Prezydent podpisał ustawę o kontroli obrotu bronią i amunicją

Prezydent podpisał we wtorek ustawę, która ma m.in. umożliwić lepszą kontrolę obrotu bronią i amunicją. Regulacja pozwala również wprowadzić przepisy wdrażające System Rejestracji Broni (SRB). Prezydent podpisał również nowelizację ustawy modernizującą działania Polskiej Agencji Kosmicznej.

2019-06-27, 21:40

Prezydent podpisał ustawę o kontroli obrotu bronią i amunicją
Prezydent Andrzej Duda. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

O podpisaniu ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym poinformowano w czwartek na stronie Kancelarii Prezydenta.

Celem regulacji autorstwa resortu spraw wewnętrznych i administracji jest m.in. dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Według projektodawców zaproponowane rozwiązania umożliwią pełną realizację obowiązków państwa związanych z kontrolą obrotu bronią przeznaczoną na rynek cywilny przez wdrożenie przepisów umożliwiających wydawanie zezwoleń na wywóz broni i amunicji do krajów trzecich poza Unię Europejską. Nowe przepisy nie przewidują wymiany dotychczas udzielonych koncesji.

Zmiany umożliwią przewóz amunicji na podstawie jednego dokumentu, którym będzie zgoda przewozowa poświadczona przez właściwego komendanta wojewódzkiego policji. Nie będzie konieczne - jak obecnie - uzyskanie zgody ministra gospodarki. Ponadto nowe rozwiązanie umożliwi pełną kontrolę każdego transferu amunicji dokonywanego przez przedsiębiorcę na terenie Unii Europejskiej.

Zgodnie z wymaganiami prawa unijnego obowiązkiem uzyskania koncesji zostaną objęci rusznikarze, którym broń będzie powierzana do naprawy lub remontu. Dotychczas, jeśli ich działania nie dotyczyły ważnych części broni, byli z obowiązku posiadania koncesji zwolnieni.

Ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

Głównym celem noweli ustawy o PAK jest uporządkowanie i doprecyzowanie zadań instytucji. Polska Agencja Kosmiczna ma w większym stopniu wspierać tę gałąź przemysłu, użytkowanie przestrzeni kosmicznej oraz rozwój technik kosmicznych i badań.

Po wprowadzeniu nowelizacji w życie PAK ma być eksperckim zapleczem dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Ma pełnić funkcję organu doradczego. Z jej pomocy będą mogły też korzystać podmioty prywatne, w tym firmy z branży kosmicznej.

Celem ustawy z 13 czerwca o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej jest uporządkowanie i doprecyzowanie zakresu zadań Agencji oraz dostosowanie nadzoru nad nią do rozwiązań obowiązujących w innych państwach europejskich, zwłaszcza należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a także wprowadzenie usprawnień w organizacji Agencji.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które mają zacząć obowiązywać od 14 grudnia 2019 roku.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej