Proces Tomasza Arabskiego na finiszu. Mowy końcowe ws. organizacji lotu do Smoleńska

2019-05-28, 07:27

Proces Tomasza Arabskiego na finiszu. Mowy końcowe ws. organizacji lotu do Smoleńska
Tomasz Arabski. Foto: MSZ/Flickr/CC

Warszawski sąd okręgowy będzie dziś kontynuował wysłuchiwanie mów końcowych w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Głos mają zabrać niektórzy z bliskich ofiar tragedii smoleńskiej będący w tym procesie oskarżycielami oraz jeden z ich pełnomocników mec. Stefan Hambura.

Wygłaszanie mów końcowych rozpoczęło się przed dwoma tygodniami - wówczas wygłosili je prokuratorzy i większość pełnomocników oskarżycieli. Prokurator zawnioskował o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Arabskiego. Kar w zawieszeniu zażądał także dla pozostałych oskarżonych. Pełnomocnicy wnieśli o uznanie winy pięciorga oskarżonych. 7 czerwca mowy mają wygłosić obrońcy.

Proces rozpoczął się w marcu 2016 r. Oskarżeni to poza byłym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007-2013 Tomaszem Arabskim dwoje urzędników kancelarii premiera - Monika B. i Miłosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C. Grozi im do 3 lat więzienia.

Podstawą złożonego w 2014 r. prywatnego aktu oskarżenia jest art. 231 Kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. Oskarżycielami są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Na początku procesu do sprawy - jako "rzecznik praworządności" - przyłączyła się prokuratura. We wrześniu ub.r. w związku ze zmianą stanu prawnego dotyczącego instytucji "rzecznika praworządności" przedstawiciel prokuratury złożył oświadczenie, że udział prokuratorów w tej sprawie opiera się na przepisie Kodeksu postępowania karnego stanowiącego, iż "do sprawy wszczętej na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego może w każdym czasie wstąpić prokurator, stając się oskarżycielem publicznym".

mr

Polecane

Wróć do strony głównej