X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szef MON: ustalenia szczytu Trump-Duda na miarę przyjęcia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 18:28
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ustalenia dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce, które zostaną ogłoszone podczas spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, będą miały znaczenie równe przyjęciu Polski do NATO.
Audio
  • USA: szef MON Mariusz Błaszczak o kupnie F-35 (IAR)
Szef MON Mariusz Błaszczak w USA
Szef MON Mariusz Błaszczak w USAFoto: Twitter/MON

Prezydent Andrzej Duda w środę rozpocznie kilkudniową wizytę w USA. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest ogłoszenie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Od poniedziałku w USA przebywa już szef MON. - Porozumienie między Polską i USA o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju to dobra decyzja; wzmacnia ono zdolności obronne polskiego wojska - podkreślił Błaszczak w Waszyngtonie po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Szef polskiego resortu obrony podczas rozmowy z korespondentami polskich mediów dał do zrozumienia, że najważniejsze ustalenia dotyczące zwiększonej obecności sił Stanów Zjednoczonych w Polsce zostały już wypracowane podczas negocjacji polskiej i amerykańskiej grupy roboczej, dlatego spotkanie prezydentów obu państw w środę będzie służyło postawieniu kropki nad "i".

Ocenił, że to porozumienie jest "dobrą decyzją dla Polski, dobrą decyzją dla państw położonych na wschodniej flance NATO i dobrą decyzją dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego". Jak mówił, ustalenia między Polską a USA są "bardzo korzystne" dla naszego kraju, bo wzmacniają zdolności obronne polskiego wojska.

- To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (...). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił szef MON.

Podkreślił również, że "inwestycje w infrastrukturę będą inwestycjami służącymi nie tylko wojsku amerykańskiemu, ale przede wszystkim wojsku polskiemu".

- Chodzi nam o interoperacyjność, chodzi nam o współpracę wojska polskiego z wojskiem Stanów Zjednoczonych. To jest droga zapewniająca Polsce bezpieczeństwo - zaznaczył Błaszczak. - Czekamy z niecierpliwością na jutrzejsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem - dodał.

"Przystępujemy do dalszych rozmów"

Szef MON pytany o powstanie w Polsce tzw. Fort Trump, odpowiedział: - To wydarzenie o bardzo ważnej randze, kolejne ważne wydarzenie po wejściu Polski do NATO.

Dodał, że we wtorek będzie prowadził jeszcze rozmowy z p.o. sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Jak dodał, rozmowa ma dotyczyć także wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce.

- W ten sposób kończymy pierwszy etap negocjacji związany ze wzmocnieniem obecności USA w Polsce. To jest zwieńczenie pierwszego etapu. Będziemy wypełniać decyzję, jaką podejmą prezydenci Polski i USA działaniem, a rezultat przyniesie dobre efekty, jeżeli chodzi o zdolności obronne Wojska Polskiego i bezpieczeństwo Polski - mówił Błaszczak. - To jest proces. Finalizujemy pierwszą część naszych negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów - dodał.

Jak ocenił szef MON, "ten proces jest na dobrej drodze, a naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Polaków".

Spytany, czy to oznacza, że Fort Trump jest coraz bliżej realizacji, Błaszczak odpowiedział: - Polska jest bezpieczniejsza. Myliłby się ten, kto by twierdził, że my wyłącznie powierzamy nasze bezpieczeństwo naszym sojusznikom. Nie. Jesteśmy aktywni w NATO, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie - mówił szef MON.


W tym kontekście wymienił tworzenie nowej 18. dywizji we wschodniej części kraju, a także modernizację wojska "w najnowocześniejszy sprzęt kompatybilny ze sprzętem wojsk USA". Poinformował, że na modernizację techniczną do 2026 roku zaplanowano wydatki w wysokości 185 mld zł. "To są koszty funkcjonowania Wojska Polskiego w całości. (...) To są koszty związane z zabezpieczeniem bezpieczeństwa Polsce" - dodał.

Minister podkreślił też, że Polska zainwestuje w infrastrukturę, która będzie służyła wojskom USA w Polsce, ale także polskim siłom.

Pytany o duże koszty związane z zapowiadanym zakupem samolotów F-35, odpowiedział: - Stać nas na to, żeby kupować nowe samoloty. Moja decyzja, żeby zastąpić postsowieckie samoloty samolotami najnowszymi, jest uzasadniona. Bezpieczeństwo jest bezcenne. Dzięki temu, że Polska jest bezpieczna, może rozwijać się polska gospodarka, dzięki temu przyciągamy inwestycje do naszego kraju. A więc bezpieczeństwo jest priorytetem rządu PiS - podkreślił. 

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:11
- Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wtorkowej informacji, że Ministerstwo Obrony wysłało zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.
rozwiń zwiń