Jarosław Gowin: poprawa wyników uczelni w rankingach argumentem w walce o środki
- Jeśli polskie uczelnie nie poprawią wyników w międzynarodowych rankingach, trudno będzie przekonać społeczeństwo i rząd, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione - ocenił we włoskiej Bolonii szef resortu nauki Jarosław Gowin.
2019-05-09, 13:46
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin bierze udział w konferencji IREG 2019 na Uniwersytecie Bolońskim, poświęconej rankingom uczelni wyższych.
Lepsza pozycja dzięki reformie
W trakcie inauguracyjnego wystąpienia "Rankings: a Challenge to Public Policy? Reflections from Poland’s Perspective" (Rankingi: wyzwanie dla polityki publicznej? Refleksje z polskiej perspektywy), szef resortu nauki wyraził przekonanie, że niedawna reforma nauki i szkolnictwa wyższego przyczyni się do poprawy jakości polskich uczelni.
- Lepsza pozycja w rankingach powinna być efektem ubocznym tych jakościowych zmian - powiedział. Jego zdaniem poprawa wyniku w rankingach - zauważona przez społeczeństwo - będzie argumentem, który pomoże zabezpieczyć większe środki na naukę i szkolnictwo wyższe. - Z drugiej strony, jeśli taka zmiana w rankingach by nie nastąpiła, byłoby dużo trudniej przekonać społeczeństwo i ministrów, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione - ocenił minister w wystąpieniu, którego treść przekazał resort nauki.
Według Gowina pozycja polskich uczelni w rankingach jest zdecydowanie niższa niż potencjał polskiej nauki.
REKLAMA
Minister podsumował reformy, które mogą sprawić, że uczelnie podskoczą w rankingach. Chodzi o ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, obowiązującą od października 2018 roku. Reforma - jego zdaniem - stawia na doskonałość naukową - rozumianą jako "udział w globalnym dyskursie akademickim". A to przekładać się powinno na zauważalność polskich uczelni w rankingach.
Wiarygodność rankingów
Mówiąc o rankingach, minister zauważył, że m.in. pomagają one podejmować młodym osobom decyzję, gdzie rozpocząć studia. Dlatego zdaniem Jarosława Gowina rankingi powinny być wiarygodnym źródłem wiedzy: zasady ich tworzenia powinny być przejrzyste. Natomiast organizacje przygotowujące rankingi powinny być niezależne od podmiotów, które oceniają i powinny być wolne od konfliktów interesów. W jego ocenie w jakości takich rankingów zachodzą pozytywne zmiany.
Wskazał przy tym na jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w konstruowaniu rankingów - reputację uczelni. Tu punktacja bazuje na wynikach ankiet wśród naukowców. Zaznaczył, że nie udało mu się dotrzeć do informacji, skąd pochodzą respondenci oceniający reputację uczelni i na jakich zasadach są dobierani. - Mam poczucie, przykro mi to mówić, że ocena reputacji uczelni nie była dość przejrzysta - ocenił.
Organizator konferencji - IREG Observatory (pełna nazwa: IREG Observatory on Academic Ranking and Exellence) - jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Warszawie, utworzoną w październiku 2009 roku. Jej celem jest podnoszenie jakości międzynarodowych i krajowych rankingów szkół wyższych. Wywodzi się z Grupy IREG (International Ranking Expert Group), która po raz pierwszy spotkała się w Warszawie w 2002 roku. Współorganizatorem konferencji jest Uniwersytet Boloński.
REKLAMA
fc
REKLAMA