X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:36
We wtorek wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin spotka się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, by rozmawiać o Westerplatte. Internauci zauważają, że teren jest zdewastowany. - Samorząd sobie nie radzi - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, gdańszczanin i dziennikarz. 
Westerplatte (screenshot, Twitter)
Westerplatte (screenshot, Twitter)Foto: Twitter/ KaziSmolinski, DawidKrupej, OMAntypolonizmu
  • We wtorek spotkanie Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz
  • Tematem specustawa dotycząca Westerplatte
  • Autorzy ustawy chcą, by teren uporządkować
  • Ustawa jest procedowana w Sejmie
  • Internauci wskazują, że Westerplatte jest zaniedbane

- Jestem otwarty na współpracę i będę proponował prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte - mówił w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin.

rydwan-twit-1200.jpg
Gdańsk: miasto kupiło rydwan za 150 tys. zł. Internauci oburzeni

Aleksandra Dulkiewicz mówiła w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, że po uchwaleniu specustawy muzeum, które zarządza częścią terenu na Westerplatte, zostanie "wywłaszczone na rzecz innego muzeum".

Zdaniem autorów specustawy teren Westerplatte nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Na Twitterze zdjęcie terenu zamieścił w minionym tygodniu poseł PiS Kazimierz Smoliński. 

Również radny miasta Gdańska, Dawid Krupej, zauważył, że zagospodarowanie terenu na Westerplatte nie przystoi wydarzeniom, jakie tam się rozegrały.  

Stan Westerplatte a zasada pomocniczości

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, gdańszczanin i dziennikarz "Gazety Polskiej", zauważył, że "ta sytuacja spełnia wymogi konstytucyjnej zasady pomocniczości, określającej w polskim prawie relacje między państwem a samorządem". - Państwo wkracza w sytuacjach, w których samorząd sobie nie radzi - mówił Maciej Kożuszek.

pap_czarnecki1200.jpg
Ryszard Czarnecki: zaniedbanie Westerplatte to kompromitacja władz Gdańska

- Jeżeli tam się sprzedaje kiełbasy, jeżeli tam jest śmietnik, odbywały się głośne imprezy w miejscu tak ważnym dla polskiej historii, to to pokazuje, że ktoś, kto tam jest gospodarzem, tego miejsca nie szanuje albo nie ma środków na właściwe uszanowanie tego miejsca - tłumaczył Maciej Kożuszek. 

- Jak ktoś widział zdjęcia z wartowni, w których ginęli polscy bohaterowie, gdzie teraz leżą puszki po piwie i ściany są pomazane jakimiś napisami, jakby to była opuszczona kotłownia, a nie pomnik historii, to trudno znaleźć lepszy przykład, że samorząd sobie nie radzi. Skoro tak, to logiczne jest przejęcie tego przez państwo - przyznał Maciej Kożuszek. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Sellin: będę proponował współpracę przy budowie muzeum

Przejęcie terenu przez państwo nie rodzi precedensu ograniczenia władzy

Zdaniem rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl prace legislacyjne nad specustawą o przejęciu terenów Westerplatte przez państwo, by ułatwić tam budowę muzeum, nie są precedensem do ograniczenia władzy samorządu. - Mamy do czynienia z polską historią i jeśli ta historia jest bezczeszczona, to państwo powinno wkroczyć - tłumaczył.

selin_1200.jpg
Jarosław Sellin: będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

Według niego następnym krokiem, po przeprocedowaniu tej ustawy, powinno być odrestaurowanie zdewastowanych miejsc. - W sensie historycznym absolutnie naturalne jest połączenie doświadczenia zwiedzania Westerplatte z doświadczeniem zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej - mówił Maciej Kożuszek. 

Minister kultury: samorząd nie może rywalizować z państwem

Do sprawy konfliktu wokół Westerplatte odniósł się też w sobotę w Polskim Radiu 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Samorząd nie może rywalizować z państwem w kwestiach zupełnie oczywistych, takich symboli narodowych jak Westerplatte, ocena II wojny światowej czy "Solidarność" - podkreślił minister.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ]: Piotr Gliński: Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu

Piotr Gliński zaznaczył ponadto, że Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu. - Jest oczywiste, że przez 30 lat miasto Gdańsk nie zrobiło nic nowego, jeśli chodzi o upamiętnienie. Wręcz przeciwnie dopuściło się tego, że to miejsce w niektórych fragmentach wyglądało jak wysypisko śmieci - mówił.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego dodał, że w tym miejscu poległ pierwszy w czasie drugiej wojny światowej polski żołnierz. - Jest nawet zachowany wlot pocisku przez betonową ścianę do bunkru. I to miejsce, święte, symboliczne, jest zarośnięte krzakami - przekonywał.

Sejm zajmuje się specustawą

Projekt specustawy, która ma ułatwić zarządzanie terenem Westerplatte i przygotować budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, trafił do sejmowej komisji infrastruktury 10 maja. W minionym tygodniu został skierowany do dalszych prac legislacyjnych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] II wojna światowa - internetowy serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

PolskieRadio24.pl, PAP, wPolityce.pl/ mbl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A więc wojna...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:50
1 września 1939 hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schleswig-Holstein - koń trojański Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 06:09
Oficjalnie przybył po to, by jego załoga mogła złożyć hołd poległym w sierpniu 1914 roku marynarzom zatopionego krążownika "Magdeburg", pochowanym na cmentarzu w Gdańsku.
rozwiń zwiń