Marszałek Senatu: Polska powinna współpracować z Litwą w energetyce i wojskowo

- Energetyka, współpraca polityczna i gospodarcza oraz współpraca w ramach NATO - to płaszczyzny współdziałania z Litwą obecnie i na przyszłość - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ocenił, że nasze kontakty z Litwą są najlepsze od lat.

2019-06-30, 06:53

Marszałek Senatu: Polska powinna współpracować z Litwą w energetyce i wojskowo
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Foto: stanislawkarczewski.pl

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczystości z okazji 450. rocznicy unii lubelskiej. W obchodach wezmą udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, posłowie i senatorowie, przedstawiciele parlamentów m.in. Litwy, Łotwy, Białorusi oraz przedstawiciele Czech i Węgier.

"Ożywione" relacje polsko-litewskie

Powiązany Artykuł

wilno free 1200 litwa free 1200.jpg
Polscy franciszkanie w Wilnie. Jak wygląda życie katolików w litewskiej stolicy?

Stanisław Karczewski podkreślił, że w ostatnim czasie stosunki z Litwą układają się bardzo dobrze w relacjach premierów i prezydentów, ale także w zakresie dyplomacji parlamentarnej. - Wszystkie te relacje są niezwykle ożywione, a spotkania odbywają się w bardzo dobrej atmosferze. Najlepszym dowodem na to jest, że litewski premier Saulius Skvernelis został w ubiegłym roku człowiekiem roku podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy - zauważył marszałek Senatu.

Dodał, że także jego kontakty z Viktorasem Pranckietisem są "bardzo dobre i częste". Wyraził zadowolenie, że nowo wybrany prezydent Litwy Gitanas Nauseda jako cel swojej pierwszej podróży zagranicznej wybrał Polskę.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowe otwarcie polityki zagranicznej Litwy

Marszałek Senatu chwalił też reaktywowaną współpracę w zakresie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy. Jak zauważył, przez blisko 10 lat nie było tych spotkań. - Zatem w czasie tej kadencji poczyniliśmy znaczący krok w stronę podjęcia dobrej współpracy - ocenił polityk.

REKLAMA

Sprawy mniejszości polskiej kładą cień

Podkreślił jednocześnie, że są sprawy polskiej mniejszości na Litwie nie rozwiązane do tej pory, które kładą się cieniem na te relacje. - To przede wszystkim kwestia prawa polskiej mniejszości narodowej do zapisywania w dokumentach imion i nazwisk w ojczystym języku, możliwości umieszczania polskich nazw miejscowości na tablicach informacyjnych na obszarach zamieszkania ludności polskiej - wymienił marszałek Senatu.

- Mamy tu kłopot, ale wierzymy, że tylko dialog może doprowadzić do tego, że strona litewska przyjmie odpowiednią ustawę. Jest też sprawa oświaty, utrzymania sieci szkół z polskim językiem nauczania, która ostatnio idzie w dobrym kierunku - wskazał polityk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] LOT coraz bardziej obecny na litewskim i węgierskim niebie

Według Stanisława Karczewskiego obecnie są organizowane "nowe miejsca, gdzie będą mogli polscy obywatele litewskiego pochodzenia uczyć się w swoim języku ojczystym i dotyczy to także obywateli litewskich polskiego pochodzenia na Litwie".

Centrum Języka Polskiego w Wilnie

W Wilnie otwarto niedawno Centrum Języka Polskiego i Kultury, w Suwałkach ma powstać Litewskie Centrum Kultury i Edukacji. Marszałek wyraził przekonanie, że dynamika współpracy polsko-litewskiej przełoży się na rozwiązanie trudnych spraw.

Stanisław Karczewski zwrócił też uwagę na rozwój kontaktów międzyludzkich. Jak zauważył, bardzo wielu Polaków jeździ na Litwę, a wielu Litwinów odwiedza Polskę. - To pozwala nie tylko na wzajemne poznawanie się, ale i na nawiązywanie dobrych relacji na przyszłość - podkreślił. 

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej