfederacje".

- W skarbcu katedry łowickiej jest przechowywany sztandar 3 maja, na który przysięgano Konstytucję. To jest dowód, że jej tekst głęboko przechodził świadomość, dzięki temu, że był dostarczany możliwie szerokim rzeszom społeczeństwa - mówił gość PR24.

Więcej w całej rozmowie. 

Rozmawiał Adrian Klarenbach. 

Polskie Radio 24/msze

-----------------------------------

Data emisji: 3.05.19

Godzina emisji: 16.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Rosalak o Konstytucji 3 maja: jej celem była obrona niepodległości i niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:13
- Konstytucja 3 maja miała uporządkować kraj i uczynić go silnym. Rzeczpospolita miała zarazem rozwijać się prawidłowo i być zdolna do obrony przed siłami zewnętrznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Historia do Rzeczy".
rozwiń zwiń