Nowe osoby w Radzie Dialogu Społecznego. Andrzej Duda: wierzę, że będzie nam się dobrze pracowało
Pięciu nowych członków Rady Dialogu Społecznego powołał w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wśród nich znaleźli się m.in. ministrowie, którzy weszli do rządu po majowych wyborach do europarlamentu. - To gremium, które powinno szukać najlepszych, zrównoważonych rozwiązań - powiedział prezydent.
2019-06-27, 15:28
- Nowymi członkami Rady Dialogu Społecznego zostało pięć osób. To ministrowie Bożena Borys-Szopa, Elżbieta Witek, Marian Banaś i Dariusz Piontkowski oraz reprezentant Forum Związków Zawodowych Jan Przywoźny
- Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości co do kwalifikacji nowo powołanych osób do zasiadania w RDS
- RDS powołano w 2015 roku, zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych
Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek, minister finansów Marian Banaś i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Prezydent w skład RDS powołał także reprezentanta Forum Związków Zawodowych Jana Przywoźnego.
"Nie mam wątpliwości co do kwalifikacji"
- Wierzę w to, że będzie nam się dobrze pracowało nadal w tych wszystkich sprawach, które są przecież tak ważne nie tylko społecznie, ale również państwowo - mówił prezydent, zwracając się do nowych członków RDS.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowe kompetencje dla RDS
- Wszystko to czynimy po to, żeby Polska mogła się lepiej rozwijać, żeby naszemu społeczeństwu lepiej się żyło, aby wszystkie elementy funkcjonowania naszego państwa były wyważone i zrównoważone - podkreślił Andrzej Duda.
Wskazał, że "najważniejszym elementem Rady jest dialog". Jak mówił, "bardzo trudnych problemów do załatwienia jest co niemiara i w toku rozwoju, na drodze którego postępuje dzisiaj Polska, takie problemy cały czas wynikają". - Również wracamy do wielu takich problemów, które zostały pozostawione przez poprzedników i trzeba się nad nimi pochylić, a następnie szukać jak najlepszego rozwiązania - zaznaczył.
REKLAMA
Prezydent ocenił, że RDS "to gremium, które powinno szukać tych najlepszych, zrównoważonych rozwiązań". - Wierzę, że taka praca nadal będzie w tym gremium. Nie mam żadnych wątpliwości co do kwalifikacji pań minister i panów ministrów, jeżeli chodzi nie tylko o kwalifikacje do prowadzenia spraw ministerstw i kierowanie nimi, ale także w przypadku kwestii związanych z dialogiem, ze spokojną rozmową, z umiejętnością wysłuchania drugiego człowieka i wszystkich argumentów, a także przedstawienia własnych - zaznaczył Andrzej Duda.
Historia RDS
Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 roku Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.
W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron - związkowców, pracodawców i rządu.
Obecnie przewodniczącą RDS jest szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias.
REKLAMA
bb
REKLAMA