X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NIK: gminy mają problem z dostępnością do opieki przedszkolnej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:40
Raport NIK wykazał, że niemal połowa skontrolowanych przez Izbę gmin ma problem z zapewnieniem opiekui przedszkolnej. Liczba wniosków o przyjęcie dzieci do placówek przekraczała liczbę dostępnych miejsc o średnio 30-60 procent.
Przedszkole
PrzedszkoleFoto: Pixabay
  • Mimo że każda gmina musi zapewnić dzieciom opiekę przedszkolną, są z tym problemy
  • Według NIK niemal połowa skontrolowanych gmin nie wywiązuje się z tego obowiązku
  • Liczba wniosków o przyjęcie dzieci przekraczała liczbę dostępnych miejsc o średnio 30-60 proc.

Od roku szkolnego 2017/2018 każda gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat, zamieszkałych na jej obszarze i zgłoszonym podczas postępowania rekrutacyjnego - przypomniano w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. 

Wskazano, że tylko w 17 z 30 skontrolowanych gmin nadano odpowiedni priorytet temu zadaniu. Prowadzono tam bieżące analizy zapotrzebowania na miejsca w placówkach, uwzględniające liczbę dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne oraz liczbę dzieci trzy- i czteroletnich, których rodzice mogą dopiero ubiegać się o objęcie ich taką opieką, zmiany wynikające np. z reformy oświatowej oraz podejmowano adekwatne do wyników tych analiz działania.

To oznacza, że niemal w połowie gmin, które były objęte kontrolą, wykazano problemy z dostępnością opieki przedszkolnej.

Więcej wniosków niż miejsc

W raporcie wskazano, że liczba wniosków o przyjęcie dzieci przekraczała liczbę dostępnych miejsc o średnio 30-60 proc, a prawie jedna trzecia dzieci nie dostała się do wybranego przedszkola, z czego niemal wszystkie to trzy- i czterolatki. 

Ponadto, w części gmin rodzicom nie wskazywano alternatywnych placówek albo proponowano takie, które były nieatrakcyjne np. ze względu na ich lokalizację lub godziny pracy.

NIK zwróciła również uwagę, że w prawie połowie gmin proces rekrutacji nie był właściwie nadzorowany, co szczególnie zauważalne było w gminach niewykorzystujących systemów informatycznych do wspomagania procesu rekrutacji. Konsekwencją tego - wskazała NIK - był brak transparentności tegoż procesu.

Najmłodsi bez opieki przedszkolnej

W objętych kontrolą samorządowych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach i innych formach wychowania przedszkolnego "przygotowano miejsca dla najwyżej 80 proc. dzieci, w tym w niektórych gminach zaledwie dla 23-60 proc. uprawnionych dzieci" - czytamy.

NIK podkreśla, że liczba złożonych wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkoli w gminach tych była większa (średnio o 30-60 proc.) od liczby dostępnych miejsc.

>>> [ZOBACZ RÓWNIEŻ] Raport NIK nt. reformy oświaty. MEN: została starannie przygotowana


Największy niedobór miejsc dotyczył placówek wychowania przedszkolnego, w których mogły korzystać z opieki dzieci trzy- i czteroletnie oraz przedszkoli położonych w rejonach zamieszkałych przez młode rodziny. W konsekwencji 25-30 proc. dzieci, których rodzice w gminach objętych kontrolą, wnioskowali o przyjęcie na lata szkolne 2017/2018 i 2018/2019, nie dostało się do placówek "pierwszego wyboru" - wykazuje raport.

Trudności w znalezieniu odpowiednich miejsc opieki przedszkolnej mieli głównie rodzice dzieci trzy- oraz czteroletnich - dzieci te stanowiły prawie 90 proc. wszystkich nieprzyjętych.

Odległe placówki

NIK wykazała również, że w sześciu gminach, w których zabrakło miejsc w przedszkolach zapewniających dziesięciogodzinną opiekę, wskazywano nieprzyjętym do nich dzieciom trzyletnim, miejsca w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych o pięciogodzinnym czasie pracy. Dodatkową trudnością dla rodziców mogła być konieczność dowożenia dzieci do odległych placówek w innych sołectwach (nawet do 22 km).

Polskie Radio Dzieciom
kids-978181_1920 kopia 1200.jpg
Rola przedszkola w życiu dziecka

Z kontroli NIK wynika, że tylko pięć gmin przyjęło w pełni prawidłowe kryteria naboru do placówek wychowania przedszkolnego. W 25 gminach (83 proc.) co najmniej jedno kryterium samorządowe, obowiązujące na drugim etapie rekrutacji (uruchamianym, gdy o przyjęcie do placówek ubiegało się więcej dzieci niż było wolnych miejsc) zostało ustalone niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak czytamy w raporcie, gminy przyjmowały kryteria, które w ocenie NIK nie służyły realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, a także naruszały zasadę równego dostępu do wychowania przedszkolnego. Kryteria te obejmowały np.: wiek dzieci, deklarowany czas pobytu w przedszkolu, czy też nie uwzględniały sytuacji dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców.

NIK reaguje

W związku z wynikami, jakie wykazał raport dotyczący dostępności opieki przedszkolnej, NIK zwróciła się z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego o kontynuowanie działań na rzecz propagowania korzyści wynikających z opieki, wychowania i kształcenia przedszkolnego.

Z kolei organom prowadzącym publiczne placówki wychowania przedszkolnego zwrócono uwagę na konieczność podjęcia bardziej skutecznych działań.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Konflikt” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:00
Kilka lat temu w szwedzkich przedszkolach zaczęto wprowadzać nowe zasady wychowania dzieci – bez podziału na płeć. Bohaterka reportażu, jedna z pracujących tam Polek, sprzeciwia się polityce gender wprowadzanej przez państwo.
rozwiń zwiń