Agnieszka Ścigaj: W sprawie ustawy 447 nie liczą się marsze i pokrzykiwania tylko konkrety

- Mamy prawo jako Polacy mieć obawy, że pojawią się zakusy, że na podstawie tego, co nas łączy z USA, żydowskie organizacje będą się upominać o olbrzymie pieniądze. Nas na to nie stać, nie jesteśmy nic winni, nie my wywołaliśmy wojnę - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj, posłanka ruchu Kukiz’15.

2019-05-15, 08:05

Agnieszka Ścigaj: W sprawie ustawy 447 nie liczą się marsze i pokrzykiwania tylko konkrety
Agnieszka Ścigaj. Foto: PR24 / Adam Koniecki

Posłuchaj

15.05.19 Agnieszka Ścigaj: nie my wywołaliśmy wojnę
+
Dodaj do playlisty

Posłanka Kukiz’15 podkreślała, że to jej ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt ustawy odnoszącej się do przyjętego przez rząd USA aktu prawnego. - Oczekujemy ze strony rządu uspokojenia opinii publicznej i deklaracji ze stronu rządu Prawa i Sprawiedliwości, tego co zresztą już słyszymy, że żadne roszczenia nie mają podstaw. Liczymy na to, że parlament podejmie dzisiaj pracę i przyjmie ustawę, która uspokoi opinię publiczną, która z całą pewnością zabezpieczy przyszłe pokolenia i zastopuje wzburzenie społeczne które towarzyszy amerykańskim zapisom – zaznaczyła.

Agnieszka Ścigaj odniosła się do protestu przeciwko zapisom przyjętej przez kongres USA ustawy, który miał miejsce w Warszawie. - Nie ścigamy się w sprawie ustawy 447 z Konfederacją Korwin Braun Liroy Narodowcy, która jest tworem powstałym wyłącznie na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego i szuka haseł, dzięki którym może zaistnieć. To Kukiz’15 był ze swoim projektem ustawy w Stanach Zjednoczonych. W sprawie ustawy 447 nie liczą się marsze, hasła i pokrzykiwania tylko konkret, jakim jest propozycja złożona przez Kukiz15. To nie Konfederacja zorganizowała protest w tej sprawie, tylko Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na którym byli reprezentanci różnych ugrupowań i mnóstwo osób, który są zwolennikami takich uregulowń - mówiła posłanka.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

W ubiegłym tygodniu klub Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt ustawy "o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego" nazywanej roboczo anty-447. Zakłada on m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu, które byłoby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 07.08

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej