Jarosław Wydra: spór o Westerplatte niczemu nie służy
Trwa spór pomiędzy stroną rządową a samorządem gdańskim o kształt muzeum Westerplatte. - Ten spór kompletnie niczemu nie służy. Myślę, że w takich sprawach powinna być pełna zgoda między władzami państwowymi a lokalnymi – powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wydra (Radio Warszawa). Gościem PR24 był także publicysta Jarosław Włodarczyk.
2019-06-19, 19:01
Posłuchaj
We wtorek sejmowa Komisja Infrastruktury – mimo sprzeciwu opozycji i prezydent Gdańska - przyjęła projekt PiS specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Podczas dyskusji Aleksandra Dulkiewicz i Jarosław Sellin nie mogli ustalić, kto z nich jako pierwszy wystąpił z inicjatywą spotkania i rozmowy na temat przyszłości Westerplatte.
- Ten spór kompletnie niczemu nie służy. Myślę, że w takich sprawach, jak to muzeum, powinna być pełna zgoda między władzami państwowymi a władzami lokalnymi. Wszyscy powinni wspólnie robić wszystko, żeby takie muzeum powstało. To, co się dzieje w tej chwili na Westerplatte przypomina jarmark, a nie miejsce pamięci narodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wydra.
Jego zdaniem "wina leży po obu stronach". - Wielka polityka bierze górę nad dobrą sprawą. Prezydent Dulkiewicz powinna wznieść się ponad podziały polityczne i zacząć współpracować. Ta sprawa powinna wszystkich jednoczyć. Nie wiem skąd opór na inicjatywę rządu. Jeżeli możemy tu mówić o czyjejś winie, to myślę, że jednak bardziej prezydent Dulkiewicz powinna się zastanowić nad swoim postępowaniem. Nikt nie zabronił tego, by władze samorządowe było inicjatorem muzeum Westerplatte. Jeżeli rząd centralny chce coś z tym zrobić, to nie widzę racjonalnych przesłanek dla blokady. To jest również element kampanii wyborczej – podkreślił dziennikarz. Według niego najpierw trzeba doprowadzić do tego, by muzeum w ogóle powstało, a potem można się spierać o to, co w nim będzie.
Zdaniem Jarosława Włodarczyka wokół tej sprawy powinno być "mniej polityki, a więcej merytorycznej pracy". - Obawy dotyczące muzeum 1939 roku i Westerplatte nie biorą się stąd, że jest wątpliwość czy takie muzeum powinno powstać. Biorą się z tego, że pan premier Piotr Gliński ma niedobrą tendencję do upartyjniania projektów muzealnych. Nie wszystkich, ale jeśli chodzi o Muzeum II Wojny Światowej, które jest nadrzędną jednostką do Muzeum Westerplatte i Muzeum 1939 roku, są ingerencje resortu kultury w ekspozycje, dochodzi także do nieszanowania własności intelektualnej twórców. To jest ważny temat, który powinien zostać wykonany w zgodzie, ale to wymaga mniej polityki, a więcej merytorycznej pracy – skomentował publicysta.
REKLAMA
Według niego istnieją obawy, że będzie się próbowało narzucić pewną narrację muzeum Westerplatte. - Natomiast samorząd mógł podjąć pewne działania, miał na to czas. Prezydent Dulkiewicz jest bardzo mocno zaangażowana politycznie. Muzeum Westerplatte powinno być narodową instytucją kultury w porozumieniu z samorządem – dodał gość PR24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Polskie Radio 24
REKLAMA
-------------------
Data emisji: 19.06.2019
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA