Mariusz Błaszczak odpowiada opozycji: obecność wojsk USA nie jest powiązana z ustawą 447

2019-05-17, 23:42

Mariusz Błaszczak odpowiada opozycji: obecność wojsk USA nie jest powiązana z ustawą 447
Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie jest w żaden sposób związane z ustawą 447 - zapewnił szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że politycy, którzy próbują łączyć amerykańską ustawę z negocjacjami prowadzonymi przez MON szkodzą bezpieczeństwu Polski.

"Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce negocjujemy od wielu miesięcy. Znam wszystkie szczegóły i wiem, że ten projekt nie jest w żaden sposób związany z ustawą 447. Politycy opozycji, którzy próbują łączyć amerykańską ustawę z naszymi negocjacjami, szkodzą bezpieczeństwu Polski" - napisał w piątek na Twitterze Błaszczak.

Jego wypowiedź ma związek z wypowiedzią prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zwrócił się w piątek z pytaniem do rządu Prawa i Sprawiedliwości czy prawdą jest, że żeby powstał Fort Trump muszą zostać zapłacone przez Polskę roszczenia dla obywateli narodowości żydowskiej. Kwestie takiej zależności podchwyciły media.

Pytany o to był w piątek m.in. rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski. W Radiu 24 zapytano go o doniesienia mediów sugerujące, że amerykański "Kongres może uzależnić budowę Fort Trump w Polsce od tego, czy Polska wypłaci odszkodowania za bezspadkowe mienie pożydowskie".

- Z mojej wiedzy wynika, że nigdy w takiej formule ta sprawa nie była stawiana - odparł rzecznik. Jak dodał, w Polsce kwestię zwrotu mienia pożydowskiego można dochodzić na ścieżce sądowej, a sprawa zwrotu mienia bezspadkowego - zgodnie z polskim prawem - "jest zamknięta".

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub.r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

W środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że w ustawie 447 nie ma nic, czego można się obawiać; ona dotyczy tylko raportu dla Kongresu USA, który nie będzie zawierał żadnych prawnych czy finansowych zobowiązań dla kogokolwiek.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej