more_horiz
Wiadomości

Jak zachowywać się w czasie upałów? Te rady pomogą przetrwać w dobrym nastroju

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 06:52
Jasne ubranie i nakrycie głowy, dużo wody i soków, jedzenie warzyw i owoców, ograniczenie spacerów między godziną 10 a 16, szukanie cienia, niepicie alkoholu, stosowanie kremu z filtrem - te proste rady pozwolą nam przetrwać trudny czas upałów. W razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do sąsiadów lub do lekarza. Warto pamiętać o starszych i chorych osobach w sąsiedztwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Colin Woods / Shutterstock.com

W upały warto nosić odpowiednią odzież: jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze. Warto pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem, oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Należy regularnie stosować krem z filtrem.

Należy także zadbać o cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używać wentylatorów i klimatyzacji, wietrzyć je - najlepiej rano lub wieczorem.

CZYTAJ TAKŻE
kurtyna wodna upał free 1200.jpg
Prognoza pogody: upał i burze z gradem

Trzeba pamiętać o regularnych posiłkach, wybierać lekkie dania. Żywność trzeba przechowywać w warunkach chłodniczych. Trzeba pić systematycznie, najlepiej wodę, i unikać alkoholu.

Należy unikać wychodzenia z domu i wysiłku fizycznego szczególnie w trakcie upalnych godzin, a jeśli to konieczne, trzeba szukać zacienionych miejsc. Zalecane jest, by ograniczać spacery między godziną 10 a 16.

W upalne dni należy zasłaniać okna eksponowane na słońce i zamykać je, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż we wnętrzu budynku.

Jeśli nie można przebywać w domu, warto wchodzić często do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń, np. sklepów czy kin. Jeśli jest taka możliwość, warto regularnie brać chłodną kąpiel lub prysznic czy zwilżać skórę wielokrotnie w ciągu dnia.

ostrzeżenia2.jpg

Można zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty, zwłaszcza gdy przyjmuje się leki bez recepty lub zamierza je przyjmować. Warto zgłosić się do lekarza, gdy zauważysz u siebie następujące objawy: ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni - zwłaszcza brzucha i nóg.

W razie potrzeby można poprosić o pomoc sąsiadów. Warto dowiedzieć się, jak czuje się osoba samotna lub chora mieszkająca w sąsiedztwie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.

W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Jeśli ktoś wypoczywa nad wodą, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

PAP/agkm


Zobacz więcej na temat: słońce pogoda IMGW POLSKA

Zobacz także

Zobacz także