Stanisław Karczewski o jesiennych wyborach: liczę na 60 proc. frekwencji

Marszałek Senatu liczy, że frekwencja podczas jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu będzie jeszcze wyższa niż w wyborach do europarlamentu i wyniesie 60 proc. Stanisław Karczewski przyznał to po trójwymiarowym pokazie na Pałacu Staszica w Warszawie z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu.

2019-06-08, 23:46

Stanisław Karczewski o jesiennych wyborach: liczę na 60 proc. frekwencji
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Foto: FB/Stanisław Karczewski

W sobotę późnym wieczorem marszałek Karczewski był jednym z uczestników trójwymiarowego pokazu łączącego światło, obraz i dźwięk na budynku Polskiej Akademii Nauk - Pałacu Staszica w Warszawie. Pokaz 3D został zorganizowany z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu.

Stanisław Karczewski przyznał, że nie oglądał prezentacji wcześniej i "widział coś takiego po raz pierwszy". - Podoba mu się, jest chyba bardzo widowiskowa i oddaje sens odrodzonego Senatu - ocenił.

Marszałek Senatu podkreślił, że historię Polski "nie tylko warto, ale trzeba przypominać". - I w przyszłości też będziemy ją przypominać w podobnej formie - zapowiedział.

Pytany o najważniejsze dla niego wspomnienie i przesłanie płynące z krótkiej prezentacji, przyznał, że przypomniał sobie, jak 30 lat temu po raz pierwszy "poszedł do wyborów, pierwszych wolnych wyborów - przynajmniej do Senatu". - Wtedy chyba zaangażowałem się w politykę - wspominał.

"Chcemy zachęcić do uczestnictwa w wyborach"

- Takimi prezentacjami o historii chcemy zachęcić Polaków do większego zainteresowania się sprawami Polski, polityką, chcemy zachęcić do uczestnictwa w wyborach. Przecież teraz osiągnęliśmy - wspólnie - bardzo duży sukces, bo ponad 45 proc. Polaków poszło do wyborów (do PE), do wyborów, które w przeszłości nie cieszyły się powodzeniem. Można powiedzieć, że właściwie dwukrotnie zwiększyła się frekwencja. To bardzo cieszy, bo to też świadczy nie tylko o zainteresowaniu (wyborami), ale też, że Polacy są zadowoleni z tego, co się dzieje w Polsce. Niekoniecznie wszyscy (są zadowoleni) z tego, co my (PiS) robimy, bo może niektórzy są zadowoleni z opozycji, ale interesują się tym. To bardzo dobrze - powiedział.

REKLAMA

Jak podkreślił, "my po prostu budujemy społeczeństwo obywatelskie, bardziej zainteresowane sprawami, które ich dotyczą, nas bezpośrednio". - Bo do tej pory mówiono, że "polityka ich nie dotyczy", że polityka "to gdzieś odległe działanie polityków". A przecież wszystko to, co robią politycy, dotyczy każdego Polaka. I mnie osobiście bardzo cieszy ta frekwencja, i mam nadzieję, że frekwencja w wyborach jesiennych będzie jeszcze dużo większa - stwierdził.

Pytany na jaką frekwencję liczy, odparł: "ja liczę na 60 proc.". A na pytanie, co może zmobilizować wyborców do udziału w głosowaniu, odpowiedział: "tu nie chodzi o mobilizację, tylko o zachęcenie, a mobilizacja, to już jest działalność polityczna". - Będziemy oczywiście zachęcać swój elektorat, swoich wyborców. Już mamy pomysły, jak to robić, i to będziemy robić - zapowiedział.

Przemiany w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku

Prezentacja 3D przedstawia okres przemian w Polsce na przełomie lat 80. i 90. XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem w pełni wolnych wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz roli Senatu RP w ostatnich 30 latach. Pokazy zaplanowano co kwadrans, w godzinach od 22 do 24.

Pokazy te były kolejnym wydarzeniem upamiętniającym 30. rocznicę wolnych wyborów do Senatu. Jednym z nich było wtorkowe uroczyste posiedzenie Senatu w Sali Kolumnowej Sejmu z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych - prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów jego rządu oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

REKLAMA

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się sukcesem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych zmian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej