Nie żyje reżyser, scenarzysta i pisarz Ryszard Bugajski. Miał 76 lat
Nie żyje reżyser, scenarzysta i pisarz Ryszard Bugajski, twórca m.in. filmów "Przesłuchanie", "Generał Nil", "Układ zamknięty" oraz "Zaćma". Artysta zmarł w wieku 76 lat w Warszawie. - To niepowetowana strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
2019-06-08, 11:59
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Ryszard Bugajski o "Zaćmie", swoim ostatnim nakręconym filmie
- Wybitny twórca. To niepowetowana strata dla polskiej kultury - tak o Ryszardzie Bugajskim powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił też uwagę na dorobek zmarłego.
- Był wybitnym polskim reżyserem, a także pedagogiem i nauczycielem. Pamiętamy jego najważniejsze filmy, bardzo silnie związane z polską historią, z jej - być może - najważniejszymi fragmentami. Pokazujące i zwykłych ludzi, i bohaterów polskiej historii - powiedział Piotr Gliński.
Ryszard Bugajski (ur. 27 kwietnia 1943 r. w Warszawie) był absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Filmówki (1973 r.). Do jego najważniejszych filmów należy m.in. "Przesłuchanie" (1982 r.) z Krystyną Jandą i Adamem Ferencym w rolach głównych.
REKLAMA
Rozgrywająca się w pierwszej połowie lat 50. historia młodej kobiety, która zostaje aresztowana i osadzona w więzieniu, to studium człowieka postawionego w obliczu tyranii stalinizmu. Obraz został określony przez władze komunistyczne jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL".
Powiązany Artykuł
Ryszard Bugajski: będzie groźnie, gdy zapomnimy o moralności
Na premierę musiał czekać siedem lat. Film stał się wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu w Cannes w 1990 r., na którym Krystyna Janda została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki. Sam reżyser po nakręceniu "Przesłuchania" wyemigrował do Kanady. Do Polski wrócił w latach dziewięćdziesiątych.
Ryszrad Bugajski opowiada o kulisach powstania filmu "Przesłuchanie".
Ryszard Bugajski jest także twórcą m.in. "Generała Nila" (2009 r.), "Układu zamkniętego" (2013 r.) i "Zaćmy" (2016 r.). Realizował również filmy dokumentalne (np. "Urban tak i nie" z 1997 r.), spektakle telewizyjne (np. "Okruchy czułości" z 2000 r., "Śmierć rotmistrza Pileckiego" z 2006 r.) i seriale (np. "Samo życie").
Na swoim koncie ma także m.in. powieści "Przyznaję się do winy" (1985 r.) oraz "Sól i pieprz" (2000 r.), która stanowi kontynuację historii bohaterów filmu "Przesłuchanie".
REKLAMA
Zwiastun filmu "Generał Nil" w reż. Ryszrda Bugajskiego
Twórca był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Złotego Grona w Łagowie, nagrody publiczności i nagrody specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody Srebrny Hugo na Festiwalu Filmowym w Chicago.
W 2008 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Ryszard Bugajski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 2013 roku na Solanin Film Festiwal odebrał nagrodę Mocnego Solanina za "bezkompromisowe kino, odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina".
REKLAMA
kad/paw/
REKLAMA