X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Charles Scicluna o walce z pedofilią: same dokumenty to za mało

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 15:33
- Same dokumenty to za mało, trzeba od papieru przejść do czynów, do wdrażania tego, co tam jest zapisane - powiedział metropolita Malty i drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Charles Scicluna, pytany o wytyczne KEP dot. ochrony małoletnich w Kościele.
Audio
  • Abp Charles Scicluna: na poziomie diecezji i parafii ludzie powinni wiedzieć, do kogo się zwrócić ze swoimi obawami lub informacjami. Dotyczy to także przypadków ukrywania pedofilii (IAR)
Abp Charles Scicluna
Abp Charles SciclunaFoto: episkopat.pl

Abp Scicluna uczestniczył w piątek w drugim dniu obrad 383. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Hierarchę zaprosiła Konferencja Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku, by podzielił się wiedzą na temat kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych i przeprowadził dzień studyjny.

Podczas konferencji prasowej arcybiskup dziękował polskim biskupom za zaproszenie. Przypomniał także zapisy dokumentu motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi". Dokument ten ustanawia nowe normy w sprawie zgłaszania przypadków nadużyć oraz pociągania biskupów do odpowiedzialności.

Abp Scicluna dziękował polskim biskupom za to, że udostępnili mu tłumaczenie wytycznych, które Konferencja Episkopatu Polski przygotowała w sprawie ochrony dzieci i młodzieży.

- Dziś rano zapewniałem biskupów, że jest to bardzo dobry dokument i jako taki może być traktowany jako dobry wzorzec także dla innych konferencji episkopatów - ocenił metropolita Malty.

- Zgadzam się z tym, że same dokumenty nie wystarczą. (...) i choć - powtarzam po raz kolejny, jestem pod dużym wrażeniem jakości tego dokumentu, tych wytycznych, które powstały w Konferencji Episkopatu Polski, to jako pierwszy powiedziałem, że sam dokument to za mało. Trzeba od papieru, od dokumentu przejść do czynów, do wdrażania tego co jest tam zapisane - zaznaczył abp Scicluna.

- W każdej diecezji, w każdej parafii ludzie, wierni muszą wiedzieć do kogo mogą się zwrócić, jeżeli mają jakieś zgłoszenia. W przypadku, jeśli chodzi o tuszowanie takich spraw, to dokument bardzo mocno stygmatyzuje i potępia takie praktyki i nakłada obowiązek na każdego księdza, na każdą osobę zakonną, którą wie o jakikolwiek przypadku nadużyć, zgłaszania tych sytuacji swojemu przełożonemu - podkreślił.

Arcybiskup został zapytany również, w jaki sposób ocenia nie wytyczne Konferencji Episkopatu Polski o ochronie małoletnich w Kościele, lecz postępowanie duchownych w Polsce.

W odpowiedzi hierarcha podkreślił, że nie może bezpośrednio odnieść się do tej kwestii ani jej ocenić, ponieważ nie zna tego tematu. Zaznaczył, że zna dokument, który bardzo wysoko ceni. Duchowny dodał, że oglądał film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" i zrobił on na nim ogromne wrażenie - smutne i przygnębiające.

- Dlatego dziś rano, kiedy rozmawiałem z polskimi biskupami, w bardzo jasny sposób chciałem przekazać im takie przesłanie, że ten dokument (wytyczne KEP) bardzo dobrze, że powstał i on jest bardzo dobrej jakości, ale teraz należy uczynić wszystko, aby to, co zapisano, rzeczywiście było wdrażane w życie - podkreślił abp Scicluna.

Zaapelował, aby - zgodnie z dokumentem - ofiary zostały wysłuchane. - Należy się nad nimi pochylić, należy przeprowadzić odpowiednie postępowania - powiedział metropolita Malty. - Powtórzę tutaj słowa wielkiego syna polskiej ziemi, św. Jana Pawła II, który powiedział, że nie ma miejsca w kapłaństwie i w życiu zakonnym dla tych, którzy krzywdzą dzieci - dodał.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franciszek zmienia sposób walki z przestępstwami seksualnymi w Kościele. O. Adam Żak SJ: film Sekielskich to promocja nowego papieskiego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 22:51
Kościół ma nowe narzędzia do walki z przestępstwem wykorzystywania seksualnego. Od 1 czerwca nabierają mocy prawnej i zaczynają obowiązywać zasady wprowadzone przez papieża Franciszka w motu proprio "Vos estis lux mundi". Swoim dokumentem papież uzupełnił i zaktualizował normy opracowane i wprowadzone przez Jana XXIII, Jana Pawła II i Benedykta XVI.
rozwiń zwiń