"My i maszyny". Tłumy na pokazach Pikniku Naukowego

50 tys. osób przyglądało się eksperymentom naukowym, doświadczeniom i pokazom na 23. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznego Pikniku brzmiało: "My i maszyny".

2019-05-11, 20:01

"My i maszyny". Tłumy na pokazach Pikniku Naukowego
23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

23. Piknik Naukowy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z 23. Pikniku Naukowego

 Polskie Radio obecne jest na Pikniku od 23 lat, jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. – Serce rośnie, kiedy się widzi, z jak wielkim zainteresowaniem spotkało się to wyjątkowe wydarzenie w minioną sobotę. Najwyraźniej wraz z Centrum Nauki Kopernik właściwie oceniliśmy potrzebę wiedzy i bliższego poznania maszyn, tych które towarzyszą nam na co dzień, ale i tych, które dopiero testowane są w ośrodkach badawczych, aby nam pomagać w życiu a nawet życie ratować. Tegoroczna frekwencja dowodzi, że Piknik Naukowy to ważna i potrzebna nie tylko Warszawiakom impreza - dodaje.

"Jesteśmy cywilizacją maszyn"

- Jesteśmy cywilizacją maszyn. Skomplikowany most, stojący kilka kilometrów w górę Wisły od PGE Narodowego, to maszyna. Procesor w smartfonie albo rozruszniku serca któregoś z naszych piknikowych gości to też maszyna - mówił prof. Łukasz A. Turski, jeden z inicjatorów i pomysłodawców wydarzenia. Uczestnicy pikniku mogli się im przyjrzeć się im z bliska, zajrzeć "do ich świata".

W tym roku przestrzeń Pikniku Naukowego podzielona została na siedem stref tematycznych, w których odbyło się ponad tysiąc pokazów.

W Strefie Przyszłości uczestnicy Pikniku podziwiali wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie.

REKLAMA

Spotkali niebieskiego humanoidalnego robota MelSon, który świetnie biega, ćwiczy sumo i potrafi precyzyjnie odwzorować ludzkie ruchy. W strefie mogli też zobaczyć, jak w bioreaktorze dojrzewają wydrukowane w 3D narządy i samodzielnie przetestować możliwości łazika marsjańskiego HAL-062.

Powiązany Artykuł

piknik_n19 1200.jpg
23. Piknik Naukowy. Multimedialna opowieść o radiu kolejną atrakcją

Z kolei w Strefie Zdrowia goście Pikniku mogli się przekonać, jak działa współczesna medycyna. Zobaczyli m.in., jak przebiegają zabiegi implantacji zastawki aorty, stymulatora serca, stabilizatora kręgosłupa, a nawet mogli samodzielnie przeprowadzić różne zabiegi na specjalnych symulatorach. Zaprezentowane zostały też wynalazki ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym, takie jak nowoczesne protezy kończyn czy... egzoszkielety. 

Strefa Kultowych Eksperymentów przywitała natomiast uczestników najlepszymi, klasycznymi pokazami popularnonaukowymi: pobieraniem odcisków palców, wyciskaniem prądu z ogórka czy przygotowywaniem cieczy superlepkiej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

as5454.jpg
POLSKIE RADIO w VR360. ZAJRZYJ NA PRÓBĘ ORKIESTRY I DO STUDIA JEDYNKI

Miłośnicy majsterkowania mogli odwiedzić strefę "Zrób to sam", gdzie czekała na nich możliwość zrobienia m.in. badającego atmosferę satelity, własnego robota R2D2 lub zabawkowego pojazdu recyklingowego Galimoto.

Najmłodsi uczestnicy Pikniku znaleźli coś dla siebie w specjalnie dla nich przygotowanej Strefie Rodziny, gdzie mogli spotkać mówiące ludzkim głosem dinozaury, opowiadające o sobie i swoich czasach.

Z kolei w Strefie Cywilizacji można było się dowiedzieć, jak nauka tłumaczy relacje społeczne i rozwój naszej cywilizacji. Goście tej strefy drukowali opisy XIX-wiecznych wynalazków i technologii, samodzielnie robili pranie i ubijali masło w średniowiecznym domu. Samodzielnie badali też wykop archeologiczny.

W Strefie Gości Zagranicznych uczestnicy oglądali dokonania naukowców z różnych krajów, np. kilkanaście wynalazków z Czechosłowacji, dawne i najnowsze osiągnięcia chińskich uczonych czy mechanizmy opisane jeszcze przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera al-Dżazariego.

REKLAMA

"Nauki nie trzeba się bać"

Kierownik Redakcji Kultury i Edukacji radiowej Jedynki Dorota Truszczak mówiła, że Piknik Naukowy to święto nauki, podczas którego przełamuje się stereotypy.

- Nauka jest fajna i nie trzeba się jej bać. Chodzi o to, żebyśmy nie zachowali takiego obrazu, że tworzą ją ludzie, na przykład starszy, siwy pan w okularach z brodą, zamknięty w czterech ścianach, który robi rzeczy, o których nie mamy pojęcia i których nie rozumiemy. Telefon komórkowy, mikrofon, do którego mówię, radio, którego państwo używają - mam nadzieję bardzo często, słuchając radiowej Jedynki - to są te maszyny, które zawdzięczamy inżynierom, wynalazcom, naukowcom - powiedziała dziennikarka. 

Największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń - zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

REKLAMA

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji - co roku około tysiąca.

Powiązany Artykuł

rogoyski andrzej_2483 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: Piknik Naukowy umożliwia niezwykłe przeżycia

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej - w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Piknik stał się inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, w tym do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy między innymi na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji i Rosji.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera, od 2006 roku dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces.

REKLAMA

W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła - od 2005 roku wynosi około 100-120 tys. Od 2008 roku Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

Od 1997 do 2009 roku Piknik Naukowy odbywał się na Rynku Nowego Miasta oraz Podzamczu w Warszawie, w latach 2010-2012 w parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Od 2013 roku lokalizacją imprezy jest Stadion Narodowy.

fc, agkm, mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej