X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Wójcik: jeżeli wyrok TSUE będzie taki, jak opinia, to w UE może czekać nas chaos

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 22:28
- Jeżeli wydany byłby wyrok w podobnym tonie, to może nas czekać chaos w całej Unii Europejskiej - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE nt. Izby Dyscyplinarnej polskiego SN.
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w LuksemburguFoto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

W ocenie wiceministra wydana w czwartek opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Ewgeniego Tanczewa "bardzo mocno dowartościowuje rolę KRS, co skłania do pytania odnośnie państw, w których Krajowa Rada Sądownictwa nie funkcjonuje". Zdaniem Wójcika zarzut zbyt dużego wpływu władzy ustawodawczej na funkcjonowanie KRS w Polsce "jest kuriozalny", gdyż pozwala poddać w wątpliwość to, czy państwa, w których KRS nie ma w ogóle, są praworządne i demokratyczne, czy też nie.

- Jeżeli wydany byłby wyrok w podobnym tonie, jak ta opinia, to być może czeka nas chaos w całej Unii Europejskiej. Powodem tego stanu rzeczy miałoby być podkreślanie rangi KRS - zaznaczył Wójcik komentując opinię rzecznika generalnego TSUE.

W ocenie rzecznika TSUE, KRS jest organem, którego zadaniem jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w rozumieniu Konstytucji RP, a jej funkcje obejmują przeprowadzenie naboru sędziów rekomendowanych prezydentowi RP do powołania, w związku z czym, aby należycie wykonywać swoje zadania, musi być ona wolna od wpływów organów ustawodawczych i wykonawczych. Tymczasem - jak twierdzi rzecznik - sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych.

Sposób powoływania członków KRS 

Rzecznik generalny uważa, że sposób powoływania członków KRS wiąże się z wpływem organów ustawodawczych na KRS i nie można wykluczyć, że Sejm wybierze kandydatów, którzy nie mają wsparcia lub mają niewielkie wsparcie ze strony sędziów, skutkiem czego opinia środowiska sędziowskiego może mieć niewystarczającą wagę w procesie wyboru członków KRS. - Niezależnie od celu wzmocnienia legitymacji demokratycznej i reprezentatywności KRS, uregulowanie to jest w stanie niekorzystnie wpływać na niezależność KRS - uznał.

Powodem, dla którego TSUE zajął się tą sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

W grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS, która wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością trzech piątych głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Wójcik: dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 08:58
Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo. We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie Bruksela II bis, które to reguluje. - Od wczoraj będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości, który o nowe przepisy zabiegał dwa lata - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: dokładnie badamy sprawę śmierci niemowlęcia w Olecku

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 15:49
- Prowadzimy określone działania na poziomie Ministerstwa Sprawiedliwości. Trudno, żebyśmy nie zajęli się również tą sprawą - powiedział na antenie PR 24 Michał Wójcik odnosząc się do sprawy zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Tekieli o opinii TSUE: to nie jego kompetencja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:20
- Mamy do czynienia z sytuacją, w której trybunał unijny zajmuje się częścią ustroju prawnego naszego państwa, która nie została mu poddana w traktatach UE. Jest to suwerenna przestrzeń państwa narodowego – powiedział w PR24 Robert Tekieli (Polskie Radio). Gośćmi audycji byli także: Kacper Rogacin ("Polska The Times") i politolog Paweł Krulikowski (reo.pl).
rozwiń zwiń