Posiedzenie rządu. Prace nad zaostrzeniem kar w Kodeksie karnym za pedofilię
Rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się zmianami w Kodeksie karnym, przewidującymi m.in. zaostrzenie przepisów dot. pedofilii. Ministrowie rozpatrzą też tzw. megaustawę dotyczącą sieci 5G w Polsce.
2019-05-14, 11:20
O tym, że porządek obrad rząd został poszerzony i ministrowie zajmą się zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących pedofilii, poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
Powiązany Artykuł

Patryk Jaki: pedofilia powinna być traktowana jako zbrodnia, bez kar w zawieszeniu
W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie". - Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi "w zawiasach", czyli w ogóle. Otóż nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - zapowiedział Jarosław Kaczyński.
REKLAMA
Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15. roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. - Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - powiedział prezes PiS.
Sieć 5G w Polsce
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też tzw. megaustawą dotyczącą sieci 5G w Polsce. Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nazywanej megaustawą, autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji, ma regulować kwestie związane z budową sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G) w Polsce. Według resortu cyfryzacji projektowane zmiany zlikwidują luki w systemie pomiaru pola elektromagnetycznego.
Powiązany Artykuł

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski: trzeba skupić się na ofiarach pedofilii
Ministerstwo chce m.in., by rozporządzenie, które określa dopuszczalny poziom promieniowania elektromagnetycznego, wydawał minister zdrowia, nie minister środowiska, jak obecnie. Megaustawa ma też wzmocnić nadzór państwa nad operatorami telekomunikacyjnymi i stacjami bazowymi telefonii komórkowej. Obywatel zaś uzyska dostęp do bezpłatnej strony internetowej, na której sprawdzi poziom pola elektromagnetycznego w dowolnym miejscu w Polsce.
REKLAMA
Prawo upadłościowe
Rząd zająć ma się również zmianami w Prawie upadłościowym, które zmierzają do udoskonalenia obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz wprowadzenia zmian korzystnych dla osób zadłużonych i wierzycieli, np. poprzez uproszczenie niektórych procedur. Aby usprawnić procedurę upadłościową, w projekcie zrezygnowano z konieczności badania przez sąd, na etapie ogłaszania upadłości, zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności.
Ograniczenie zatorów płatniczych, które powodują kłopoty z płynnością finansową firm, to główny cel ustawy, której projektem również zajmie się dziś rząd. Z zatorami płatniczymi zetknęło się ok. 90 proc. polskich przedsiębiorstw. Jednym z najważniejszych rozwiązań projektu ustawy o zatorach płatniczych jest skrócenie terminów płatności - w transakcjach, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, do 30 dni, bez możliwości wydłużenia (wyjątek stanowią podmioty lecznicze, dla których proponuje się pozostawienie terminu 60-dniowego); oraz 60-dniowego terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca.
Ministrowie zajmą się również projektem ustawy przewidującym stworzenie zintegrowanego systemu instytucji rozwoju o nazwie Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju. Chodzi o koordynację i wzajemne uzupełnianie się podmiotów, m.in. PFR, BGK, PARP, KUKE, PAIiH oraz ARP.
Rząd omówi ponadto projekt rozporządzenia ws. wysokości środków finansowych przeznaczonych na unijny "Program dla szkół", zmiany w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Ministrowie wysłuchają również informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sprawie udziału Polski w ćwiczeniu zarządzania kryzysowego NATO CMX19.
fc
REKLAMA