X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

B. Spychalski o opinii rzecznika TSUE: wierzę, że wyrok będzie inny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 12:21
- Jestem przekonany, że wyrok TSUE będzie radykalnie inny niż opinia rzecznika Trybunału. Gdyby miał zapaść wyrok podobny do tej opinii, musiałby dotyczyć wszystkich innych krajów, w których sędziowie wybierani są przez ciała polityczne - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski.
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: shutterstock.com

Rzecznik generalny TSUE wydał w czwartek opinię, w której uznał, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych.

komentarz dnia 26.06 1200.jpg
Komentarz dnia: o opinii rzecznika generalnego TSUE i przesłuchaniu Bartłomieja Sienkiewicza

Rzecznik ocenił ponadto, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał zazwyczaj się z nią zgadza, ale może też wydać zupełnie inny wyrok.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rzecznik TSUE: są podstawy, by wątpić w niezależność Izby Dyscyplinarnej SN

Błażej Spychalski podkreślił w TVP Info, że jest przynajmniej kilka krajów UE, np. Niemcy, w których sędziowie sądów najwyższych - także sądów konstytucyjnych - wybierani są przez ciała stricte polityczne. - Gdyby miał zapaść wyrok, który byłby podobny do tej opinii rzecznika, no to pytanie, czy on by dotyczył tylko Polski – no nie. Musiałby dotyczyć wszystkich innych krajów - dodał minister.

B. Spychalski: nie może TSUE narzucać nam rozwiązań 

- Poczekajmy do wyroku. Jestem przekonany, że będzie on radykalnie inny niż ta opinia – stwierdził Spychalski. - Sędziowie, którzy są powołani do Izby Dyscyplinarnej, są powołani zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Są powołani na podstawie ustaw, ale także konstytucji i nie może TSUE narzucać nam rozwiązań w tym zakresie – zaznaczył Spychalski.

Zauważył jednocześnie, że Izba Dyscyplinarna była jednym z priorytetów prezydenta. - Bardzo dobrze, że ta izba została powołana. (...) Cieszymy się, że ona tak dobrze i sprawnie funkcjonuje – ocenił. - Ona zajmuje się bardzo ważnymi z punktu widzenia obywateli sprawami i nie ma takiej możliwości, żebyśmy my wycofali się z działania Izby Dyscyplinarnej SN - zaznaczył minister.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] KRS chce ponownego otworzenia fazy ustnej postępowania przed TSUE

Powodem, dla którego TSUE zajął się sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Nowelizacja ustawy o KRS, uchwalona grudniu 2017 r., wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: unijnym instytucjom chodzi o to, żeby miesiącami "grillować" Polskę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 08:52
- Dalej będziemy prowadzili reformę sądownictwa, tak jak robiliśmy to przez ostatnie cztery lata. Oczywiście zderzamy się z takimi a nie innymi sytuacjami, bo mamy też opozycję, która jest spod szyldu "ulica i zagranica". Ale nie tylko opozycja, podobnie postępuje środowisko sędziowskie, które kieruje listy do instytucji unijnych - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: wyrok TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów SN odnosi się do rzeczywistości, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:18
- Kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie są regulowane przez traktaty Unii Europejskiej, więc nie jest to materia, w której powinien się w ogóle wypowiadać Trybunał Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: orzeczeniu TSUE brakuje podstawy prawnej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 08:24
- Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy sprawy, która nie należy do zakresu działania tego Trybunału - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski o wyroku TSUE wskazującym, że przepisy ws. przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z unijnym prawem.
rozwiń zwiń