X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RCB: stan alarmowy przekroczony na 26 wodowskazach w dorzeczach Wisły i Odry

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 20:50
Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i trzech w dorzeczy Odry - poinformowało w czwartek przed godziną 20 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 57 stacjach, w dorzeczu Odry na 19 stacjach, a w dorzeczu Dunaju na dwóch. - W Krakowie wprowadzony został stan alarmu przeciwpowodziowego - dowiedziało się Polskie Radio. Poziom wody w Wiśle przekroczył tam 5 metrów i 20 centymetrów.
Audio
  • Małgorzata Maczuga, hydrolog z IMGW o ostrzeżeniach hydrologicznych (IAR)
Lokalne podtopienia w Komorowicach, najbardziej wysuniętej na północ części Bielska-Białej. Na południu województwa śląskiego po intensywnych opadach deszczu występuje zagrożenie powodzią
Lokalne podtopienia w Komorowicach, najbardziej wysuniętej na północ części Bielska-Białej. Na południu województwa śląskiego po intensywnych opadach deszczu występuje zagrożenie powodziąFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W czwartek po południu w RCB w związku z aktualną sytuacją pogodową odbyła się wideokonferencja, podczas której przedstawiciele IMGW, Wód Polskich, urzędów wojewódzkich oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa omówili sytuację związaną z dynamicznym wzrostem stanów wód w rzekach i przechodzącą przez Małopolskę falą wezbraniową na Wiśle. 

Wezbrania na rzekach występują głównie na południu Polski, gdzie z powodu intensywnego deszczu od środy dochodzi do podtopień. Ze względu na opady, przybory wód i silny wiatr w czwartek do godziny 14 strażacy podjęli 1665 interwencji. Najtrudniej pod tym względem było na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskiem. W sumie zalanych zostało ponad tysiąc domów. 

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na które powołuje się RCB, w czwartek po południu stan alarmowy został przekroczony na 23 wodowskazach w dorzeczu Wisły. Największy wzrost zanotowano na Skawince w Radziszowie, gdzie poziom wody jest o 126 cm powyżej stanu alarmowego. Na 57 stacjach woda przekroczyła stan ostrzegawczy.

W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony został na trzech wodowskazach, a stan ostrzegawczy jest przekroczony na 19 stacjach wodowskazowych. 

Stan alarmowy nie jest jednoznaczny z sytuacją powodziową, jednak wskazuje na istnienie takiego zagrożenia. Według IMGW jeszcze w czwartek można się spodziewać dalszego wzrostu poziomu wód. W czwartek wieczorem instytucja utrzymała ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla woj. podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego. Dla woj. opolskiego utrzymuje się drugi stopień zagrożenia hydrologicznego.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z podtopieniami na południu Polski. Od środy blisko 1900 interwencji strażaków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 07:14
- 1890 interwencji od środy do godzin porannych w czwartek podjęli ratownicy straży pożarnej ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr głównie na południu kraju - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. W środę zalało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik WOT: największa mobilizacja żołnierzy w południowej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 15:16
- Realizujemy działania w najbardziej poszkodowanych rejonach kraju - przekazał rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak. Dodał, że największa mobilizacja żołnierzy WOT nastąpiła na Śląsku, Podkarpaciu, Suwalszczyźnie i w Małopolsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podkarpacie: mieszkańcy walczą z powodzią. "Od stu lat nie było takiej wody"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 15:18
Mieszkańcy wsi Wadowice Dolne w gminie Wadowice Górne na Podkarpaciu, gdzie wylał potok Zgórski, zalewając m.in. schronisko dla psów, układają wraz ze strażakami ochotnikami worki z piaskiem, aby zabezpieczyć teren przed dalszym rozlewaniem się wody. - Od stu lat nie było tutaj takiej wody – mówią mieszkańcy.
rozwiń zwiń