Senacka komisja dała zielone światło ważnemu programowi rządowemu
Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej przyjęła bez poprawek ustawę rozszerzającą program "Rodzina 500+". Dzięki proponowanej zmianie przepisów świadczenie będzie wypłacane wszystkim dzieciom do 18. roku życia. W środę ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym.
2019-05-07, 15:46
Ustawę rozszerzającą program "Rodzina 500+" zaprezentował na posiedzeniu komisji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przypomniał on, że główna modyfikacja dotyczy objęcia programem wszystkich dzieci do 18 roku życia bez względu na kryterium dochodowe w rodzinie. Dodatkowo ustawa przewiduje, że programem objęte zostaną też dzieci przebywające w domach opieki społecznej, które nie mają uregulowanego statusu prawnego.
Obecnie świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie jest wypłacane na drugie i kolejne dziecka w rodzinie. Na pierwsze przysługuje tylko w sytuacji spełnienia określonego kryterium dochodowego - 800 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 złotych w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym. Wiceminister poinformował, że dzięki tej modyfikacji liczba dzieci korzystających z programu wzrośnie z 3 mln 600 tys. do 6 mln 800 tys.
Wydłużony czas na złożenie wniosku
Ustawa przyjęta dziś przez senacką komisję zakłada także wydłużenie do trzech miesięcy, od daty urodzenia dziecka, okresu na złożenie świadczenia na nowo narodzone dziecko. - Wydłużamy ten okres, bo matki często nie zdążały i świadczenie było opóźniane - tłumaczy Stanisław Szwed. I dodaje, że zaproponowane zmiany w programie wprowadzają także rozwiązanie pozwalające na zachowanie ciągłości świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci pierwszego. - Nie trzeba będzie ponownie składać wniosku - wyjaśnia wiceminister.
Stanisław Szwed zauważa, że zaproponowano też zmiany w procedurze, które istotnie uproszczą cały system składania wniosków, co powinno skrócić czas oczekiwania. - Zmieniamy zakres ustalania prawa do świadczenia. Nie będzie to już decyzja administracyjna tylko informacja - tłumaczy wiceminister rodziny. - Wzorowaliśmy się na dobrym przykładzie, jakim był program "Dobry start", gdzie także nie było decyzji tylko informacja - dodaje.
REKLAMA
Podczas posiedzenia komisji poprawkę do ustawy zgłosił senator niezrzeszony Jan Rulewski. Dotyczyła ona dzieci niepełnosprawnych wymagających opieki. Rulewski zaproponował, aby w ich przypadku świadczenie 500+ powinno zostać podwojone. - Wynika to z faktu, że potrzeby tego dziecka są znacznie większe niż wszystkich dzieci, którym teraz przyznaje się po 500 złotych - wyjaśnia Rulewski. Jednocześnie zaproponował on, aby odebrać świadczenie dzieciom, których rodzice znajdują się w drugim progu podatkowym. - Dzięki zaoszczędzonym w ten sposób środkom można by sfinansować podwojenie świadczenia dla niepełnosprawnych - tłumaczył Rulewski. Jego propozycja nie uzyskała akceptacji większości członków komisji.
Wnioski elektroniczne od 1 lipca
Zgodnie z ustawą wnioski o świadczenie w rozszerzonej formie będą składane: od 1 lipca w formie elektronicznej, od 1 sierpnia w formie papierowej. W przypadku złożenia wniosku w okresie od lipca do września tego roku, środki zostaną przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Złożenie wniosku po 30 września będzie skutkować przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenie wniosku, a więc bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień.
Wiceminister Szwed poinformował dziś na posiedzeniu komisji, że rozszerzenie programu będzie kosztować dodatkowe 9 mld złotych, co oznacza, że w tym roku program pochłonie 31 mld złotych. W przyszłym roku będzie to suma wysokości 41 mld złotych.
Jutro ustawa rozszerzająca program będzie rozpatrywana przez Senat. Głosowanie nad nią ma odbyć się w piątkowym bloku głosowań.
REKLAMA
Rozszerzenie programu "Rodzina 500+" na każde dziecko bez kryterium dochodowego, to jeden z projektów wchodzących w skład tak zwanej "Nowej piątki PiS".
M.Fabisiak
REKLAMA