X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: wierzę, że Śląsk będzie kolebką nowoczesnego i ekologicznego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:36
- Śląsk się odradza, staje się coraz piękniejszy i wierzę, że stanie się kolebką nowoczesnego, innowacyjnego i ekologicznego przemysłu - powiedział w poniedziałek w Świętochłowicach (woj. śląskie) prezydent Andrzej Duda. 
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Świętochłowic
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami ŚwiętochłowicFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Podczas spotkania z mieszkańcami Świętochłowic Andrzej Duda nawiązał m.in. do trudności, których doświadczyli mieszkańcy niektórych śląskich miast w trzech ostatnich dziesięcioleciach, w związku z upadkiem wielu zakładów przemysłowych i utratą miejsc pracy. 

- Ale Śląsk się odradza, Górny Śląsk powstaje, staje się coraz piękniejszy i wierzę, że będzie to ta część Rzeczypospolitej, która będzie nie tylko kolebką pracowitych ludzi, przyzwyczajonych do najcięższej pracy, ale że będzie się też dynamicznie rozwijała, że będą tutaj kolejne inwestycje i że przemysł - ale tym razem nowoczesny, idący absolutnie z duchem czasu - znajdzie się tutaj, będzie miał tutaj swoje siedziby, że Śląsk będzie przykładem działalności przemysłowej nie tylko nowoczesnej i innowacyjnej, ale także ekologicznej, z dbałością o środowisko naturalne - mówił. 

Prezydent odniósł się również do dziejów powstań śląskich, które - jak mówił - świadczą o woli Ślązaków, by być mieszkańcami Rzeczypospolitej. Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami na placu przy Muzeum Powstań Śląskich, które chwilę wcześniej zwiedził. 

- Wielki szacunek dla Górnego Śląska, wielki szacunek dla Ślązaków, wielki szacunek dla tych Polaków, którzy tutaj o polski Śląsk walczyli. (...) Chcę, żeby ten honor został w pełni Górnemu Śląskowi i wam oddany; dlatego złożyłem do laski marszałkowskiej w Sejmie projekt ustawy, która przedłuży okres świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę do 2022 roku - wtedy, kiedy na Śląsk wkroczyły polskie wojska, wtedy, kiedy Śląsk rzeczywiście stał się polski - powiedział prezydent. 

Flaga dla Ślązaków

Przypomniał, że kilka dni temu delegacja z Górnego Śląska podczas wizyty w Warszawie przekazała mu replikę powstańczego proporca. Prezydent podarował Ślązakom polską flagę narodową, która pojawiła się na gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Niech będzie to symbol naszej jedności, niech będzie to symbol naszej wspólnoty, w której Śląsk stanowi niezwykle ważne miejsce - serce przemysłowej Polski - mówił Duda. 

Prezydent zaznaczył, że powstania śląskie z 1919, 1920 i 1921 roku były jednym z fundamentalnych elementów odbudowy Polski po latach zaborów. - To były wielkie dni bohaterstwa ludu śląskiego, który chciał być mieszkańcami Rzeczypospolitej Polskiej. Uważali się za Polaków, uważali się za Ślązaków i chcieli mieszkać tam, gdzie jest ich ojczyzna, czyli w Polsce, ale pod warunkiem że ich ziemia będzie częścią odradzającej się Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda. 

- Wielki szacunek dla Górnego Śląska, wielki szacunek dla Ślązaków, wielki szacunek dla tych Polaków, którzy tutaj o polski Śląsk walczyli - podkreślił i dziękował mieszkańcom za kultywowanie polskich i śląskich tradycji. 

Prezydent zaznaczył też, że wie o poważnych problemach finansowych, w jakich znalazły się Świętochłowice, i o konieczności wdrożenia planu naprawczego w tym samorządzie. Wyraził przekonanie, że jest możliwa pomoc dla miasta ze strony rządu. Zaapelował o "zgodę i legalizm" w rozwiązywaniu problemów miasta oraz wsparcie dla lokalnych władz. 

Jak przekonywał, Polska się rozwija jest "coraz lepiej" i rosną płace. Wyraził nadzieję, że będą one coraz wyższe, także w sferze budżetowej. Na koniec wystąpienia zaapelował o udział w wyborach i głosowanie na ludzi, którzy - w opinii wyborców - będą najlepiej dbali o polskie sprawy. 

Problemy Świętochłowic

O trudnej sytuacji Świętochłowic - w których w ostatnich dziesięcioleciach upadały zakłady przemysłu ciężkiego - mówił w swoim przemówieniu prezydent miasta Daniel Beger, pełniący ten urząd od ostatnich wyborów samorządowych. Dziś miasto ma wielomilionowy dług i realizuje program postepowania naprawczego i - jak podają media - według najgorszego scenariusza miasto może przestać istnieć jako samodzielna jednostka samorządu. 

- Z każdym rokiem coraz trudniej dogonić nam pociąg z wagonami prężnie rozwijających się śląskich miast, które pomysłu na siebie szukały dwie dekady temu, a teraz coraz szybciej nam uciekają - powiedział prezydent Świętochłowic. Jak ocenił, program naprawczy ma być jak "rozrusznik" dla miasta; wyraził przekonanie, że się powiedzie i miasto będzie się znów rozwijać. - To miasto zasługuje na szansę i jej potrzebuje, by znowu zacząć żyć - podkreślił Daniel Beger. 

Nawiązując do setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego, prezydent Świętochłowic wspomniał o innych kartach z historii jego miasta, m.in. o obozie w dzielnicy Zgoda, który był wcześniej filią niemieckiego obozu Auschwitz, a otwarto go ponownie w 1945 roku, gdy sowieccy żołnierze wkroczyli na Górny Śląsk. Trafiali tam m.in. Ślązacy podejrzewani o wrogi stosunek do władzy i żołnierze AK. Osadzane tam osoby nazywano "zbrodniarzami faszystowsko-hitlerowskimi". 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało otwarte w październiku 2014 roku. Znajduje się w nim nowoczesna, wykorzystująca wiele historycznych pamiątek, ale też multimediów ekspozycja. Pomysł utworzenia placówki powstał w 2011 roku, który decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego obchodzony był w regionie jako Rok Pamięci Powstań Śląskich. Radni Świętochłowic uchwalili utworzenie Muzeum Powstań Śląskich w połowie 2012 roku. 

Muzeum powstało w zbudowanym w 1907 roku gmachu w stylu neogotyckim zaprojektowanym przez wybitnych architektów Emila i Georga Zillmannów. Początkowo obiekt należał do Donnersmarcków - rodu magnatów przemysłowych. Był też siedzibą niemieckiej policji, po II wojnie światowej milicji, a w latach 90. miejskiej policji. 

Przed wizytą w Muzeum Powstań Śląskich prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Powstańca Śląskiego w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. Wcześniej odwiedził Mysłowice. W pobliżu wejścia do świętochłowickiego muzeum regionaliści rozwinęli transparent z napisem: "Żądamy uznania śląskiej mniejszości etnicznej".

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć powstańców śląskich w Mysłowicach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:40
Kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstańców śląskich z Mysłowic (Śląskie) i okolic złożył w poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda. To właśnie w Mysłowicach blisko sto lat temu doszło do wydarzeń, które dały impuls do wybuchu I powstania śląskiego. 
rozwiń zwiń