Ekspert: te projekty pozwolą uniezależnić się od rosyjskiego gazu
- W 2022 roku wygasa skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy. Nasze dwa projekty: Baltic Pipe i rozbudowa terminalu w Świnoujściu pozwolą nam na płynne przejście od dyktatu cenowego ze strony Rosjan do rynkowych, bardziej transparentnych zasad gry – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl. O energetyce w PR24 mówił także Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
2019-05-07, 15:05
Posłuchaj
- Polityka energetyczna Unii Europejskiej stawia na dekarbonizację, a więc zmniejszenie zależności gospodarek poszczególnych państw unijnych od paliw kopalnych, głównie od węgla. Gaz w przypadku Polski mógłby częściowo w tym pomóc – podkreślił gość PR24.
Jak zaznaczył, chodzi o dwa kluczowe projekty: gazociąg Baltic Pipe i rozbudowę terminalu w Świnoujściu. – Dzięki temu w 2022 roku, kiedy wygasa skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy - tak zwany kontrakt jamalski - będziemy mogli zastąpić wolumeny, które dotychczas płynęły do nas z kierunku rosyjskiego, gazem dostarczanym z kierunku norweskiego, bądź LNG z każdego punktu na świecie. Będzie to pewnego rodzaju płynne przejście od dyktatu cenowego ze strony Rosjan do bardziej transparentnych, rynkowych zasad gry – powiedział Piotr Stępiński.
O energetyce w Polskim Radiu 24 mówił także Marek Budzisz. Zwrócił on uwagę m.in. na sytuację w Rosji.
- Rosjanie przespali rewolucję, która jest związana ze skroplonym gazem. Nie mają takiej liczby instalacji do skraplania gazu, nie dysponują flotą statków, które mogą ten gaz transportować. Gazprom jest monopolistą w zakresie eksportu, ale rurami. W największym stopniu też dotuje rosyjski budżet, a instalacje LNG są instalacjami firm prywatnych, które konkurują z Gazpromem. Oczywiście są to firmy oligarchów powiązanych z Kremlem, ale wewnętrzne tarcia są dość silne - zaznaczył ekspert.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/bartos
-----------------
Data emisji: 07.05.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 14.09
REKLAMA