X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: te projekty pozwolą uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:05
- W 2022 roku wygasa skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy. Nasze dwa projekty: Baltic Pipe i rozbudowa terminalu w Świnoujściu pozwolą nam na płynne przejście od dyktatu cenowego ze strony Rosjan do rynkowych, bardziej transparentnych zasad gry – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl. O energetyce w PR24 mówił także Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Audio
  • 07.05.19 Piotr Stępiński: te projekty pozwolą uniezależnić się od Rosji
  • 07.05.19 Marek Budzisz o energetyce
Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć Polskę z Danią
Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć Polskę z DaniąFoto: Wikimmedia Commons, Marcinklos2003

- Polityka energetyczna Unii Europejskiej stawia na dekarbonizację, a więc zmniejszenie zależności gospodarek poszczególnych państw unijnych od paliw kopalnych, głównie od węgla. Gaz w przypadku Polski mógłby częściowo w tym pomóc – podkreślił gość PR24.

Jak zaznaczył, chodzi o dwa kluczowe projekty: gazociąg Baltic Pipe i rozbudowę terminalu w Świnoujściu. – Dzięki temu w 2022 roku, kiedy wygasa skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy - tak zwany kontrakt jamalski - będziemy mogli zastąpić wolumeny, które dotychczas płynęły do nas z kierunku rosyjskiego, gazem dostarczanym z kierunku norweskiego, bądź LNG z każdego punktu na świecie. Będzie to pewnego rodzaju płynne przejście od dyktatu cenowego ze strony Rosjan do bardziej transparentnych, rynkowych zasad gry – powiedział Piotr Stępiński.

O energetyce w Polskim Radiu 24 mówił także Marek Budzisz. Zwrócił on uwagę m.in. na sytuację w Rosji.
- Rosjanie przespali rewolucję, która jest związana ze skroplonym gazem. Nie mają takiej liczby instalacji do skraplania gazu, nie dysponują flotą statków, które mogą ten gaz transportować. Gazprom jest monopolistą w zakresie eksportu, ale rurami. W największym stopniu też dotuje rosyjski budżet, a instalacje LNG są instalacjami firm prywatnych, które konkurują z Gazpromem. Oczywiście są to firmy oligarchów powiązanych z Kremlem, ale wewnętrzne tarcia są dość silne - zaznaczył ekspert.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------

Data emisji: 07.05.2019

Godzina emisji: 14.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska uniezależnia się od rosyjskiego gazu: rośnie infrastruktura i terminale LNG

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 15:40
- Polska rozbudowuje infrastrukturę do odbioru gazu skroplonego zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne – mówił w Brukseli pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, uczestniczący w  pierwszym unijno-amerykańskim forum energetycznym poświęconym zwiększeniu eksportu LNG z USA do Europy.
rozwiń zwiń